• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žodžių derinys „ekspres dieta“ veikia moteris tiesiog magiškai: per trumpą laiką, be jokių fizinių pastangų atsikratyti keleto kilogramų svajoja bet kuri moteris, ypač jei greitai nusimato koks nors ypatingas atvejis – elitinis vakarėlis, vestuvės ir pan.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmapradė dietos reikšmė yra gyvenimo būdas, tinkamas mitybos organizavimas, suteikiantis galimybę gerai jaustis ir nekaupti papildomų kilogramų be jokių mitybos apribojimų, tiesiog ją protingai subalansuojant, bet laikui bėgant termino „dieta“ supratimas smarkiai pasikeitė ir dabar tai suprantama kaip šoko terapija, kai per keletą dienų reikia numesti tam tikrą kiekį kilogramų. Dabar greitų dietų pasiūla – milžiniška: jos gali būti pavadintos savo kūrėjų – mitybos specialistų, vardais, turėti Holivudo žvaigždės, kuri laikosi šios dietos prieš išeinant ant raudono kilimo, vardą.

REKLAMA

Dietos esmę gali sudaryti kažkoks vienas tuo metu vartojamas produktas arba tam tikras kalorijų kiekis, arba riebalų, baltymų ir angliavandenių vartojimas. Kiekviena dieta turi tam tikrą poveikį organizmui, kuris, deja, gali būti ir neigiamas.

Taigi, kokios tos populiarios greitos dietos ir kokių rezultatų galima tikėtis? Balsas.lt konsultavosi su „Kardiolita“ gyd. dietologe Lina Viniarskaite.

REKLAMA
REKLAMA

Scarsdale dieta

Dieta trunka 14 dienų. Jos metu maiste negali būti jokių riebalų, cukraus, miltinių gaminių, pieno produktų, alkoholio. Galima: mėsa, žuvis, vaisiai ir daržovės. Kasdien reiktų gauti ne daugiau kaip 1000 kcal. Tokios dietos rezultatas – garantuotas sulieknėjimas: per tas 14 dienų pavyksta numesti iki 7 kg.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau laikytis šios dietos gali būti per sunku, nes organizmas visai negauna jokių riebalų. Tokia dieta draudžiama žmonėms, turintiems kokių nors sveikatos sutrikimų, diabetikams, taip pat nėščioms moterims, pervargusiems ir žmonėms, dažnai patiriantiems stresą. Gyd. dietologė Lina Viniarskaitė akcentavo, kad tai yra labai mažo kaloringumo dieta, todėl ja vadovautis galima tik prižiūrint gydytojui.

REKLAMA

Atkinso dieta

Šios dietos esmė: atsisakyti angliavandenių, tame tarpe visų saldžių produktų, t.y., vaisių, kai kurių daržovių ir, žinoma, konditerinių gaminių. Nagalima valgyti duonos, kepinių ir produktų, turinčių daugiau angliavandenių. Rekomenduojama daug baltymų turintys produktai: mėsa, dešros, žuvis, kiaušiniai. Jų kiekis neribojamas, o štai sūrio gaminių, gyvulinės kilmės riebalų ir augalinio aliejaus reikia vartoti saikingai.

REKLAMA

Atkinso dieta puikiai tinka mėgėjams pavalgyti, nes valgyti galima daug, bet to, patiekalus galima gardinti padažais, majonezu ir net grietine.

Skelbiama, kad po Atkinso dietos jūs pastebimai sulieknėsite, tačiau būkite budrūs, svoris labai greitai gali grįžti atgal. Be to, jei laikysitės šios dietos ilgiau kaip 4 savaites, pernelyg riebaus maisto vartojimas gali įtakoti odos problemas, pakenkti plaukų būklei, jie taps sausi ir lūžinėjantys. „Be to, dėl per mažo skaidulų kiekio maiste ( nėra daržovių, vaisių, grūdų produktų) vargins nuolatinis vidurių užkietėjimas, – papildo gyd. dietologė Lina Viniarskaitė. – Pavojus yra tame, jog šioje dietoje yra per didelis baltymų ir riebalų kiekis, kas apsunkina įvairių organų darbą, daro įtaką lėtinių ligų vystymuisi. O maistinių skaidulų, vitaminų ir mineralų nepakanka“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tik faktai: 2004 metais vienas amerikietis padavė į teismą Atkinso dietą jam rekomendavusius medikus, nes jis ne tik nesulieknėjo, bet dar ir susirgo išemine širdies liga. O pats daktaras Robertas Atkinsas, 2004 m. mirė sverdamas 117 kg (!). Jis buvo tiesiog nutukęs.

Mayo klinikos dieta

15 dienų reiktų vartoti tik po 6 kiaušinius per dieną, žalius (neapdorotus) ir be prieskonių, vaisius ir daržoves. Kartą kas dvi dienas leidžiama vakarienei suvalgyti keptą kepsnį arba virtą neriebią žuvį. Taip kankinantis galima pastebimai pakoreguoti svorį, bet perspėjama, kad tų 15 dienų metu nepavyks gyventi įprasto pasaulietiško gyvenimo su dalykiniais pietumis ar kokteilių vakarėliais. Be to, reikia nepamiršti, kad tokia dieta apkrauna kepenis ir inkstus. Kasdien vartojant tiek daug mėsos ir kiaušinių gali smarkiai padidėti cholesterolio kiekis kraujyje, padidindamas aterosklerozės riziką. Nuo šios dietos kraujyje gali padidėti šlapimo rūgšties kiekis ir sukelti podagros priepuolį. Dar, pasak gyd. dietologės, esant sudėtinių angliavandenių stygiui, gali pasireikšti nuovargis, mieguistumas ir virškinamojo trakto veiklos sutrikimai.

REKLAMA

Monodietos

Tokių dietų esmė ta, kad kasdien reikia valgyti tik vienos rūšies produktus, be to jie turi būti mažai kaloringi ir jų kiekis ribotas. Galima valgyti vaisius, daržoves, neriebią žuvį, liesą mėsą ir kiaušinius. Pavyzdžiui, pirmadienį valgome išskirtinai tik baltyminį maistą, tarkime, mėsą ir sūrį, antradienį – grūdinius produktus, trečiadienį vaisiai, ketvirtadienį pieno produktai ir t.t.

REKLAMA

Tokia mityba galima netekti 1-2 kg per savaitę, tačiau laikytis šios dietos sunku, nes monotoniškumas mityboje labai nepalankus organizmui. Vartodami vienus ir tuos pačius produktus ilgą laiką, jūs neaprūpinate organizmo visomis reikalingomis maisto medžiagomis, mikroelementais ir vitaminais, kurie jam gyvybiškai reikalingi. „Monodieta nėra visavertė, nes vienas produktas, koks jis bebūtų, negali suteikti organizmui visų reikalingų maisto medžiagų“. – perspėja gyd. dietologė Lina Viniarskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visiško badavimo kursas

Nieko nevalgoma, galima gerti tik vandenį, labai silpną arbatą, žolelių nuovirus. Taip badauti galima tik vieną – dvi dienas. Toks badavimas paprastai turi daugiausiai neigiamų pasekmių organizmui: galimi rimti, pavojingi sveikatai, negalavimai. Kiek saugesnis ir nuosaikesnis badavimo būdas – kai kasdien leidžiama suvartoti ne daugiau kaip 500 kcal iš skysto maisto. Badavimo priešininkai tvirtina, kad visiškas maisto atsisakymas ne stiprina, o atvirkščiai – silpnina organizmą ir daro jį labiau pažeidžiamą. Greitas raumenų masės netekimas gali pažeisti širdies raumenį, kas itin pavojinga žmonėms, turintiems polinkį į širdies ligas.

REKLAMA

Holivudo dieta

Laikantis šios dietos negalima vartoti baltymų ir kalcio turinčių maisto produktų. Taigi, draudžiama valgyti mėsą, sūrį, pieno produktus, kiaušinius ir žuvį. Galimi įvairūs turtingi angliavandeniais produktai: javai, saulėgrąžos, viso grūdo duona, bulvės.

Kas vyksta? Baltymų deficitas organizme skatina raumenų masės mažėjimą, odos sudribimą. Dėl raumenų masės mažėjimo pilvo, šlaunų apimtys sumažėja, bet oda lieka nestangri, sudribusi. Taigi, paveikslas – graudus! Be to, ši dieta itin nesveika mūsų organizmui dėl svarbiausių produktų stokos. Kasdien suvartojant vos 650 kcal, mes negauname pakankamai energijos, o baigus laikytis dietos, svoris vėl sugrįžta su kaupu.

REKLAMA

Montinjako dieta

Šios dietos principas panašus į atskiro maitinimosi principus. Siūloma tuo pat metu nevartoti riebalų ir angliavandenių. Todėl reikia vengti visų produktų, kuriuose yra ir vienų, ir kitų.

Dietos efektyvumas pastebimas jau per pirmas savaites, nes tenka valgyti produktus, kuriuose gausu ląstelienos, o jie mažina apetitą. Ši dieta draudžia daugelį maisto produktų, tačiau maisto kiekio neriboja. Tai šiek tiek sušvelnina lieknėjančiojo kančias. Be to, toks racionas turtingas baltymais – 70 – 80 gr. per dieną. Montinjako dietos pranašumas tas, kad ji visai suderinama su normaliu gyvenimo būdu. Gyd. dietologė nerekomenduoja šios dietos laikytis ilgai, nes toks maitinimasis nėra visavertis ir subalansuotas, kadangi vienų maisto medžiagų gaunama per daug, o kitų trūksta.

REKLAMA
REKLAMA

Vegetariška dieta

Tokia dieta leidžia vartoti pieno produktus ir kiaušinius, bet tik ne mėsą. Kai kuriuose vegetariškos dietos variantuose galima valgyti žuvį ir paukštieną, kituose negalima nei kiaušinių, nei pieniškų patiekalų. Kadangi labai daug produktų valgyti negalima, įgyvendinti tai visai nesunku: savaime suvalgoma gerokai mažiau, net nepergyvenant dėl porcijos dydžio.

Kas vyksta? Kai maisto racione nėra jokių gyvulinės kilmės produktų vystosi vitaminų D ir B12 deficitas, ima trūkti kalcio, geležies, jodo ir cinko. Todėl būtina papildomai vartoti vitaminus ir mikroelementus. „Tinkamai nepakeitus gyvūninės kilmės baltymų augaliniais – organizmui pradeda trūkti tam tikrų amino rūgščių. Vegetarizmas pavojingas, kai vegetaru tampama staiga, tiesiog šiaip sugalvojus, nepasitarus su specialistais, nepasidomėjus kuo ir kaip galima būtų pakeisti gyvūninės kilmės produktuose esančius baltymus bei vitaminus ir mikroelementus“.– pamąstyti prieš pradedant pataria gyd. dietologė Lina Viniarskaitė

Išvados

Pasak pašnekovės, vien tik dieta reikiamo rezultato pasiekti neįmanoma. Atsižvelgiant į paminėtus dalykus, galima daryti išvadą: kad svoris sėkmingai kristų pagal visus reikalavimus, dieta turi atitikti tam tikras sąlygas.

REKLAMA

Taigi, ideali dieta:

turi būti saugi sveikatai ir nesukelti šalutinių efektų;joje turi būti visos žmogaus organizmui reikalingos būtinos maisto medžiagos (baltymai, angliavandeniai, riebalai, vitaminai ir mineralinės medžiagos bei vanduo);valgomi patiekalai turi būti priimtino skonio, asortimentas platus, skoniai įvairūs;būtinas tinkamas maitinimosi režimas bei porcijų dydis;jos laikantis svoris neturi kristi per greitai;

norint sulaukti sėkmės, dieta turi būti visavertė ir ilgalaikė. Kitaip tariant būtina keisti maitinimosi įpročius, juos ugdyti nuolatos ir visam laikui. O taip pat svarbu koreguojant maitinimosi įpročius nepamiršti į dienotvarkę įtraukti adekvataus kasdieninio fizinio krūvio.

Asta Geibūnienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų