Griežtų fiskalinių taisyklių laikymąsi prižiūrės nepriklausoma Biudžeto politikos kontrolės institucija, kurios funkcijas pavedama vykdyti Valstybės kontrolei. Pagrindinė šios institucijos užduotis – vertinti ir viešai skelbti išvadas dėl Vyriausybės sudaryto makroekonominio scenarijaus, dėl struktūrinio postūmio užduoties teisingumo ir jos vykdymo, dėl kitų su valstybės finansais susijusių sprendimų.
„Įstatymas apibrėžia Lietuvos siekį vykdyti griežtą ir atsakingą finansų politiką, o įteisinama nauja priežiūros institucija užtikrins skaidrumą ir didesnį atsparumą „ politiniams vėjams“. Kita vertus, konstitucinis įstatymas suteiktų tikrumo finansų rinkoms ir Europos Sąjungos institucijoms, kad Lietuvoje bus garantuotas fiskalinės drausmės taisyklių laikymosi tęstinumas. Tokios garantijos leistų šaliai toliau mažinti išlaidas, mokamas už skolos palūkanas,“ − sako finansų ministras Rimantas Šadžius.
Konstituciniu įstatymu bus užtikrintas ES sutarties dėl stabilumo, koordinavimo ir valdysenos ekonominėje ir pinigų sąjungoje (ES fiskalinės drausmės sutartis) įgyvendinimas. Lietuva ją pasirašė 2012 metų kovo mėn., o Seimas sutartį ratifikavo tų pačių metų birželio 28 d. Fiskalinės sutarties įgyvendinimas bus vertinamas, priimant sprendimą dėl leidimo Lietuvai įsivesti eurą.
ES fiskalinės drausmės sutartį pasirašė 25 ES valstybės. Sutartimi įteisinamas kiekvienos ją pasirašiusios valstybės įsipareigojimas laikytis fiskalinės drausmės, neviršyti nustatyto struktūrinio deficito rodiklio, jeigu nėra nepaprastų aplinkybių.
Vyriausybė taip pat pritarė ir kartu pateiktiems lydinčiųjų Valstybės kontrolės ir Fiskalinės drausmės įstatymų pakeitimams. Įstatymų projektai bus pateikti Seimui.