Aplinkos apsaugos dieną švęsti geriausia 5-iese plauste, kad ir be šuns. Bent jau taip sako entuziastingi vilniečiai radę puikų būdą suderinti ir pagalbą gamtai, ir norą keliauti. Su šiuo laivu jie tikisi per 7-ias ateinančias dienas nuo Vilniaus Nerimi, Nemunu ir Kuršių mariomis pasiekti Klaipėdą.
„Ne šiaip norim prasiplaukti šitą atstumą, tačiau mes norim rinkti šiukšles. Kadangi stosime salose, salose taip pat rinksime šiukšles. Nes buvom, prieš tai plaukėm su irklentėm – tose salose begalės šiukšlių ir žmogiškųjų išteklių labai daug palikta“, – sako plausto kapitonas Markas.
Komanda laive apsirūpinusi ir maisto atsargomis, ir nedidele virykle, ir neperpučiamomis užuolaidomis, kurios, kilus audrai apsaugos nuo vėjo ir lietaus. Aktyvus vilniečiai šį plaustą pasistatė savo rankomis. Ir beje, gana greit – užtruko tik keturias savaites.
„Naudota gera mediena, čia mes turim terasines lenteles, kur ne ant kiekvienos terasos žmonės deda, mes turim stalą, stogą ir irklentę, ekstra atveju. Be abejo, mes turim ir liemenes. Tas kūrinys yra pilnai mūsų rankomis“, – pasakoja Markas.
Jau antrą kartą vyksiančios iniciatyvos „Švarinkime upes“ organizatorės teigia, kad ,deja, daugelis šalies pakrančių vis dar tragiškai užterštos, išskyrus didmiesčių centrus, kur paupiais rūpinasi šalies savivaldybės. Na, pavyzdžiui, kad ir ši, šiek tiek nuo sostinės centro nutolusi Neries pakrantė Naujojoje Vilniuje.
Rytoj visoje šalyje vyks masiniai upių ir jūros pakrantės valymai. Pernai „Švarinkime upes“ akcijos metu pakrantes savanoriai pagražino surinkdami 20 tonų atliekų. Šiemet šiukšlės bus renkamos 50-yje taškų, – įtraukti ir didmiesčiai, ir mažesni miesteliai. Pakrančių valymo iniciatyva birželio 06-07 dienomis vyksta visame pasaulyje. Rytoj organizatoriai tikisi surinkti dvigubai daugiau atliekų nei kad surinko pernai vykusios iniciatyvos metu – apie 50 tonų.
„Čia yra ta vieta, kur gali prisidėti kiekvienas eilinis žmogus. Sutvarkyti tas šiukšles, kurios yra pakrantėse, kartu su upės vandeniu, ne tik patį vandenį užteršti, bet nukeliauti iki jūrų ir dar vėliau iki vandenynų“, – teigia Žaliosios politikos instituto vadovė Ieva Budraitė.
Tiesa, gamtos mylėtojai turi ir kuo pasidžiaugti – pasak jų, karantinas žmonių sąmoningumui smarkiai išėjo į naudą. Dažniau leisdami laiką gamtoje žmonės pradėjo labiau ja rūpintis.
Štai Viena iš karantino metu atsiradusių iniciatyvų – 24 metų studento iš Plungės sukurta Facebooko grupė „Maišas šiukšlių lygu karmos taškai“ jau turi apie du tūkstančius narių, kurie kasdien aktyviai dalijasi surinktų šiukšlių gamtoje nuotraukomis.
„Tikrai aktyvi grupė, neįpareigojanti, šiukšlių maišas kišenėje nėra sunkus, o ir pasivaikščiojimas tampa prasmingas“, – kalbėjo grupės įkūrėjas Vilmantas Kontrimas.
Tačiau, deja, dėl augančių vaizdo įrašų internete skaičiaus pasitaiko ir itin nemalonių kuriozų. Pprieš keletą dienų internete atsirado vaizdelis, kuris sukėlė milžinišką pasipiktinimo bangą. O štai vėliau teigta, kad čia žmonės ne šiukšlina, bet priešingai – valo savo miško sklypą.