Kad esame korumpuoti iki kaklo ir aukščiau sako užsienio ekspertai, sociologiniai tyrimai, žiniasklaida ir paprasti žmonės.
Korupcijos suvokimo indekso bei „Lietuvos korupcijos žemėlapio“ sociologinių tyrimų rezultatai rodo, kad korupcijos lygis Lietuvoje yra aukštas ir nemažėja – teigia „Transparency International Lietuvos skyrius“ (TILS). Užsienio investuotojai aplenkdami Lietuvą teisinasi – juos atbaidanti korumpuota aplinka. Ir mano laiptinės kaimynas bamba: „korumpuota savivaldybė, korumpuotas seimas, korumpuota valdžia...“.
Ar tik ne iš senovinio įpročio bambėti, davatkiškos tautiečių saviplakos ir „nedraugiškų Lietuvai tarptautinių organizacijų demagogijos“ mūsų padangėje susikūrė tokie nemaloniai niūrūs debesys, kad apie lietuvių pasitenkinimo gyvenimu indeksą nebėra ką ir kalbėti. Dažnas požiūris: jei kas ką stato reiškia davė kyšį, ar jei kas ką rašo reiškia gavo kyšį.
Kaip čia yra iš tikrųjų, – klausiu sociologijos mokslų daktaro Raimundo Kaminsko, Kauno miesto savivaldybės Antikorupcijos komisijos pirmininko.
Raimundas Kaminskas: Ir TILS organizacija pripažįsta, kad Lietuvos žmonės dažnai tiesiog nežino, ką tai reiškia – korupcija. Visuomenės švietimas yra viena prioritetinių Antikorupcijos komisijos užduočių.
Gintas Rotulaitis: Pasižiūrėjęs į įvairius tarptautinių žodžių žodynus, matau, kad korupcija tai nėra vien tik primityvus kyšininkavimas, kaip dažniausiai suprantama. „Coorupt, corruption“ reiškia bendrą sugedimą, supuvimą, sutrikimą, neatitikimą sveiko proto ar kitokiems sveikumo standartams. Politikos, medicinos, informacinių technologijų srityse ši sąvoka vienodai reiškia neigiamą rezultatą. „Corrupt data“ reiškia tiesiog sugadintus duomenis. Gal būt mūsuose korupcija suprantama per siaurai? Argi nebūtų teisinga teigti, kad sugedę produktai parduotuvėje, aptrupėję senamiesčio fasadai, dviejų liežuvautojų bobučių susitarimas nesisveikinti su trečia, ar dviejų partijų susitarimas balsuoti prieš trečią, savivaldybės ar seimo lygmenyje – taip pat yra korupcijos apraiškos?
R.K.: Žinoma, filologijos semantiniai išvedžiojimai gali toli nuvesti. Kas yra korupcija, kaip ji suvokiama, lemia visuomenės kultūra, papročiai, šiandieninis šio etinio ir moralinio reiškinio interpretavimas.
Korupcija yra pasinaudojimas tarnybinėmis galiomis viešajame sektoriuje, versle, sporte, religinėse organizacijose, žiniasklaidoje. Tai piktnaudžiavimas patikėta galia siekiant asmeninės naudos. Ekonomikoje korupcija griauna sąžiningą verslą. Politinę korupciją lemia privilegijos, kurias politikai gali skirstyti ir turtingų grupių gebėjimas jas gauti teisėtu būdu, taip sukuriama slaptų mainų įvairiomis paslaugomis sistema.
Visos valstybės bando įstatyti tam tikrus saugiklius korupcijos prevencijai sukurdamos nacionalinius korupcijos prevencijos įstatymus, kovos su korupcija organizacijas, komisijas.
G.R.: Taigi, ką ir kaip veikia Kauno miesto savivaldybės Antikorupcijos komisija? Ar minėtos dvi liežuvautojos bobutės būdamos savivaldybės teritorijoje patenka į „stebimų ir persekiotinų“ korupcijos skleidėjų kategoriją?
R.K.: Nei bobutės, nei partijos nepatenka. Komisijos akiratyje yra savivaldybės įstaigų veikla, jų santykiai su piliečiais, su privačiu verslu ir su kitomis valstybės institucijomis. Komisija tyrinėja su korupcija susijusius atvejus savivaldybės institucijose, įstaigose ir įmonėse, siekia užtikrinti, kad jos vykdytų korupcijos prevenciją reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus.
Skatindami visuomenę domėtis korupcijos reiškinio problema pradėjome viešai skelbti internete, Kauno miesto savivaldybės interneto svetainėje (www.kaunas.lt), informaciją apie Antikorupcijos komisijos posėdžiuose nagrinėjamus klausimus ir priimtus nutarimus.
G.R.: Kas „įdomesnio“ Kaune komisijos požiūriu įvyko praeitais metais?
R.K.: „Auksinio tualeto“ prie Kauno pilies istorijai kol kas neprilygo nė vienas neūkiškos „ūkinės“ veiklos epizodas per paskutinius 18 nepriklausomybės metų. Už beveik 600 tūkst. lt prie pilies pastatytas objektas 44 proc. mažesnis nei žadėta, eilė planuotų darbų neatlikta, o atstumas iki kito nuo seniau veikiančio tualeto – tik 50 metrų.
Netesėti pažadai kino teatre „Romuva“ sukurti kultūros židinį ir demonstruoti nekomercinį kiną. Penktadalį akcijų turintis verslininkas likusią dalį kino teatro daugelį metų nuomavo iš savivaldybės, tačiau jokios kultūrinės veiklos nevykdė, pastatą apleido ir dabar reikalauja padengti nuostolius. Atlikusi tyrimą Komisija siūlė nepritarti tam, kad būtų išperkama verslininko akcijų dalis, kompensuojami nepagrįsti jo nuostoliai ir pasiūlė Kauno miesto savivaldybės merui kreiptis į teismą dėl nuomos sutarties sąlygų pakeitimo.
Nuolat kyla ginčų dėl pastatų detaliųjų planų, o nesutariančios šalys įtaria viena kitą korupcija, rašo komisijai skundus. Tiriame tokius atvejus, imamės priemonių pagal savo kompetenciją. Plačiau – savivaldybės interneto svetainėje.
Per praėjusius metus skundų gauta daugiau, laiškų – paklausimų išsiųsta daugiau, klausimų išnagrinėta ir sprendimų priimta daugiau, paskelbėme daugiau publikacijų nei anksčiau.
Kuomet aktyviau veikdami medikai išaiškina daugiau ligų, o policija – nusikaltimų, nebūtinai reiškia, kad sveikatos ar kriminogeninė padėtis blogėja. Antikorupcijos komisija dirba visuomeniniais pagrindais, taigi atlygio už išaiškintą pažeidimų skaičių ar kitokius kiekybinius rodiklius, skirtingai nei medikai ar policininkai, negauname. 10 komisijos narių – savivaldybės tarybos ir administracijos atstovų yra neabejingi savo miestui žmonės, nelinkę užsimerkti ir taikytis su negerovėmis.
Pasiekus tam tikrą visuomenės sąmoningumo kritinę masę, korupcijai savivaldybės įstaigose vietos nebeliks. Korupcija kyla iš visuomenės, bet tik visuomenė padės su ja susidoroti.
G.R.: Ar jau laikas muštis į krūtinę – „mea culpa“ ir pūsti gedulingo orkestro dūdas dėl galutinio papročių sugedimo?
R.K.: Sunkiomis minutėmis labiau padeda pozityvios melodijos ir dainos. Pavyzdžiui, mano mėgstamoji su žodžiais „...tamsumas prašalina...“.
G.R.: Juokaujate?
R.K.: Rimtai. Sąmojingumas, sąžiningumas ir sąmoningumas – greičiau yra sveiko proto palydovai.
*„mea maxima culpa“ – mano didžioji kaltė, lot.
Gintas Rotulaitis