Eurobarometro duomenimis, Lietuva Europos Sąjungoje – trečia pagal nelegaliai dirbančių žmonių skaičių. Bet, pagal tyrimą, lietuviai labiausiai bendrijoje susimąsto, kad nelegalus darbas yra rizikingas dėl galimybės būti pagautiems. Tai, kad dirba nelegaliai, prisipažino 8 proc. apklaustųjų. Lietuva ES taip pat yra viena iš lyderių pagal algų mokėjimą „vokeliuose“.
Šiuo metu galiojantys įstatymai nelegaliai dirbusiam asmeniui nenumato galimybės prisiteisti atlyginimą už darbą. Todėl siūloma į Darbo kodeksą įrašyti įpareigojimą darbdaviams išmokėti atlyginimą nelegaliai dirbusiam asmeniui. Jei nebus įrodyta kitaip, jiems darbdaviai turės mokėti mažiausiai trijų mėnesių minimalią algą. Taip pat sumokėti visus mokesčius.
Nuo Naujųjų minimali alga sieks tris šimtus eurų. Kartu nelegaliai dirbęs asmuo, jei jis pats nepranešė apie nelegalią algą, privalės grąžinti gautas nedarbo išmokas už laiką, kai dirbo nelegaliai.
Siūlymo autoriai – Socialinės apsaugos ir darbo ministerija – tikisi, kad taip pavyks sumažinti nelegalų darbą.
Darbo inspekcijos duomenimis, nelegalus darbas Lietuvoje mažėja: prieš trejus metus išaiškinta per 1800 tokio darbo atvejų, o pernai beveik pusantro tūkstančio atvejų.