Vakarai turi prieštarauti Rusijos demokratijos silpninimui, palaikyti nepriklausomą Rusijos spaudą ir nesigėdyti protestuoti dėl žmogaus teisių pažeidimų; Vakarai turi priešintis Rusijos kišimuisi posovietinėse valstybėse - skelbia įtakingas britų dienraštis "Financial Times".
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas beveik neapsimetinėja, kad palaiko demokratiją. Praėjusią savaitę jis pradėjo rinkimų vajų trisdešimties minučių kalba, kurią pagal geriausias sovietines tradicijas valstybės televizija perdavė kelis kartus. Viena vertus, tai mažai ką reiškia, nes nė vienas iš šešių V. Putino varžovų neturi jokių šansų kovo 15 d. rinkimuose. Kita vertus - tai reiškia labai daug, nes parodo, kaip lengvai Rusija grimzta į totalitarizmą.
V. Putinas yra tikrai populiarus, jo parama siekia 70 procentų. Rusai jį remia, nes dabartinis prezidentas užbaigė praėjusio dešimtmečio chaosą, šiek tiek atkūrė tautinę savigarbą ir, svarbiausia, pakėlė gyvenimo lygį. Tačiau V. Putinas piktnaudžiauja savo populiarumu triuškindamas kritikus, nuo nepriklausomos televizijos iki įkalinto magnato Michailo Chodorkovskio. Pasak "Financial Times", totalitarizmo grįžimo pavojus nėra didelis, tačiau atgijusių saugumo tarnybų palaikomas Kremlius kuria naują paklusnumo klimatą.
Vakarai neįstengė sukurti nuoseklios strategijos V. Putino atžvilgiu. JAV prezidentas Džordžas V. Bušas (George W. Bush) iš pradžių nekreipė į jį dėmesio. Po Rugsėjo 11-osios Amerikos prezidentas pavertė V. Putiną nepakeičiamu karo su terorizmu sąjungininku. Dabar JAV staiga vėl prisiminė autoritarinius V. Putino polinkius, sprendžiant iš nesenų JAV užsienio reikalų ministro Kolino Pauelo (Colin Powel) pastabų.
Europos Sąjunga apskritai buvo palankesnė V. Putinui, ne paskutinėje vietoje todėl, kad Rusija tiekia didelę dalį ES energijos. Tačiau Maskvos atsisakymas megzti naujus santykius su buvusiomis komunistinėmis valstybėmis, kurios stoja į ES gegužės mėnesį, pagrįstai supykino daugelį Briuselyje.
JAV ir ES turi priešintis tolesniam Rusijos demokratijos institutų silpninimui, - ragina "Financial Times". Amerika ir Europa turi palaikyti nepriklausomą žiniasklaidą ir nevyriausybines organizacijas, tarp jų rinkimų stebėtojus. Vakarai neturi gėdytis, kaip kartais daro, protestuoti dėl žmogaus teisių pažeidimų, ypač Čečėnijoje.
JAV ir ES taip pat turi tvirtai nesutikti su Rusijos kišimusi į posovietinių valstybių vidaus reikalus, įskaitant Gruziją, Moldaviją ir Ukrainą, - rašo "Financial Times". Maskva turi teisę ginti savo interesus regione, bet tai negali būti neoimperializmo pateisinimu.
Griežtesnė laikysena V. Putino politikos atžvilgiu nepakenks ūkio ryšiams su Rusija. Maskva turi pardavinėti naftą ir dujas, o Vakarai turi jas pirkti. Tačiau gindami demokratiją, Vakarai duoda siunčia stiprų signalą ne tik Rusijai, bet ir likusiam pasauliui, - baigia dienraštis "Financial Times".
ELTA