Taip pat netrūksta ir kitų darbų: laikas tręšti, genėti, ravėti piktžoles, persodinti kambarinius augalus ir t.t. Tad peržvelkime, ką mums pataria gegužės mėnesio sėjos ir sodinimo kalendorius.
Gegužės mėnuo dažniausiai jau tinkamas visoms daržovėms sėti bei sodinti. Žemė pakankamai įšilusi ir laikas sėti pupeles, morkas, žiedinius ir gūžinius kopūstus, burokėlius, prieskoninius augalus, daugumą gėlių. Taip pat pats metas sodinti bulves, braškes, rožes, vaismedžius ir vaiskrūmius.
Šakniastiebinės daržovės: morkos, burokėliai, ropės, bulvės
Gegužės mėnesį sėjamos morkos rudens derliui, nes per anksti pasėtos, greitai subręsta. Tačiau tokios greitai ir anksti užaugusios morkos nėra tinkamos laikyti per žiemą. Svarbu, sėjant morkas jų sėklų neįterpti pernelyg giliai į dirvą: pakaks 1–2 cm gylio.
Kadangi morkų sėklos labai smulkios, paaugusias, jas reikia praretinti, kad augtų stambesnės, lygesnės, tiesesnės. Taip pat sėjamos ir ropės vasaros derliui. Rudeniniam derliui ropes bus galima sėti tik antroje vasaros pusėje. Kaip ir morkų, ropių sėklos įterpiamos negiliai į dirvą: 1–2 cm. Pasėtoms ropėms reikia labai daug vandens, kitaip jų šakniavaisiai apkarsta ir sukietėja.
Burokėliai nėra labai jautrūs šalnoms, todėl juos drąsiai galima sėti tiesiai į dirvą jau nuo gegužės pradžios. Burokėlių sėklos įterpiamos į dirvą 2–3 cm gylyje. Kaip ir morkas, per tankiai sudygusius burokėlius reikės praretinti.
Nors bulves galima sodinti jau nuo balandžio pabaigos, tačiau dažniausiai jos sodinamos tik gegužės pradžioje. Nebent pasitaiko labai šiltas ir ankstyvas pavasaris. Kol dirvos temperatūra mažesnė nei +5 °C, sodinamos daigintos bulvės.
Kai temperatūra pakyla aukščiau, galima sodinti ir nedaigintas. Atminkite, kad bulvių sėklos pjaustyti nepatariama. Palankiausios dienos šakniavaisinių daržovių sėjai ir sodinimui: gegužės 3, 4, 26, 27 ir 30 dienos.
Svogūnai ir česnakai
Gegužės 8 d. šv. Stanislovo diena yra nuo seno laikoma svogūnų sodinimo diena. Šios tradicijos dauguma sodininkų vis dar laikosi ir svogūnus sodina būtent tą dieną. Kaip ten bebūtų, bet svogūnų sodinimui tinkamiausios pirmosios 10 gegužės dienų.
Svarbiausia, svogūnų nesusodinti per giliai: ropučių kakleliai turi būti maždaug 0,5 cm gylyje. Giliau susodinti ilgiau ir sunkiau dygs. Vasariniai česnakai paprastai susodinami jau balandžio antroje pusėje. Tačiau jeigu pavasaris, kaip ir šiemet, vėluoja, juos sodinti galite ir gegužės pradžioje. Česnakai sodinami negiliai: 2–3 cm gylyje.
Palankiausios dienos svogūnų ir česnakų sodinimui šiemet yra gegužės 3, 4, 26, 27 ir 30.
Pupelės
Nors žirniai ir pupos susodinti jau praeitą mėnesį, tačiau jų giminaitės pupelės yra kur kas lepesnės ir į dirvą gali būti sėjamos tada, kai ši įšyla bent iki +12 °C. Paprastai tinkamas metas pupelių sėjai yra, kai sužydi alyvos. Pupelėms augti būtina šiluma, tad joms sėti parinkite saulėtą ir nuo vėjų apsaugotą daržo vietą.
Palankiausios dienos pupelių sėjai: gegužės 17, 18, 20, 21 ir 22.
Moliūginės daržovės: agurkai, aguročiai, cukinijos, moliūgai
Šios daržovės yra labai reiklios šilumai, tad skubėti su jų sėja negalima. Paprastai sėjamos tada, kai pražysta alyvos ir dirva jau būna pakankamai įšilusi. Tačiau ir tuomet reikėtų pasaugoti nuo šalnų. Šaltomis naktimis pridengti plėvele.
Jeigu agurkus sėsite šiltnamyje, tai daryti reikėtų pirmomis gegužės dienomis. Tačiau temperatūra šiltnamyje turi siekti bent +22–25 °C. Jeigu sudygę agurkai, labai sparčiai auga, reikėtų palaikyti kiek vėsesnę temperatūrą: apie +16–18 °C. Palankiausios dienos šių daržovių sėjai: gegužės 17, 18, 20, 21 ir 22.
Vienmečiai prieskoniai augalai: krapai, petražolės, mėtos, raudonėliai
Gegužė – tinkamas mėnuo ir daugumos prieskoninių žolelių bei daržovių sėjai. Jau nuo gegužės pradžios galima sėti krapus, petražoles, mėtas ar raudonėlius. Smulkios šių augalų sėklos sėjamos negiliai: 1–2 cm gylyje.
Mėtas galima auginti ir iš daigelių. Taip užtikrinamas veislinių savybių išsaugojimas. Palankiausios dienos prieskoniniams augalams sėti: gegužės 10, 11, 12, 16–18 dienos.
Daržovių daigų sodinimas į šiltnamį
Dabar pats tinkamiausias laikas paaugusiems daržovių daigams keliauti į savo nuolatinę augimo vietą – šiltnamį. Gegužę į šiltnamius persodinami pomidorai, agurkai, paprikos ir kitos daržovės, kurioms augti būtina daug šilumos.
Persodinant daigelius svarbu nepažeisti jų šaknyno. Ypač jautrūs persodinimui yra agurkai, todėl šiuos dažniausiai rekomenduojama sėti tiesiai į šiltnamį ar atvirą dirvą. Tinkamiausios dienos daigų persodinimui: gegužės 17, 18, 20, 21 ir 22.
Braškės ir žemuogės
Braškės ir žemuogės sodinamos iš daigų gegužės pradžioje. Joms turi būti paruošta gerai įtręšta ir nuo piktžolių išvalyta dirva. Lysves joms sodinti rekomenduojama dengti juoda daržo plėvele arba agrotekstile. Taip lysvės bus apsaugotos nuo piktžolių, o uogos bus švaresnės. Palankiausios dienos braškių ir žemuogių sodinimui: gegužės 17, 18, 20, 21 ir 22.
Vaismedžių, vaiskrūmių ir uogakrūmių sodinimas
Jeigu pavasaris vėlavo (kaip šiemet), gegužės pirma pusė vis dar tinkama vaismedžiams, vaiskrūmiams ir uogakrūmiams sodinti. Iki gegužės vidurio galima sodinti šilauoges, vynmedžius, spanguoles ir kt. Palankiausios dienos medelių ir krūmų sodinimui: gegužės 3, 4, 26, 27 ir 30 dienos.
Gėlių sodinimas
Gegužę į gėlynus sodinami jurginų ir kardelių gumbai, raganės, bijūnai, begonijos, rožės. Sėjamos saulutės, nasturtės, astrai, dekoratyviniai kopūstai, medetkos, pelėžirniai. Taip pat galima sodinti vandens lelijas. Joms sodinti tinkamas metas nuo balandžio pabaigos iki pat rugsėjo mėnesio.
Pats laikas pasirūpinti ir gėlių sodinimu į lovelius ar pakabinamus vazonus balkonams, terasoms puošti. Gegužę dauginamos chrizantemos. Palankiausios dienos gėlių sodinimui ir sėjai: gegužės 10, 11, 12, 16–18 dienos.
Vejos sėja ir priežiūra
Gegužės yra tas mėnuo, kai būtina pasirūpinti savo veja. Jeigu jos dar neturite, nuo gegužės iki pat rugsėjo tinkamas metas vejai sėti. Taip pat šį mėnesį galima atsėti išplikusias vejos vietas, naikinti samanas. Be to, žolei greitai augant, jau reikės ir veją pjauti. Taip pat nepamirškite vejos patręšti, naikinti piktžoles joje ir laistyti.
Kiti gegužės mėnesio darbai
- Kambarinių augalų persodinimas. Gegužės tinkamiausias metas pasirūpinti ir kambariniais augalais: juos persodinti, patręšti, apgenėti ir pan.
- Mulčiavimas. Pjaunant veją, lieka daug žolės, kurią galima panaudoti augalų mulčiavimui. Jeigu žolės ir kitų augalinių atliekų labai daug, patariama jas kompostuoti.
- Genėjimas ir retinimas. Iki gegužės vidurio genimi vynmedžiai bei retinamos gervuogės.
- Skiepijimas. Gegužės pirma pusė palankiausias metas vaismedžių skiepijimui. Šiuo metu vyksta intensyviausias jų augimas, palanki oro temperatūra.
- Piktžolių ravėjimas. Ravėjimas svarbus ne tik dėl to, kad piktžolės neužgožtų mūsų auginamų daržovių bei kitų augalų, tačiau tuo pačiu papurenama žemė, apkaupiami augalai. Šaknys gauna daugiau deguonies, lengviau įsisavina maistines medžiagas.
- Tręšimas. Gegužę tręšiami vaismedžiai bei žydintys krūmai.
Šaltinis: derlingas.lt
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!