Iš policijos generalinio komisaro pareigų traukiasi Vizgirdas Telyčėnas. Tai paaiškėjo po pirmadienio rytą įvykusio Prezidentės Dalios Grybauskaitės, vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio bei generalinio policijos komisaro V. Telyčėno susitikimo.
Policijos departamento vadovas priverstas atsistatydinti dėl kraupios avarijos, įvykusios naktį iš šeštadienio į sekmadienį, kurią sukėlė neblaivus kelių policijos patrulis.
„V. Telyčėnas Prezidentei įteikė atsistatydinimo pareiškimą, prisiimdamas atsakomybę už tą įvykį. Prezidentė šį pareiškimą priima", – po susitikimo sakė šalies vadovės atstovas Linas Balsys.
D. Grybauskaitė generalinio komisaro atsistatydinimą įvertino kaip garbingą poelgį. Anot Prezidentės, pareigūnas prisiimdamas atsakomybę pripažįsta savo ir visos sistemos klaidas.
D. Grybauskaitė akcentavo reformos svarbą, o esmine policijos sistemos yda įvardino tai, kad sistemos viduje patys pareigūnai dengia vienas kitą ir toleruoja girtavimą.
Tuo tarpu vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis – kaip politikas, ministras – anot Prezidentės, turi prisiimti moralinę ir politinę atsakomybę bei daryti viską, kad teisėsaugos sistema būtų pertvarkyta.
„Be abejo, atsistatydinus vienam policijos generaliniam komisarui problema pati neišsispręs, todėl Prezidentė įsitikinusi, kad po to, kai bus atliktas vidinis tyrimas policijos sistemoje, turėtų būti griežtai įvertinti ir visų tiesioginių pareigūnų, vadovų veiksmai ir jų atsakomybė", – D. Grybauskaitės poziciją išsakė L. Balsys.
V. Telyčėnas sakė, kad atsakomybę turi prisiimti ne tik generalinis komisaras, bet ir grandžių vadovai.
Ar savo postuose išliks Vilniaus ir Trakų policijos komisariatų vadai, paaiškės po atlikto vidinio policijos sistemos tyrimo.
Vidaus reikalų ministro teigimu, į naujo policijos generalinio komisaro vietą keliamus formalius reikalavimus atitinka apie 100 pareigūnų.
ELTA primena, kad avariją greitkelio Vilnius–Kaunas 46–ajame kilometre sukėlė Trakų policijos komisariato Viešosios tvarkos ir kelių policijos poskyrio vyresnysis patrulis Sigitas Šostakas. Vyriškio kraujyje rasta 1,16 promilės alkoholio. Per nelaimę žuvo du žmonės.
respublika.lt
Ši nelaimė – toli gražu ne vienintelė, per kurią neblaivus policijos pareigūnas pražudė niekuo dėtus žmones.
Turbūt daugelis dar nepamiršę 2007-ųjų lapkričio 7-ąją Skuodo policininko Sauliaus Pauliko sukeltos tragiškos avarijos – važiuodamas girtas, jis suvažinėjo tris mažamečius ir iš įvykio vietos pabėgo. Nelaimė įvyko Aleksandrijos miestelyje.
Po šios avarijos savo noru iš aukščiausių postų pasitraukė tuometinis šalies policijos vadovas Vytautas Grigaravičius bei Vidaus reikalų ministras Raimundas Šukys, o sukrėsti žmonės degino žvakutes, rengė piketus, siuntė žudikui prakeiksmus ir reikalavo teisingumo.
Seimo narius ši tragedija įkvėpė kurti įstatymo pataisas, numatančias griežtesnes bausmes tragedijų kaltininkams.
Po Klaipėdos apylinkės teismo sprendimo daugelis atsiduso lengviau – S. Paulikui skirta maksimali 10 metų atėmimo bausmė ir priteistas milijoninis neturtinės žalos atlyginimas žuvusių vaikų artimiesiems. Tačiau apygardos teismas bausmę sutrumpino metais ir žalos atlyginimą gerokai apkarpė – visioms trims vaikų netekusioms šeimoms priteisė po 150 000 litų.
Dabar jau kalintis buvęs Skuodo pareigūnas viso tyrimo ir teismų metu tikino esą vairavęs negirtas, važiavęs negreitai, o vaikus partrenkęs esą tik todėl, kad bandęs nusukti nuo kelio, į kurį buvo išbėgęs kitas mokinys. Teisme pavyko įrodyti, kad S. Paulikas vairavo neblaivus, nors jo kraujo ir šlapimo mėginiuose alkoholio nebuvo rasta.
Pareigūnas irgi žmogus
Lietuvos eismo priežiūros tarnybos viršininkas Gintaras Aliksandravičius „Akistatai“ prieš kiek laiko teigė, kad nors įstatyme numatyta, jog pasišalinimas iš įvykio vietos yra prilyginamas neblaivumui, tačiau tai visada reikia įrodyti teisme. Ir nesvarbu, ar tai pareigūnas, ar eilinis mirtingasis, dar nespėjęs sukelti avarijos ir atsipirksiantis bauda ir teisių praradimu, ar jau suvažinėjęs žmogų ir stosiantis prieš teismą baudžiamojoje byloje.
„Visi turi suvokti, kad prieš įstatymą lygūs visi ir įstatymas galioja visiems vienodai – nesvarbu, ar avariją padarė santechnikas, ar pareigūnas. Taip pat būtina išsiaiškinti priežastis, dėl ko asmuo pasišalino iš įvykio vietos, – sakė G. Aliksandravičius. – O pas mus žmonės, išgirdę, kad avariją sukėlė pareigūnas, linkę iškart jam skirti mirties bausmę„. Pasak jo, dažnai pamirštama, kad pareigūnas – toks pats žmogus. „Jeigu jau svarstoma, kad pareigūnus už eismo pažeidimus reikia bausti griežčiau negu kitus, tai gal griežčiau reikia bausti ir važinėjančius geromis mašinomis? Juk tai absurdas“, – tikino G. Aliksandravičius. Jis pabrėžė, kad teismai, skirdami bausmę pareigūnams, beveik visada juos baudžia griežčiau nei kitus žmones.
Tik faktai:
2000 metų spalį Šilutės rajone girtas policijos inspektorius Algirdas Ruškys trenkėsi į medį. Žuvo du kartu važiavę policininkai, dar trys buvo sužeisti.
2001 metų gegužę girtas Panevėžio policininkas Audrius Mackevičius per avariją pražudė kartu važiavusį kolegą.
2004 metų vasarį Kauno rajono policininkas Rimantas Janušauskas išvažiavęs į priešpriešinę juostą, trenkėsi į du automobilius. Žuvo moteris, dar du žmonės buvo sužaloti.
2004 metų vasarį Kauno rajone girto policijos patrulio Petro Dambravos sukeltoje avarijoje žuvo trys žmonės.
2004 metų birželį Vilniuje, Savanorių prospekte, pėsčiųjų perėjoje žuvo dvi moterys, parblokštos girto policijos patrulio Aleksandro Čevyčelovo.
2004 meų gruodį girtas Vilniaus kriminalinės policijos pareigūnas Edvardas Lebionka Nemenčinėje suvažinėjo dviratininkę.
2005 metų sausį Žemaičių Naumiestyje girtas Šilutės policijos patrulis nulėkė nuo kelio ir pražudė kartu važiavusį keleivį.
2005 metų gegužę neblaivus Šiaulių policininkas Romualdas Kundrotas patrenkė du moksleivius. Vienas iš jų mirė.
2007 metų balandį girtas policininkas Tomas Kliorė Radviliškyje pėsčiųjų perėjoje patrenkė moterį.
Akistata, balsas.lt