Niujorke leidžiamas žydų dienraštis "Forward" skyrė dėmesio Lietuvos premjero Gedimino Kirkilo vizitui didžiausiame JAV mieste. Labiausiai jo žurnalistus sudomino lietuvių-žydų santykiai, kurie įvertinti labai neigiamai. Straipsnyje "Įtampa nustelbia lietuvių tyrimą" rašoma:
Jungtinėse Valstijose viešintis Lietuvos premjeras Gediminas Kirkilas susitiko ir su Žydų bendruomenės atstovais. Tačiau premjero žodžiai neišsklaidė abejonių, kad Lietuvos teisėtvarkos pareigūnai nėra linkę iki galo ištirti tariamus žydų partizanų nusikaltimus, įvykdytus per Antrąjį pasaulinį karą.
Atvykęs į Niujorką, Lietuvos premjeras užsuko į Amerikos žydų komiteto būstinę ir į Žydų studijų institutą YIVO. Abiejose vietose iš jo primygtinai pareikalauta atsakyti į klausimą, kodėl Lietuvos tiesėtvarkos pareigūnai bando apklausti tris žydų partizanus, kurie kovojo Raudonosios armijos gretose prieš nacius nukreiptame pasipriešinimo judėjime.
Buvo apklausti trys žmonės - buvęs Yad Vashem muziejaus pirmininkas ir dvi moterys, kurios veda ekskursijas į Vilniaus getą. Visi jie atmetė jiems pateiktus įtarimus. Kadangi kaltinimai nežinomi, o apklausos detalės laikomos paslaptyje, manoma, kad Lietuvos pareigūnai nori išsiaiškinti, koks buvo tų žydų vaidmuo per 1944 metais Kaniūkų kaime vykusias žudynes.
Lietuvoje bandyta teisti tik tris lietuvius už karo metais prieš žydus įvykdytus nusikaltimus. Per Antrąjį pasaulinį karą Lietuvoje buvo nužudyta 200 000 žydų, tačiau tyrimas vyksta labai vangiai. Rengiant G.Kirkilo kelionę į JAV buvo siūloma ir tuos bandymus nutraukti, todėl premjero susitikimai su Žydų bendruomenės atstovais tik dar labiau padidino tarp žydų ir lietuvių tvyrančią įtampą.
"Jaučiame didelę neviltį ir nusivylimą, nes niekas iš tiesų nejuda, nėra nieko naujo, jokių veiksmų, net jokių pažadų. Mes visi esame sutrikę, kodėl tas tyrimas nėra nutraukiamas", - sakė Andrew Bakeris, Tarptautinių žydų reikalų direktorius AJ komitete.
Anksčiau Lietuva garsėjo kaip šalis, turinti vieną iš aktyviausiai pasaulyje veikiančių žydų bendruomenių ir garsų žydų mokslo centrą. YIVO organizacija, kurioje Kirkilas pabuvojo viešėdamas Niujorke, prieš Antrąjį pasaulinį karą veikė Lietuvos sostinėje. Per karą buvo nužudyta daugiau kaip 90 proc. Lietuvoje gyvenusių žydų, tai bene didžiausias nuošimtis Europoje, o ir šiandien antisemitizmas yra viena nesibaigiančių šios šalies problemų.
G.Kirkilas atvyko į Jungtines Valstijas, kad Niujorke ir Vašingtone susitiktų su JAV pareigūnais. Jo kanceliarija jau iš pat pradžių susisiekė su YIVO, kad premjeras galėtų susipažinti su šios organizacijos biblioteka. Tuomet YIVO vykdantysis direktorius Carlas Rheinsas ir pabandė įtraukti žydų partizanų apklausos klausimą į susitikimo dienotvarkę.
Lietuvos teisėtvarka bando prispausti buvusį Yad Vashem pirmininką Yitzhaką Aradą. 2005 metais Lietuvos prezidentas jį paskyrė į aukšto lygio komisiją, turinčią tirti karo nusikaltimus. Joje dirbdamas Y.Aradas pelnė dešiniojo sparno politikų nemalonę po to, kai viešai paprašė ištirti, kokį vaidmenį suvaidino lietuviai žudant žydus per holokaustą. Lietuvos laikraščiuose pasirodė eilė Aradą puolančių straipsnių, o Lietuvos vyriausiasis kaltintojas pradėjo išankstinį tyrimą dėl Arado vaidmens per karą Kaniūkuose. Kiek anksčiau Lenkų institutas išsiaiškino, kad 1944 metais Kaniūkuose prieš sovietus ir nacius kovojęs junginys, susidedantis iš 120-150 kovotojų, nužudė 38 žmones, tarp kurių buvo ir ne žydų.
2007 metų birželį Izraelis kreipėsi į Lietuvą prašydamas apklausti Y.Aradą, tačiau prašymas buvo atmestas. Nuo tada Lietuvos pareigūnai apklausė dar dvi moteris: buvusią partizanę, o dabar Vilniaus žydų instituto bibliotekininkę Fanią Branstovski, o taip pat Rachelę Margolis, kuri parašė memuarų, remdamasi per pasipriešinimą patirtais įspūdžiais.
"Dabar žudikai tampa nacionaliniais didvyriais, o mes, kelios gyvos likusios aukos, kurios tuomet paėmė į rankas ginklą ir priešinosi, virtome žudikais ir esame tardomi kaip nusikaltėliai", - sakė Y.Aradas.
Prieš išvykdamas į Jungtines Valstijas G.Kirkilas susitiko su F.Branstovski laikydamas šį susitikimą geros valios gestu, tačiau jis net neužsiminė, kad tyrimas gali būti nutrauktas.
Niujorke susitikęs su žydų bendruomene G.Kirkilas sakė, kad Y.Arado pareiškimas jį "šokiravo", tačiau nei jį pasmerkė, nei ką nors pažadėjo. Po susitikimo Lietuvos konsulato Niujorke pareigūnas aiškino, kad "ministras pirmininkas išreiškė asmeninį apgailestavimą, kad užvedamos tokios bylos kaip Aradui, tačiau teisybė turi būti nustatyta ir teisingumas įvykdytas." Savo ruožtu C.Rheinsas priminė G.Kirkilui, kad tokie incidentai kenkia Lietuvos reputacijai užsienyje. "Tie kaltinimai absurdiški. Tokie dalykai kelia pasipiktinimą. Nepadoru jau tai, kad šie žmonės apklausiami kaip liudininkai", - sakė jis.