Kasmet artėjant didžiosioms šventėms rūpestį kelia prekyba pirotechnikos priemonėmis bei jų naudojimas. Fejerverkus žmonės naudoja ne vien Naujųjų metų naktį, bet ir asmeninių švenčiu metu. Naudodami pirotechninius gaminius, ne visada perskaito naudojimo instrukcijas ir neatsižvelgia į saugumo reikalavimus. O neatsargus pirotechnikos gaminių naudojimas tampa pagrindine nelaimingų atsitikimų, kurie gali baigtis net mirtimi, priežastimi.
Besaikis noras linksmintis
Pykšėti, trankytis, šaudyti, šūkauti per šventes yra jau nuo XIV a. siekianti lietuviška tradicija. Mūsų proproseneliai linksminosi šaudydami iš patrankų, degindami laužus, triukšmaudami.
Tačiau dabar žmonės nebejaučia saiko ir fejerverkus naudoja ne tik įvairioms šventėms. Pasitaiko ir tokių, kurie, nepaisydami saugumo taisyklių ir įspėjimų apie gresiančias nelaimes, šventinius sprogmenis sprogdina tiesiog savo malonumui.
Šaudant tokias petardas nėra aišku, nei kokiu atstumu, nei kokia kryptimi įvyks šūvis, taip pat nežinoma sprogimo jėga. O dėl tokių įspūdingų reginių ištroškusių mėgėjų žmonės vis labiau bijo švenčių metu išeiti į gatves, kad netaptų sveiko proto stokojančių pirotechnikos mėgėjų taikiniu.
Neatsakingo pasilinksminimo kaina
Nesilaikant saugumo reikalavimų, žmonės gali patirti įvairių kūno sužalojimų. Ypač sunkūs sužalojimai būna veido srityje. Žmogaus klausos organas yra nepritaikytas prie aukšto tono garsų ir staigus impulsyvus nuo fejerverkų atsiradęs triukšmas, gali sukelti klausos organo sužalojimus nei nuolatinis triukšmas. Įvykus sprogimui, žmogui gali susilpnėti klausa, ausyse atsirasti zvimbimas, spengimas ir pan., o kartais gali visiškai netekti klausos.
Pažeidus akis, gali atsirasti akies įbrėžimai, nudegimai, patekti svetimkūnis, o esant rimtesniems sužalojimams, žmogus gali netekti regėjimo. Specialistų teigimu, maždaug 1/3 akių traumų, patirtų dėl fejerverkų sužalojimų, būna ilgalaikis apakimas. Dauguma tokio pobūdžio traumų įvyksta žmonėms iki 20 metų.
Sprogęs pirotechnikos įrenginys gali sukelti viso kūno sužalojimus, kurie ilgainiui palieka randus ir kūno subjaurojimus. Kraštutiniais atvejais fejerverkai gali nutraukti kūno dalis: plaštakas, rankas, kojas, pėdas. Specialistų teigimu, dažniausiai problemų kelia nepilnamečiai. Kasmet gaunama pranešimų apie paauglių chuliganizmą arba tėvus, kurie neprižiūri savo vaikų, leisdami jiems naudoti sudėtingus, tik nuo pilnametystės leidžiamus sprogdinti fejerverkus.
Juodoji pirotechnikos kronika
Kasmet Lietuvoje nuo pirotechnikos įtaisų nukenčia apie pusšimtį žmonių. Beveik pusę jų sudaro nepilnamečiai. Tačiau būta ir nelaimių, kurios baigėsi mirtimi.
Sutinkant 2000-uosius nuo signalinės raketos smūgio Klaipėdos centre žuvo moteris. 2003 m. šventėje Jonavos r. Rukloje savadarbiu sprogmeniu mirtinai susižalotas vyras. 2004 m. sutiktuvėse Klaipėdoje pasikartojo 2000-ųjų tragedija, nusinešusi moters gyvybę. 2008 m. rugsėjį Šilalės r. per gimtadienio šventę fejerverkas mirtinai sužalojo vyrą.
Daugiausiai nuo petardų sužalotų žmonių užfiksuota 2001 metais – net 62 žmonės.
Šiek tiek mažiau nuo petardų nukentėjo 2006 metais – 50 žmonių.
2009 m. - sužaloti 34, iš jų 13 nepilnamečių 2008 m. - sužaloti 34, iš jų 20 nepilnamečių 2007 m. - sužaloti 48, iš jų 21 nepilnametis, 2011 m. – sužaloti 21, iš jų 4 nepilnametis
Šių metų pabaigoje jau užfiksuotos pirmosios šventinių petardų aukos: Kalėdinės eglutės įžiebimo šventės metu Klaipėdoje fejerverko žiežirbos sužalojo moteriai akį. Dar viena nelaimė įvyko Vilniuje, kur vyrą sužalojo rankose sprogusi petarda. Sprogimo metu jam buvo sužalota ir akis.
Kaip elgtis su pirotechnikos gaminiais
Kad būtų išvengta nelaimingų atsitikimų, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai kartu su viešosios policijos pareigūnais griežtai kontroliuoja prekybą pirotechnikos priemonėmis.
Prekyba šiais gaminiais vyksta nuo gruodžio 20 d. iki sausio 15 d. Pirotechnikos gaminiais norinčios prekiauti bendrovės turi gauti vienkartinius priešgaisrinės tarnybos ir policijos leidimus.
Pirotechnika negalima prekiauti kioskuose bei savitarnos parduotuvėse.
Ant pirotechnikos gaminių pakuočių turi būti jų naudojimo instrukcijos, galiojimo laikas, reikia nurodyti gamintoją ir importuotoją. Jei pirotechnikos gaminiai parduodami išimti iš pakuotės, pirkėjai turi gauti atskirą instrukciją.
Pirotechninius gaminius draudžiama naudoti prie ligoninių, mokymo įstaigų, vaikų darželių, bažnyčių. Jų negalima sprogdinti nuo 22 iki 8 valandos, išskyrus švenčių dienas. Pirotechnikos priemones naudojimo taisykles pažeidusiems asmenims gresia bauda nuo 50 iki 100 litų.
Kad išvengtume skaudžių nelaimių, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento specialistai pataria, kaip naudotis pirotechnikos priemonėmis.
Pirotechnikos gaminių nepirkite turgavietėse ar savivaldybės uždraustose vietose.
Prieš naudodami pirotechnikos priemonę, atidžiai perskaitykite instrukciją.
Iš pakuotės išimkite tik dalį petardų.
Paketą tuojau pat uždarykite.
Pirotechnikos gaminiai naudojami tik lauke, išskyrus mažo galingumo, kurie gali būti naudojami ir namuose.
Sprogmenis uždekite kuo toliau nuo žmonių, pastatų ir automobilių.
Naudojant fejerverkus minioje nenukreipkite jų į kitus žmones.
Sprogmens ilgai nelaikykite rankoje. Uždekite ištiesta ranka ir tuojau pat atitraukite.
Baterijas, raketas statykite tik ant lygaus, nedegaus paviršiaus.
Sprogdindami raketas, vulkanus, fontanus, nukreipkite juos į viršų.
Pavojų gali kelti nesuveikusios pirotechninės priemonės.
Pirotechnikos gaminiams nesuveikus iš karto, daugiau nebandykite jo uždegti ir prieikite prie jo ne anksčiau kaip po 15 minučių.
Neardykite sprogmenų, nes tai pavojinga ne tik jums, bet ir aplinkiniams.
Petardas pirkite kartu su vaikais ir būtinai dalyvaukite jas sprogdinant.
Nekaupkite pirotechnikos gaminių, nes jiems laikyti reikalingos tam tikros sąlygos. Jos turi būti apsaugotos nuo šilumos šaltinių, drėgmės, kitų medžiagų poveikio, galinčio išprovokuoti gedimą ir irimą. Sprogmenys negali būti laikomi kartu su degiomis ar lengvai užsiliepsnojančiomis medžiagomis.
Naujųjų metų naktį gyvenamųjų būstų balkonuose nepalikite degių, staigiai užsiliepsnoti galinčių medžiagų. Kilus gaisrui dėl neatsargiai paleistų sprogmenų, nedelsiant kvieskite ugniagesius. Nuo pirotechninių gaminių užsiliepsnojusius daiktus, jei tai ne prietaisas su elektros įtampa, geriausia gesinti vandeniu arba gesinti tinkamu audiniu, pavyzdžiui, veltiniu.