Galiausiai pavyko užmegzti ryšį su Žemės orbitoje įstrigusiu rusų Marso zondu, pranešė Europos kosmoso agentūra (ESA).
Agentūra praneša, kad jos stotis Perte, Australijoje, užfiksavo zondo „Phobos-Grunt“ signalą, informuoja BBC.
ESA šiuo metu kartu su rusų inžinieriais bando nustatyti, kaip geriausiai išlaikyti ryšį su kosminiu aparatu.
Lapkričio 9 dieną paleistas „Phobos-Grunt“ įstrigo Žemės orbitoje, kai neužsivedė jo variklis, turėjęs zondą nukreipti Marso link.
Tai suteikia daugiau vilčių, kad rusų kontrolieriams pavyks nustatyti kosminio aparato gedimus ir juos pašalinti.
„Phobos-Grunt“ dar turi nedidelį langą pradėti kelionę į Marsą, kol didėjantis atstumas tarp Raudonosios planetos ir Žemės dar netapo per didelis.
Europos kosmoso stebėjimų centras Darmstadte praneša, kad kontaktas užmegztas antradienį 20.25 val. Grinvičo laiku (22.25 val. Lietuvos laiku). Anot atstovo spaudai, 15 metų lėkštė buvo šiek tiek modifikuota, kad padidėtų šansai gauti signalą.
Jis patvirtino, kad gauta telemetrija iš zondo. Šie duomenys iš karto perduoti rusams.
Planuota, kad kosminis aparatas nusileis ant didesniojo Marso palydovo Fobo ir į Žemę pargabens jo uolienų pavyzdžių. Ši misija galėtų pateikti stulbinančių įžvalgų apie 27 kilometrų pločio objekto ir planetos, aplink kurią jis skrieja, kilmę.
Be to, kartu su zondu paleistas ir pirmasis Kinijos Marso palydovas „Yinghuo-1“.
13 tonų sveriantis aparatas iš pradžių pakeltas į 350 kilometrų orbitą virš Žemės. Planuota, kad galingas zondo variklis užsives du kartus: pirmą kartą, kad pakeltų aparatą iki reikiamos orbitos, ir antrą kartą, kad nukreiptų reikiama linkme Marso link.
Tačiau dėl nežinomų priežasčių varikliai neužsivedė, o „Phobos-Grunt“ ir toliau skriejo aplink Žemę. Visi bandymai su zondu užmegzti ryšį iki šiol buvo nesėkmingi.
Laimei, zondui pavyko išlikti stabiliam. Jo elipsės formos orbitos perigėjus, kai jis labiausiai priartėja prie Žemės, net šiek tiek padidėjo, ir dabar siekia šiek tiek daugiau nei 200 kilometrų.
Jei inžinieriams pavyks išlaikyti ryšį su aparatu, jie galės pradėti ieškoti gedimų.
Geriausias scenarijus – kad problemos susijusios su programinės įrangos anomalijomis ir kad inžinieriams pavyks nusiųsti naujus nurodymus.
Tačiau jei gedimai susiję su techninėmis priemonėmis, išgelbėti „Phobos-Grunt“ gali taip ir nepavykti.