Nors poveikis elektros tinklams ar erdvėlaivių veikimui greičiausiai bus nedidelis, didelėse platumose gali pasirodyti spalvingosios Šiaurės pašvaistės.
Žmonės, gyvenantys Škotijoje, Kanadoje ir daugelyje šiaurinių Amerikos valstijų, gali matyti šias pašvaistes. Europoje jomis galės pasidžiaugti šiaurinės Skandinavijos šalys.
JAV nacionalinė vandenynų ir atmosferos administracija (NOAA) antradienį pranešė, kad Saulės audra sieks G3 lygį. Tai stipri geomagnetinė audra.
Per šį laiką gali atsirasti silpnų energetinių tinklų svyravimų ar silpnas poveikis palydovams, taip pat migruojantiems gyvūnams.
Audra gali sukelti „padidėjusį radiacijos pavojų keleiviams ir įgulai aukštai skrendančiuose orlaiviuose tolimiausiose šiaurės arba pietų platumose", - sakoma NOAA įspėjime.
Skrydžiai nenukentės
Tačiau audra neturės įtakos skrydžiams ar bet kokiai kitai žmogaus veiklai, teigia agentūra.
Šiaurės pašvaistė susidaro dėl Saulės vėjo, kuris sąveikauja su Žemės magnetiniu lauku. Saulės vėjo atneštoms dalelėms susidūrus su Žemės atmosfera kyla magnetinė audra, kuri ir sukelia švytėjimą. Taip nutiko ir pirmadienį, kuomet nuo Saulės plūstelėjo stiprus vėjas, nešdamas elektringų dalelių srautą.
Šis spinduliavimas, be abejonės, toliau juos Žemę visą savaitę, kaip sakė NOAA.
Agentūra teigė, kad planetarinis K-indeksas, geomagnetinių audrų dydis, šiandien turėtų būti didesnis nei 4.
Ką lemia padidėjęs Saulės aktyvumas?
Saulės aktyvumas gali pakenkti sveikatai bei įvairios technikos Žemėje veiklai, bet turi ir teigiamą pusę.
„Yra pastebėta, kad Saulės dėmių aktyvumai veikia įvairius procesus Žemėje. Pavyzdžiui – žmonių sveikatą. Tuo metu padaugėja kraujagyslių susirgimų, psichologinių krizių. Antra vertus, padaugėja ir meno sukurtų kūrinių, mokslo atradimų. Tai kažkaip suaktyvina žmogaus veiklą, bet kartu gali ir pakenkti sveikatai “,– kalbėjo etnokosmologas Libertas Klimka.