Antradienį paviešintame bendrame pranešime abi šios policijos agentūros pareiškė, kad iš nevilties apimtų pabėgėlių pernai nusikalstami veikėjai uždirbo iki 6 mlrd. JAV dolerių (5,2 mlrd. eurų). Tad migrantų srautas padarė juos daugiausia uždirbančiais nusikalstamo pasaulio atstovais Europoje.
„Teroristai gali pasinaudoti migrantų kontrabandos ištekliais, kad pasiektų savo tikslų“, – sakoma bendrame Interpolo, Lione įsikūrusios pasaulinės policijos įstaigos, bei Europolo pranešime.
„Didėja susirūpinimas, kad nelegaliais migracijos maršrutais ir tinklais gali pasinaudoti radikalizuoti užsienio kovotojai, norintys sugrįžti į ES, arba teroristinės organizacijos – kaip savo veiklos finansavimo šaltiniais“, – sakoma pranešime.
Nors tiesioginių ryšių tarp nusikalstamų gaujų ir teroristų grupuočių buvimas neįrodytas, „nustatyta, kad į kai kuriuos incidentus pateko teroristų, kurie kartu su migrantų srautu mėgino patekti į Europos Sąjungą“.
Kaip pavyzdys pateikiami lapkričio 13-osios išpuoliai Paryžiuje, kur vėliau išaiškėjo, kad du užpuolikai atvyko į Europą per Graikiją su pabėgėliais iš Sirijos.
2015 metais į Europos Sąjunga atvyko daugiau kaip milijonas pabėgėlių iš Artimųjų Rytų ir skurdžiosios Afrikos.
„Esama aiškių ženklų, kad organizuotų nusikaltimų tinklai pelnosi iš masinės migracijos“, – sakė Europolo direktorius Robas Wainwrightas (Robas Veinraitas).
Pasak jo, apskaičiuota, kad vienas migrantas vidutiniškai mokėjo po 3 200 – 6 500 dolerių (EUR 3 000–6 000 eurų). „Tad bendra apyvarta 2015 metais sudarė nuo 5 iki 6 mlrd. JAV dolerių“, – sakė jis.
Abi agentūros perspėjo apie migrantų srauto didėjimo perspektyvą. „Vien iš Libijos laukiama atvykstančių į ES apie 800 tūkst. migrantų“, – pažymima pranešime.