Niekas neatsiranda iš nieko. Lietuvos nepriklausomybę prieš 20 metų atkūrė Lietuvos žmonės. Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputatai – nepriklausomybės Akto signatarai skelbdami nepriklausomybę savo parašais tik patvirtino jiems parodytą Tautos pasitikėjimą ir įteisino Tautos valią.
1990 m. Kovo 11-osios nutarimai neatsirado tą pačią dieną, ėjimas į ją buvo nenutrūkstamas procesas. Pralaimėjus pokario ginkluotai rezistencijai, kilo disidentinis judėjimas. Tai vis Kovo 11-osios priešaušris. Gorbačiovinei perestroikai atleidus priespaudos varžtus kito ne tik daugelio žmonių, bet ir tuometinės Lietuvos komunistų partijos, Aukščiausiosios Tarybos deputatų pažiūros ir veikla. 1988 m. birželio 3 d. susikūrė Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdis, kurio iniciatyvinės grupės dauguma buvo komunistų partijos nariai. Sąjūdis – tai jau Lietuvos nepriklausomybės aušra, jis kaip koks cunamis įsiveržė į visuomenės sąmonę, laužydamas ir keisdamas komunistų partijos bastionus.
Tautinio atgimimo pabaigoje pozityvų vaidmenį atliko paskutinioji LTSR Aukščiausioji Taryba. Jos septynioliktosios sesijos posėdyje 1990 m. vasario 14 d. Aukščiausioji Taryba priėmė nutarimą ,,Dėl TSRS Ginkluotųjų pajėgų statuso Respublikoje ir Lietuvos TSR piliečių karinės tarnybos”. Jame konstatuojama, kad Tarybų Sąjungos kariuomenės buvimas Lietuvoje ,,yra juridiškai neapibrėžtas”, paskelbiama, kad bet kurie jos veiksmai, galintys trukdyti Lietuvos TSR valdžiai vykdyti konstitucines funkcijas, ,,bus vertinami, kaip karinis kišimasis į Lietuvos TSR vidaus reikalus”. Sudaryta valstybinė komisija dėl šio nutarimo realizavimo.
Be to, ši Aukščiausioji Taryba priėmė nutarimą dėl 1939 m. Vokietijos- TSRS sutarčių ir jų pasekmių likvidavimo, taip pat priėmė Lietuvos TSR nuosavybės pagrindų įstatymą, nutarimą įsteigti Lietuvos banką, Įstatymą dėl švenčių ir atmintinų dienų ir t. t. Baigiantis sesijai Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo Pirmininkas A. Brazauskas deputatams pasakė kalbą, pabrėždamas, kad ši Aukščiausioji Taryba nuėjo tikrą evoliucinį kelią. Nors ši Taryba buvo ne išrinkta, o parinkta, pastaraisiais metais keitėsi ir ji. ,,Šiandien mes jau nebe tie deputatai, kokie buvome kadencijos pradžioje“ pabrėžė A. Brazauskas.
Lietuvos nepriklausomybės priešaušrio ir aušros bei nepriklausomybės 20-čio aptarimui surengta konferencija. Joje pakviesti dalyvauti Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio ir savarankiškos LKP vadovai, LTSR AT XI šaukimo deputatai, TSRS Liaudies deputatai, Kovo 11-osios Akto signatarai, VLIK'o, Pasaulio lietuvių bendruomenės ir Lietuvos laisvės lygos atstovai, Seimo nariai, Bažnyčių hierarchai ir jų atstovai, Vilniaus universiteto, Mokslų akademijos atstovai, Nacionalinių premijų laureatai, nevyriausybinių, jaunimo organizacijų, politinių partijų, profesinių sąjungų atstovai, istorikai, politologai, žurnalistai.
Konferencija vyks 2010 m. kovo 9 d. 15 val. Lietuvos mokslų akademijos Aktų salėje (Gedimino pr. 3, Vilnius). Ją atidarys Lietuvos Mokslų akademijos prezidentas akademikas Valdemaras Razumas, Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkės pavaduotojas Česlovas Juršėnas. Seimo narys Vytenis Andriukaitis perduos Lietuvos Respublikos Prezidento Algirdo Brazausko sveikinimus.
Konferencijoje savo mintimis dalinsis istorikai hab. m. daktarai Česlovas Laurinavičius ir Liudas Truska, Kovo 11-osios nepriklausomybės Akto signatarai Gediminas Ilgūnas ir Zigmas Vaišvila.
Prof. Gediminas Ilgūnas yra LSDP narys