Socialiniu darbuotoju Šiaulių vaikų globos namuose dirbęs 31-erių metų regbininkas Mindaugas Grigas kaltinamas vartojęs smurtą prieš penkiolikmetę auklėtinę.
Prieš Šiaulių rajono apylinkės teismą stojo ne kartą geriausiu regbininku šalyje tituluotas šiaulietis bei Vaikų globos namų socialinis pedagogas Mindaugas Grigas. Jis kaltinamas fizinio skausmo sukėlimu penkiolikametei Šiaulių vaikų globos namų auklėtinei.
Tyrimas – po skundo Seimo nariui
Ikiteisminis tyrimas dėl netinkamo pedagogų elgesio buvo pradėtas po to, kai praėjusių metų pradžioje vieną Seimo narį pasiekė skundas. Seimo narys nesėdėjo rankų sudėjęs – netrukus Vaikų globos namų darbuotojų elgesiu su vaikais pradėjo domėtis ir vaiko teisių specialistai.
Vaikų teisių specialistai išgirdo pasakojimus, kad vaikai buvo baudžiami verčiant daryti pritūpimus, „kėdutę" (sudėtingas pratimas, kai atsirėmus į sieną reikia laikyti kojas stačiu kampu imituojant kėdę, – aut. past.) kišant galvą po šaltu vandeniu ar tampant ausis. Tačiau daugiausiai skundų specialistai išgirdo dėl socialinio darbuotojo M. Grigo elgesio.
Baudžiamojoje byloje nukentėjusiąja pripažinta mergaitė savo skunde teigė, jog M. Grigas viena ranka sugriebė jai už rankos, kita ranka – už kaklo ir pareikalavo plauti grindis.
Vaikų teisių gynėjų ataskaitoje buvo aprašytas ir dar vienas atvejis apie M. Grigo elgesį, kuriame įvardinti tokie žodžiai, kaip „mušė", „stumdė“, „liepė plauti grindis“, „skaudžiai pastūmė ant žemės ir paėmė už sprando“.
Nepilnametės saugumu susirūpino vaikų teisių gynėjai. Jie kreipėsi į teismą ir pasirūpino, kad nepilnametė būtų išvežta toliau nuo Šiaulių. Netrukus nukentėjusioji buvo apgyvendinta Kauno socializacijos centre.
Neigė smurtavęs
Ikiteisminiam tyrimui dėl fizinio skausmo sukėlimo nepilnametei vadovavusi Šiaulių miesto apylinkės prokuratūra bylą teismui perdavė dar praėjusių metų pabaigoje. Po pareikštų įtarimų M. Grigas liko dirbti įstaigoje.
Vakar M. Grigas žiniasklaidos atstovams teigė tapęs apkalbų auka, neva jis mergaitės su draugėmis neišleidęs į lauką. Kaltinamasis fakto, kad nepilnametė turėjo plauti grindis, neneigė. Esą, tai buvo numatyta iš anksto sudarytame grafike.
„Šiaulių naujienos“ ne kartą rašė, kokiomis sąlygomis vaikai gyvena vaikų globos namuose. Vakar kaltinamąjį, o ne nukentėjusiąją viešai puolė ginti ir jo viršininkas, Šiaulių vaikų globos namų direktorius Rimantas Žąsinas. Įstaigos viršininkas teigė apie M. Grigą negalintis pasakyti nė vieno blogo žodžio. Esą tai, kas įvyko, buvo gerai suaugusiųjų organizuota šmeižto kampanija, į kurią buvo įtraukti ir patys vaikai. R. Žąsinas netiesiogiai kaltę bandė versti ir ant nukentėjusiosios: minėjo, jog mergaitė – sunkaus būdo. Beje, vaikų teisių gynėjai teigia, kad vadinamieji „ sunkaus būdo“ vaikai buvo vos ne masiškai tremiami į Švėkšnos sanitarinę mokyklą, liaudyje vadinamą „durnynu“.
Posėdis buvo neviešas
Vakar per pirmąjį baudžiamosios bylos posėdį turėjo būti apklausta ir pati nukentėjusioji. Kadangi tokios apklausos vyksta tik specialiai nepilnamečiams pritaikytose patalpose, bylos nagrinėjimas iš Šiaulių miesto apylinkės teismo buvo perkeltas į Šiaulių rajono apylinkės teismą. Parodymus turėjo duoti ir R. Žąsinas. Teismo posėdis vyko už uždarų durų.
M. Grigas – Šiaulių „Vairo-Jupojos“ komandos ir Lietuvos regbio rinktinės lyderis. Vienas iš komandos rėmėjų– „Jupoja„, kurios prezidentas – partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderis Vidmantas Japertas.
Jei teismas įrodytų M. Grigo kaltę, jam grėstų viešieji darbai arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki vienerių metų. Tokias bausmes numato Baudžiamasis kodeksas.
Asta VOLKOVAITĖ