• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastebėjote, kad gelsta agurkų lapai? Tai ankstyvas ženklas, jog reikia imtis tam tikrų priemonių, kad pagrindinė problema nepablogėtų, neišplistų ir nepakenktų gausiam derliui.

Pastebėjote, kad gelsta agurkų lapai? Tai ankstyvas ženklas, jog reikia imtis tam tikrų priemonių, kad pagrindinė problema nepablogėtų, neišplistų ir nepakenktų gausiam derliui.

REKLAMA

Dalinamės priežastimis, kodėl taip gali nutikti ir patarimais, kaip tai sutvarkyti.

Per didelis arba per mažas vandens kiekis

Agurkus, kaip ir bet kuriuos kitus augalus, lengva perlaistyti. Tuomet agurkai gali būti pažeidžiami šaknų puvinio. Pagrindinis požymis, nurodantis, jog tai šaknų puvinys – viršutiniai lapai nuvysta, pagelsta ir nukrenta.

Jei drėgmės kiekis per didelis (ypač, jei dirva sunki, molinga), pradėkite gerinti dirvos drenažą: dirvą išpurenkite plačiašakėmis šakėmis, tada įberkite dirvožemį gerinančio substrato, komposto, durpių samanų, kokosų pluošto ar vermikulito mišinio. Jei agurkus auginate vazonuose, įsitikinkite, kad jų dugnuose yra drenažo skylės.

Nepakankamai palaistyti agurkai taip pat pasižymi pageltusiais lapais. Augalams per daug išdžiūvus, lapai susiraukšlėja, jų kraštai paruduoja, iš žalių tampa geltoni, nudžiūsta ir nukrenta.

REKLAMA
REKLAMA

Jei nesate tikri dėl drėgmės lygio dirvoje, pabandykite jį išmatuoti drėgmės matuokliu, tačiau įsitikinkite, kad tikrinate tai agurkų šaknų lygyje.

REKLAMA

Trūkstant drėgmės, kai gelsta agurkų lapai, apsvarstykite galimybę pridėti mulčiaus, kuris padėtų sulaikyti drėgmę, ar įrengti lašelinę drėkinimo sistemą.

Problemos dėl saulės šviesos

Dauguma mūsų žino, kad agurkus reikia sodinti geroje, saulėtoje sodo vietoje, tačiau pageltę, nukarę lapai gali reikšti, kad jūsų agurkai negauna pakankamai saulės šviesos. Jei įtariate, kad taip yra, pabandykite perkelti juos į vietą, kur saulė juos apšviečia bent 6 valandas per dieną.

REKLAMA
REKLAMA

Per didelis kiekis tiesioginių saulės spindulių taip pat gali būti viena iš priežasčių, kodėl gelsta agurkų lapai. Per daug saulės gali sukelti agurkų lapų nudegimą ir rudus, raukšlėtus lapų kraštus. Ilgainiui lapai pagelsta ir apmiršta, atidengdami vaisius, taip sumažindami jų derlių bei pakenkdami agurkų skoniui.

Agurkams reikia mažiausiai 6 val. tiesioginių saulės spindulių per dieną ir 18-29 °C temperatūros. Jei jūsų sode ilgą laiką temperatūra būna aukštesnė nei 29 °C, sumažinkite nudegimo saule tikimybę suteikdami šiek tiek pavėsio po pietų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat galite įrengti tinklelius ar pakopas, kuriomis agurkai galėtų lipti. Tai padės užtikrinti gerą tiesioginės saulės spindulių pusiausvyrą ir sveiką lapiją.

Maistinių medžiagų trūkumas

Nepakankamas maistinių medžiagų ir mikroelementų kiekis – dar viena priežastis, kodėl gelsta agurkų lapai. 

Dažniausi maisto medžiagų trūkumo požymiai:

- azoto trūkumas: nesubrendusio augalo lajos auga lėtai, o kiti lapai vienodai pagelsta ir nukrenta;

REKLAMA

- geležies trūkumas: nauji lapai tampa chlorotiški, šviesiai geltonai žali, vėliau visiškai pagelsta, išskyrus gyslas, kurios lieka žalios.

- fosforo trūkumas: augalai būna žemi, su mažais pilkai žaliais lapais; žemiausias ūglio lapas tampa ryškiai geltonas, o aukščiau esantys lapai išlieka žalios spalvos.

- kalio trūkumas: senesni lapai pradeda gelsti nuo kraštų, tuomet pereina į vidurį, link lapo centro, kuris žūsta ir nukrenta.

REKLAMA

Pastebėję bent vieną iš šių požymių, patręškite agurkus vandenyje tirpstančiomis trąšomis arba naudokite organines, lėto veikimo trąšas, kad nepermaitintumėte ir nenudegintumėte augalų. Pavasarį ir (arba) rudenį, galite dirvą papildyti kompostu.

Agurkų kenkėjai

Vabzdžiai ir kiti sodo kenkėjai yra dažna priežastis, kodėl gelsta agurkų lapai. Tarp labiausiai paplitusių agurkų kenkėjų yra amarai, voratinklinės erkutės ir agurkų vabalai. Daugelis šių mažų vabzdžių iš agurkų lapų išsiurbia maistingąsias medžiagas ir sultis, palikdami mažas geltonas dėmes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Amarai greitai dauginasi, todėl svarbu juos išnaikinti anksti. Ieškokite šių kenkėjų apatinėje lapų pusėje ir nupurkškite juos stipria vandens srove iš sodo žarnos. Esant dideliam užkratui, naudokite insekticidinį muilą. Taip pat atkreipkite dėmesį, ar jūsų darže, šalia agurkų, neatsirado skruzdėlių. 

Skruzdėlės – tai ženklas, kad ant agurko augalo gali būti amarų. Amarai palieka esenciją, vadinamąją medaus rasą, kuri privilioja skruzdėles.

REKLAMA

Voratinklinės erkės taip pat yra smulkūs, sultis siurbiantys kenkėjai, kurie sukelia geltoną dėmėtumą ant agurkų lapų. Ieškokite jų ant tinklelių, ant apatinės agurkų lapų pusės. Erkutės retai juda, tačiau švelniai pakratę augalą, maži raudoni vabaliukai pasišalina – tai padės juos atpažinti.

Agurkų vabalai (Acalymma vittatum) yra viena didesnių problemų, sukeliančių agurkų lapų geltonavimą. Nors kramtydami jie pažeidžia lapus, didžiausia žala padaroma, kai jų pernešama liga išplinta ant kitų augalų.

REKLAMA

Augalų ekspertai rekomenduoja naudoti insekticidus nuo šių vabalų rūšių. Pašalindami visas piktžoles ir kitas žoles iš savo daržovių lysvės, taip pat vykdysite kenkėjų prevenciją, taip sumažindami jų skaičių, neleisdami jiems daržo paversti savo namais.

Agurkų ligos

Gelstantys agurkų lapai gali išduoti ir tai, kad agurkų augalus užpuolė ligos. Dalinamės pagrindinėmis agurkų ligomis, dėl kurių gelsta agurkų lapai, požymiais ir profilaktika. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Agurkų mozaikos virusas: deformuoti lapai su geltonos spalvos mozaikos, dryžių ar dėmių raštu. Kartais pagelsta gyslos.

- Agurkų gyslų geltonasis virusas: gyslų pageltimas (priešingas maisto medžiagų trūkumui).

- Agurkų fuzariozinis vytulys: nevienoda geltona lapų spalva, galiausiai geltonuoja ir vysta visas augalas.

- Agurkų miltligė: kampuotos geltonos dėmės ant lapų, kurios ilgainiui susilieja ir visą lapą paverčia rudu.

REKLAMA

Norėdami išvengti agurkų ligų, turite užtikrinti, kad tarp agurkų augalų tinkamai cirkuliuotų oras; augindami juos ant tinklo ar kitų laipiojimui tinkamų atramų, palikite pakankamai erdvės tarp augalų ir genėkite per tankiai augančius.

Agurkų ligų prevencinės priemonės

Prie ligų prevencijos gali prisidėti ir mulčiavimas bei lašelinis laistymas (o ne laistymas iš viršaus), taip pat – sėjomaina.

- Nuo agurkus užpuolusio agurkų mozaikos viruso nėra vaistų. Užkrėstus augalus ir aplink juos esančias liekanas nedelsdami išmeskite (ne į komposto dėžę!). Griežta amarų kontrolė ir atsparių veislių pasirinkimas gali padėti išvengti pakartotinio susirgimo kitais metais.

REKLAMA

- Išvengti agurkų gyslų geltonojo viruso padės griežta baltasparnių kontrolė ir atsparių veislių pasirinkimas.

- Nuo agurkų fuzariozinio vytimo taip pat nėra jokių vaistų. Užkrėstus augalus ir aplink juos esančias liekanas nedelsdami išmeskite (ne į komposto dėžę!). Griežta amarų kontrolė ir atsparių veislių pasirinkimas gali užkirsti kelią jų pasikartojimui kitais metais.

- Jei agurkų miltligę pastebėsite anksti, galėsite agurkų augalus išgydyti. Tam galite naudoti fungicidus. Jei liga progresuoja, nedelsiant išmeskite užkrėstus augalus ir aplink juos esančias liekanas (ne į komposto dėžę!). Pasirinkę atsparias veisles, galite išvengti pakartotinio ligos pasireiškimo kitais metais.

Šaltinis: derlingas.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų