Vilniaus kavinių atstovai prasidėjusią futbolo sirgalių šventę vertina nevienareikšmiškai. Vieni sako, kad tai proga pritraukti daugiau klientų. Kiti teigia net svarstę čempionato varžybų savo bare nerodyti.
Po rungtynių – vargas dėl taksi
Vilniaus senamiestyje įsikūrusio baro „Būsi trečias“ vadovas Kristupas Dacius „Balsas.lt Savaitė“ pasakojo, kad klientų srautas bare kol kas nėra labai didelis, tačiau tikisi, kad lankytojų padaugės per atkrentamąsias ir finalines varžybų kovas.
„Didelio sujudimo nėra, tačiau žmonių ateina kiek daugiau nei įprastai. Labiau pritraukia komandų favoričių rungtynės ir kai žaidžia lenkai arba rusai. Tada užeina lenkų ar rusų kraujo turintys žmonės ir šių šalių užsienio turistai. Nerodyti negali, gal daug stalų ir neprarastum, bet, pavyzdžiui, kai žaidžia lenkai arba rusai, ir apyvarta geresnė“, – sakė K. Dacius.
Jo teigimu, šiuo metu laisvų vietų bare visada lieka, nes dalis žmonių dar stebi varžybas namuose prie savo televizorių.
„Varžybos, kurios rodomos 19 val., dar pritraukia daugiau dėmesio, o tos vėlesnės (21.45 val.) – mažiau, nes, kiek kalbėjau su klientais, priežastis labai paprasta – po rungtynių neįmanoma išsikviesti taksi. Visuose baruose rungtynės baigiasi tuo pačiu metu, visi traukia namo, nes reikia ryte į darbus. Iš mano draugų bei nuolatinių baro klientų dauguma antras rungtynes žiūri namuose“, – pasakojo pašnekovas.
Didžioji dalis lankytojų, stebinčių futbolo rungtynes bare, anot jo, yra vyresnio amžiaus (35–50 metų) užsieniečiai, iš vietinių – jaunimas iki 30 metų.
„Turistas, ateidamas stebėti rungtynių, kartu planuoja ir pavalgyti. Jų sąskaitos yra žymiai didesnės. Lietuvis ateina ramiai praleisti vakaro, dažniausiai išgeria bokalą arba du per visas futbolo varžybas. Aistros dažniausiai kunkuliuoja ketvirtfinalyje, pusfinalyje“, – sakė K. Dacius.
Svarstydamas, pagal ką sirgaliai atsirenka, kuriuose baruose žiūrėti futbolo varžybas, baro atstovas teigė, kad tai, be abejo, lemia vieta ir žmogaus įprotis lankytis viename kuriame mėgstamiausiame bare.
„Pas mus dažniausiai ateina nuolatiniai klientai. Jeigu yra vienas nuolatinis klientas, kuris mėgsta mūsų barą ir sprendžia su kompanija, kur eiti žiūrėti varžybų, jis pritraukia naujų žmonių. Tada jau gali būti taip, kad vieną kartą žmogus, atėjęs su draugu, paskui pastoviai ateina ir vienas“, – sakė „Būsi trečias“ vadovas.
Čempionatas – tik papildoma atrakcija
„Pas mus visada klientų pakanka, todėl net nežinome, jeigu nebūtų dabar čempionato, ar jų būtų mažiau, ar tiek pat. Vakarais pas mus visi stalai užimti“, – „Balsas.lt Savaitei“ sakė „Alaus namų“ vienas iš bendrasavininkių – Audrius Vidžys.
Vyras neneigė, kad žiūrinčiųjų futbolo varžybas jų bare tikrai yra, tačiau pridūrė, kad net ir tada, kai rungtynės nerodomos, stalai nelieka tušti.
„Tai yra papildoma atrakcija“, – sakė jis. Pašnekovo teigimu, pagrindinis baro traukos šaltinis vis dėlto išlieka alus ir alaus mėgėjų aplinka, kuri nepriklauso nuo Europos futbolo čempionato.
„Kartais tos sporto varžybos netgi truputėlį kenkia, nes žmonės, kurie ateina žiūrėti čempionato, pažiūri varžybas ir išeina, o mes daugiau orientuojamės į žmones, kurie ateina ne dėl vieno kažkokio renginio, o ateina dėl mūsų asortimento, alaus, maisto, gyvos muzikos koncertų, dėl pastovių traukos dalykų, o ne dėl rodomų varžybų“, – dėstė „Alaus namų“ atstovas.
Jis pripažino, kad baras netgi šiek tiek svarstė alternatyvą futbolo čempionato rungtynių netransliuoti, galvota varžybas rodyti tik vienoje iš baro salių.
„Buvo svarstytas variantas rodyti futbolą tik mažojoje baro salėje, o kitoje nerodyti, bet paskui nusprendėme, kad vasara... Jeigu, sakykime, čempionatas vyktų žiemą ar rudenį, kai mes tuo metu turime gyvus koncertus, tuomet, ko gero, tikrai rungtynių didžiojoje salėje nerodytume. Bet, kadangi šiuo metu koncertai nuo birželio pradžios jau yra nutraukti, mūsų renginiai nesipina su rungtynių transliacijomis“, – aiškino pašnekovas.
Ypatingos finansinės naudos nebus
Sporto baro Vilniaus gatvėje „Gringo“ vadovas Karolis Paliulis teigė, kad jų bare nuolat renkasi sporto gerbėjai žiūrėti vienų ar kitų rungtynių, todėl ir per čempionatą žiūrovų netrūksta.
Jis juokėsi, pasiteiravus, ar tai reiškia, kad sporto baras visada būna sausakimšas: „Ne, jokiu būdu, to jau būtų per daug. Per svarbiausias rungtynes, pavyzdžiui, Anglija-Prancūzija, buvo nemažai žmonių, o antraeiles varžybas žiūri ir atitinkamai sirgalių.“
Kaip didžiausią problemą, trukdančią pritraukti daugiau baro klientų, pašnekovas įvardijo terasos nebuvimą.
„Pas mus nėra terasos, o žmonės atšilus orams renkasi lauke kažkur atsisėsti. Nors per čempionatą šiek tiek ir ateina daugiau žmonių, kiti žmonės renkasi terasas, todėl negalime surinkti tiek klientų, kiek jų būtų žiemą ar rudenį. Ypatingos finansinės naudos neturėsime, nes neturime terasos“, – klausiamas apie su čempionatu siejamas finansines viltis sakė K. Paliulis.
Į barą ateinančius stebėti varžybų sirgalius jis apibūdino taip: „Dauguma jų yra 25–26 metų vyrai, bet pakankamai nemažai yra ir rungtynes stebinčių merginų, tuo esame maloniai nustebinti. Pas mus renkasi įvairūs menininkai, aktoriai, režisieriai, fotografai.“
Jo teigimu, per favoritų varžybas iš anksto vietas bare rezervuojasi apie 50 proc. klientų, per mažiau įdomias – apie 30 proc. Kiek bokalų alaus klientai vidutiniškai išgeria per rungtynes, K. Paliulis pasakyti negalėjo, tačiau pridūrė, kad baras turi įvairiausio alaus, todėl „jis liejasi laisvai“. Tiesa, kaip tikino pašnekovas, kainos specialiai dėl čempionato koreguojamos nebuvo.
„Mūsų baro politika neleidžia rezervuoti visų vietų, paliekame dalį laisvų, todėl laukiame ir tų, kurie nori ateiti paskutinę akimirką“, – paaiškino pašnekovas.
Baro savininkas svarstė, kad svarbiausi veiksniai, nulemiantys sirgalių pasirinkimą, į kurį barą ateiti stebėti rungtynių, – yra aplinka, kokie žmonės sudaro baro klientūrą, malonus personalas, nesikandžiojančios kainos ir pati baro vieta.
„Esame Vilnius gatvėje, todėl lankytojų srautas nemažas, kartais žmonės tiesiog eidami pro šalį užsuka“, – sakė „Gringo“ baro vadovas.