• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Garsūs rašytojai ragina Rusiją atšaukti „dusinančius“ įstatymus prieš gėjus (papildyta 11.00)

Ban Ki-moonas: „mes visi privalome garsiai pasisakyti“ prieš atakas, nukreiptas prieš homoseksualius asmenis“

(papildyta 11.00) Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-moonas (Ban Kimunas) ketvirtadienį pareiškė, kad „mes visi privalome garsiai pasisakyti“ prieš atakas, nukreiptas prieš homoseksualius asmenis“.

(papildyta 11.00) Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-moonas (Ban Kimunas) ketvirtadienį pareiškė, kad „mes visi privalome garsiai pasisakyti“ prieš atakas, nukreiptas prieš homoseksualius asmenis“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Šį raginimą JT vadovas paskelbė kreipdamasis į Tarptautinį olimpinį komitetą (TOK) likus dienai iki Sočio olimpinių žaidynių pradžios.

REKLAMA

„Daug profesionalių atletų, gėjų ir tradicinės lytinės orientacijos, pasisako prieš išankstinį nusistatymą“, – sakė Ban Ki-moonas, kreipdamasis į TOK narius.

„Mes visi privalome garsiai pasisakyti prieš atakas, nukreiptas prieš lesbietes, gėjus, biseksualius ir transseksualius ar interseksualius žmones. Turime nepritarti areštams, įkalinimams ir diskriminaciniams suvaržymams, su kuriais jie susiduria“, – pabrėžė JT vadovas.

REKLAMA
REKLAMA

Homofobiškas įstatymas

Ban Ki-moonas konkrečiai neužsiminė apie situaciją Rusijoje, kur pernai parlamentas priėmė labai prieštaringai vertinamą įstatymą, kuriuo draudžiama „gėjų propaganda“ nepilnamečiams.

Dėl šio įstatymo, kurį teisių aktyvistai laiko itin homofobišku, pasipylė raginimai boikotuoti Sočio žaidynes.

Žmogaus teisių organizacija „Human Rights Watch“ (HRW) šią savaitę portale „YouTube“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matoma, kaip Rusijoje persekiojami, užgauliojami ir mušami gėjų. Pasak HRW, šį įrašą sudaro vaizdo medžiaga, filmuota pačių skriaudikų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Faktas, kad Ban Ki-moonas nusprendė paskelbti tokį ryžtingą pareiškimą Rusijoje likus vos vienai dienai iki olimpinių žaidynių pradžios turi didžiulę simbolinę reikšmę.

„Žinau, kad šeštasis Olimpinės chartijos principas įtvirtina TOK nepritarimą visoms diskriminacijos formoms“, – sakė JT vadovas.

„XXI amžiuje nėra vietos jokiai neapykantai“, – pridūrė jis.

Olimpiada demonstruoja sporto galią suburti žmones nepriklausomai nuo jų amžiaus, rasės, klasės, tikėjimo, gebėjimų, lyties, seksualinės orientacijos ar genderinės tapatybės“, – sakė Ban Ki-moonas.

REKLAMA

Trečiadienį virtinėje pasaulio miestų buvo surengtos protesto akcijos, nukreiptos prieš pagrindinius olimpinių žaidynių rėmėjus, kurių buvo reikalaujama garsiai pasisakyti prieš Rusijoje priimtą įstatymą.

Liepą prezidento Vladimiro Putino pasirašytas įstatymas draudžia homoseksualių santykių propagavimą nepilnamečių akivaizdoje.

Kritikai teigia, kad šis įstatymas yra toks varžantis ir miglotas, kad iš esmės užkerta kelią bet kokiai paramos gėjų teisėms raiškai viešumoje.

REKLAMA

TOK prezidentas Thomas Bachas (Tomas Bachas) ne kartą sakė, jog V.Putinas jį patikino, kad žaidynėse nebus jokio pobūdžio diskriminacijos.

„Galiu jus užtikrinti, kad Tarptautinis olimpinis komitetas ėmėsi visų priemonių, ir mums buvo garantuota, kad šiose žaidynėse bus laikomasi Olimpinės chartijos, įskaitant 6-ojo principo nuostatas, nes būtent tai gina sportas“, – sakė Th.Bachas JT vadovui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Savo kalboje Ban Ki-moonas pagyrė V.Putiną už jo pastangas „siekti taikos, vienybės ir augimo per sportą“.

Ban Ki-moonas atvyko į Sočį, nors nemažai pasaulio lyderių, tarp jų JAV vadovas Barackas Obama (barakas Obama),Vokietijos prezidentas Joachimas Gauckas (Joachimas Gaukas) ir Prancūzijos lyderis Francois Hollande'as (Fransua Holandas) priėmė sprendimą nevykti į žaidynes.

REKLAMA

 

Garsūs rašytojai ragina Rusiją atšaukti „dusinančius“ įstatymus prieš gėjus

Sočiui rengiantis pradėti žiemos olimpines žaidynes, daugiau kaip 200 tarptautiniu mastu garsių rašytojų, tarp jų - Salmanas Rushdie (Salmanas Rašdis), Margaret Atwood (Margaret Atvud) ir Jonathanas Franzenas (Džonatanas Franzenas), ketvirtadienį griežtai kritikavo Rusijos įstatymus prieš gėjus ir šventvagystes, ir pavadino juos kūrybiškumo „dusinimu“.

REKLAMA

Atvirame laiške, kurį paskelbė britų laikraštis „The Guardian“, rašytojai sako, kad neseniai Rusijoje priimti įstatymai, kuriais uždraudžiami įžeidinėjimai religiniu pagrindu ir „netradicinių lytinių santykių propaganda“ nepilnamečiams, taip pat – vėl nusikaltimu padaromas šmeižtas, „konkrečiai kelia pavojų rašytojams“.

Laiško autoriai žada nestovėti ir „nežiūrėti, kaip kiti rašytojai ir žurnalistai nutildomi ar rizikuoja baudžiamuoju persekiojimu bei dažnai drastiškomis bausmėmis vien už savo minčių perteikimo aktą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sveika demokratija privalo išgirsti nepriklausomus visų savo piliečių balsus; pasaulio bendruomenei reikia išgirsti Rusijos opinijos įvairovę ir praturtinti ja save, - sakoma laiške. - Todėl raginame Rusijos valdžią anuliuoti šiuos įstatymus, kurie smaugia laisvą žodį“.

Laišką pasirašė keturi Nobelio premijos laureatai - Gunteris Grassas (Giunteris Grasas), Wole Soyinka (Volė Šojinka), Elfriede Jelinek (Elfrydė Jelinek) ir Orhanas Pamukas (Orchanas Pamukas), taip pat - kiti žinomi rašytojai, tarp kurių yra Carol Ann Duffy (Kerol En Dafi), Julianas Barnesas (Džulianas Barnsas), Ianas McEwanas (Ajenas Makjuanas) ir Neilas Gaimanas (Nilas Geimanas).

REKLAMA

S.Rushdie minėtam laikraščiui sakė, kad ši kampanija yra „nepaprastai svarbi Rusijos rašytojams, menininkams ir piliečiams“.

„Dusinimas, kurį Rusijos Federacija ėmė taikyti raiškos laisvei, kelia didelį susirūpinimą, jį reikia spręsti, kad Rusijoje atsirastų sveika demokratija“, - sakė „Šėtoniškų eilių“ autorius.

Rusija trečiadienį pradėjo nešti olimpinį deglą per Juodosios jūros kurortą Sočį, kur penktadienį įvyks olimpiados atidarymo ceremonija.

REKLAMA

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas žadėjo, kad Rusija užtikrins svetingas ir aukščiausios klasės žaidynes visiems, bet šį 50 mlrd. dolerių projektą jau seniai temdo Rusijos įstatymas, kuriuo draudžiama „gėjų propaganda“ nepilnamečiams.

Gėjų teisių gynimo organizacija „All Out“ trečiadienį organizavo protestus 19-oje pasaulio miestų, tarp jų - Sankt Peterburge Rusijoje, bet ne pačiame Sočyje, ir paragino rėmėjus „nebetylėti“ dėl to prieštaringai vertinamo įstatymo.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų