Aplenkdama savo pačios valymo įrenginius, galimai ne vienerius metus į Kuršių marias užterštas nuotekas pylusi įmonė „Grigeo Klaipėda“ atnaujina veiklą. Po šio sausį kilusio skandalo, esą, siekdama tinkamai valyti atliekas, įmonė buvo sudariusi ne vieną laikiną sutartį su bendrove „Klaipėdos vanduo“.
Tačiau į šią atkeliaujančios nuotekos buvo tokios užterštos, kad įprastai tik išvalytas nuotekas prakošiantys bendrovės įrenginiai vos pajėgė jas valyti ir prieš mėnesį „Klaipėdos vanduo“ pagalbą „Grigeo Klaipėda“ nutraukė. Tad, neturėdama, kur pumpuoti nuotekų, „Grigeo Klaipėda“ savo veiklą uostamiestyje sustabdė, o dabar guodžiasi, kad patyrė milžiniškų nuostolių.
„Bendroj sumoj ne mažiau pusę milijono. Priverstinis stabdymas labai neigiamai atsiliepia įmonės veiklai, ypatingai užsakymų įvykdymams ir kyla grėsmė išlaikyti darbuotojų darbo vietas. Jeigu buvo 180 darbuotojų, dabar yra 165“, – sako „Grigeo Klaipėda“ generalinis direktorius Tomas Eikinas.
Dabar įmonė įrengė naują sistemą, kuria „Klaipėdos vandens“ specialistai gali iš karto pastebėti atkeliaujančios taršos lygį ir jei šis viršys normas, nuotekų vėl nepriimti. Tačiau kol kas mėnesiui pagalbą atnaujino.
„Mums reikia reguliuoti suminę taršą. Tai, keičiant laikiną sutartį, atsirado nauja sąlyga, tai yra paros normatyvas bei mėnesio normatyvas, kad yra suminė tarša. Tik įvedus suminę taršą mes galime tikrai užtikrinti Klaipėdos nuotekų valyklos tinkamą veiklą“, – pasakoja „Klaipėdos vandens“ generalinis direktorius Benitas Jonikas.
Bijodami, kad „Klaipėdos vanduo“ bet kurią akimirką vėl gali jų nuotekų nepriimti, „Grigeo Klaipėda“ atstovai aiškina, kad nori patys valyti savo nuotekos. Tam, esą, už 700 000 eurų reikia nuteisti naują vamzdynų liniją. Tačiau įmonę vis dar tiriantys prokurorai statybos darbų neleidžia.
„Pats svarbiausias akcentas, tai, kad prokuratūra įvertintų visas aplinkybes, jei yra klausimai, mes ir prokuratūrai esam pasiruošę atsakyti į visus klausimus, pašalinti visas abejones, kad leistų mums atlikti statybos darbus, nes priešingu atveju įmonė bus priversta vėl sustoti“, – teigia T. Eikinas.
O štai visuomenininkai, po kurių protestų bei skundų prokuratūra prieš „Grigeo Klaipėda“ ir pradėjo tyrimą, mano, kad taip įmonė tik daro spaudimą prokuratūrai.
„Gali būti spaudimas, sakys, kad jie negali susitvarkyti ir panašiai. Tai įspūdis yra toks, kad įmonė visais įmanomais būdais bando rasti būdų atnaujinti savo veiklą, rašo, prašo taršos leidimą atnaujinti“, – kalbėjo visuomenininkė Ligita Girskienė.
„Tai yra reikalinga ekspertizė, kadangi tai yra ypatingas statinys, mūsų nuomone, yra reikalinga ekspertizė. Taip pat nebuvo aiškiai nurodytos buvusios linijos likimas, kur tekėdavo nuotekos“, – sako B. Jonikas.
„Grigeo Klaipėda“ veiklą tiriantys prokurorai kol kas nuo komentarų apie tyrimo eigą susilaiko. Tiesa, jie patvirtino, kad „Grigeo Klaipėda“ atstovai į prokurorus kreipėsi ir prašė leisti atlikti statybos ir rekonstrukcijos darbus. Tačiau teritorija, kurioje įmonė norėjo tvarkytis, yra nusikaltimo vieta ir jai taikomas arešto orderis, todėl prokurorai prašymą atmetė.