Lietuvoje nerimstant aistroms dėl neva ryškaus dujų kainų šuolio, Rusijos bendrovė „Gazprom“ tvirtina, kad 2008 m. dujų kainos kaimynėms valstybėms nebus iš esmės keičiamos, rašo "Kauno diena".
„Tikrai neplanuojame jokių esminių kainų pokyčių, nes visi pakeitimai jau buvo padaryti. Dabar tai tik kainų koregavimas“, – pareiškė „Gazprom“ atstovas spaudai Sergejus Kuprijanovas.
Praėjusią savaitę premjeras Gediminas Kirkilas aiškino, kad „Gazprom“ gali padidinti dujų kainą Lietuvai nuo dabartinių 190 JAV dolerių iki net 312–320 JAV dolerių už tūkstantį kubinių metrų.
„Lietuvos dujų“ vadovas Viktoras Valentukevičius taip pat sakė, kad dujų kainos nuo kitų metų gerokai didės ir tvirtino, jog pasirodę pranešimai, esą tūkstantis kubinių metrų dujų kainuos 280 JAV dolerių, yra per daug optimistiniai.
„Gazprom“ anksčiau skelbė, kad vienas iš ilgalaikių įmonės tikslų – priartinti buvusių sovietinių respublikų mokamą dujų kainą prie Europos lygio. Tačiau S.Kuprijanovas tvirtina, kad kalbos apie kainų šuolį yra perdėtos, nors konkrečių derybų dėl kainų jis nekomentavo.
Pasak S.Kuprijanovo, tas pats mechanizmas taikomas ir kainoms, kurias teks mokėti Lietuvai, Estijai ir Latvijai. „Kainos bus pakoreguotos atsižvelgiant į pasaulines kainas“, – teigė „Gazprom“ atstovas.
Pasak finansų maklerio įmonės „Deutsche UFG“, „Gazprom“ eksporto kainos nustatomos pagal formulę, kuri siejama su naftos produktų krepšeliu ir kuri taikoma visoms tiekimo rinkoms, išskyrus Ukrainą ir Baltarusiją.
„Jeigu 2007 m., palyginti su 2006-aisiais, naftos ir naftos produktų kainos iš esmės nepakis, Europos vartotojų mokamų dujų kainų pokytis taip pat neturėtų būti ypač didelis: 267 JAV doleriai 2007 m. ir 259 JAV doleriai 2008 m.“, – teigia analitikai.
Panašias gamtinių dujų kainas prognozuoja ir Lietuvos Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Pasak komisijos pranešimo, „jei neįvyks didelių tarptautinių įvykių, lemiančių naftos kainų kitimą, galima prognozuoti, kad gamtinės dujos šių metų pabaigoje prie Vokietijos sienos galėtų kainuoti 270–280 JAV dolerių už tūkstantį kubinių metrų. Taigi Lietuva gali tikėtis apie 250 JAV dolerių už tūkstantį kubinių metrų kainos“.