Europos Komisijos pirmininkas Romano Prodi (Romanas Prodis) pareiškė, kad jei nacionalinės vyriausybės nesusirūpins padidinti Europos Sąjungos (ES) reikšmę pasaulyje, ji "tebus laiko gaišimas", sakoma Europos Komisijos pranešime.
R. Prodi siekia apginti Europos Komisijos planus dėl 2007-2013 metų biudžeto laikotarpio. Komisarai siekia, kad iki 2013-ųjų ES metinis biudžetas būtų padidintas 28 mlrd. eurų. Tuo tarpu didžiausios mokėtojos į ES biudžetą norėtų jo išlaidas riboti.
Per pirmąjį biudžeto pasiūlymų aptarimą su ES užsienio reikalų ministrais R. Prodi sakė, kad lėšų reikia norint įgyvendinti išsiplėtusios Sąjungos tikslus. "Tikiuosi, jog nebus nepagrįstų ir tendencingų argumentų, kurie šį (Europos Komisijos pasiūlytą) scenarijų kritikuotų kaip nepagrįstai brangų, - teigė Europos Komisijos pirmininkas. - Yra visiškai kitaip. Akivaizdu, kad kuo mažiau investuosime į Europą, tuo labiau atsiliksime nuo tikslų, kuriuos, visų mūsų tvirtinimu, reikia pasiekti. Vienos ir veikdamos atskirai valstybės narės jų negalės pasiekti. Paprasčiausiai nedarysime to, ką sakėme".
Europos Komisija nori, kad ES biudžeto išlaidų riba siektų 1,14 proc. bendrųjų nacionalinių pajamų (BNP). Tuo tarpu didžiausios mokėtojos - Nyderlandai, Vokietija, Didžioji Britanija, Prancūzija, Švedija ir Austrija - siekia nustatyti 1 proc. BNP išlaidų ribą.
Pasak R. Prodi, jei bus taip, kaip nori šykščiosios vyriausybės, realusis ES biudžeto sumažėjimas sutaps su Sąjungos plėtra į 25 valstybes ir sunkiomis pastangomis įgyvendinti ekonominius tikslus. "Jei nepripažįstama, kad bent jau tam tikrų - kartoju, bent jau tam tikrų - (biudžeto) skyrių išlaidos sukuria ES pridėtinę vertę, tuomet manau, kad viską, ką darome, tėra laiko gaišimas", - ministrams sakė Europos Komisijos vadovas.
Visos ES šalys turi veto teisę sprendžiant dėl ES išlaidų ir kiekvienos atskiros valstybės įnašo. Tad Briuselio laukia labai sunki kova siekiant biudžetą padidinti.
Vis dėlto kadenciją baigiantis italas R. Prodi yra pasirengęs kovoti. Europos Komisijos pirmininkas aiškiai kreipėsi į ES lyderius prieš artėjantį kovo mėnesio viršūnių susitikimą, skirtą kol kas neįgyvendintam Lisabonos strategijos pažadui paversti ES konkurencingiausia pasaulio ekonomika.
"Valstybės narės yra suverenios, ir akivaizdu, kad jos gali nuspręsti nieko nedaryti, atsisakydamos Lisabonos (strategijos) ir tikėdamosi, jog Jungtinės Valstijos bei Kinija joms ant lėkštelės pasiūlys (ekonominį) atsigavimą, - sakė R. Prodi. - Nemanau, kad taip atsitiks, ir jokiu būdu negalvoju, kad Europa būtų tuo suinteresuota".
ELTA