Europos Komisija toliau aiškinasi, ar Atominės elektrinės įstatymas, kuriuo remiantis buvo įsteigta nacionalinės energetikos bendrovė „Leo LT“, atitinka ES direktyvas ir ar steigiant „Leo LT“ buvo neteisėtai suteikta valstybės parama privačiai bendrovei.
Tai nurodoma trečiadienio EK atsakyme Europos Parlamento narei Onai Juknevičienei, kuri klausė dėl „Leo LT“ steigimo teisėtumo, kai VP dešimtuko valdoma bendrovė „NDX energija“ buvo pasirinkta Vyriausybės partnere be konkurso.
Laiške nurodoma, kad Lietuva privalo laikytis 2003 metų ES direktyvos, kuri reikalauja atskirti elektros tinklus nuo jos gamintojų. Kartu pažymima, kad Lietuva neinformavo apie kokias nors priemones, galinčias pakeisti direktyvos įgyvendinimą.
„Komisija savo tyrime dar turės nustatyti, ar buvo pateikta visai reikalinga informacija priimti sprendimą dėl skundo (O. Juknevičienės – BNS)“, – rašoma EK atsakyme.
„Lietuvos Vyriausybė laiku neatsako į Europos Komisijos užklausimus, vilkina atsakymus arba meluoja: jeigu EK paklausia dėl vieno direktyvos straipsnio ir Atominės elektrinės įstatymo straipsnio, jie savo atsakomajame laiške apeliuoja į kitą“, – žurnalistams Strasbūre ketvirtadienį sakė O. Juknevičienė, rašo naujienų portalai.
Pasak EP narės, tyrimas yra labai komplikuotas, nes šiemet priimtas Atominės elektrinės įstatymas turbūt pažeidžia bent tris direktyvas ir pačią Romos sutartį. Anot O. Juknevičienės, bene ilgiausiai EK tiria klausimą dėl VST privatizavimo, kai už maždaug 500 mln. litų įmonę 2003 metais įsigijo „NDX energija“, o po kelių metų VST perduodant į „Leo LT“ kapitalą, ji bvo įvertinta beveik 3 mlrd. litų.
„Pagal ES teisę, jungiant viešąjį ir privatų kapitalą privalu skelbti konkursą, nes privatus verslininkas gauna didelės naudos prisijungęs prie didelio valstybės kapitalo. Komisija išsiuntė begalę klausimų Lietuvos Vyriausybei į kuriuos dar neatsakyta. EK pareikalaus visų atsakymų ir pateiks man atsakymą šiuo konkrečiu klausimu“, – sakė O. Juknevičienė.
Europos Komisija bendrovės „Leo LT“ steigimo aplinkybėmis europarlamentarės O. Juknevičienės prašymu susidomėjo dar praėjusią vasarą. Tuomet EK prašė paaiškinti, ar Atominės elektrinės įstatymo nuostatos bei sprendimas be konkurso pakviesti privačią įmonę į nacionalinio investuotojo bendrovę neprieštarauja Europos Sąjungos (ES) direktyvoms.
N. Kroes Vyriausybės teiravosi, kodėl Lietuva nutarė įsteigti „Leo LT“ ir įtraukti į ją privatų investuotoją – Vilniaus prekybos grupės valdomą bendrovę „NDX energija“, kokios buvo numatytos alternatyvios sandorio struktūros ir kodėl jų buvo atsisakyta.
Tarp kitų komisarės klausimų buvo prašymas įrodyti, kad 500 mln. vienetų naujos emisijos „Leo LT“ akcijų kaina – 14,28 lito už vienetą – yra tikroji rinkos kaina, taip pat kad Vyriausybė stengėsi gauti didžiausią „Leo LT“ dalį, atsižvelgiant į rinkos sąlygas – tai yra, kad 38,3 proc. „NDX energijos“ dalis energetikos bendrovėje teisingai atitinka VP įnešto turto dalį, palyginti su Vyriausybės įnašu.
Komisarė taip pat prašė Vyriausybės pagrįsti metodą, pagal kurį VP grupė buvo išrinkta geriausia konkurso dalyve privatizuojant VST (tuomet – Vakarų skirstomuosius tinklus) 2003 metais ir kad jos pardavimo kaina atitiko rinkos sąlygas, o Vyriausybė pasistengė gauti maksimalią grąžą iš įmonės pardavimo.
Be to, prašyta pateikti skaičius, kiek VST buvo įvertinta 2003 ir 2008 metų sandoriuose – jei vertė smarkiai padidėjo, prašoma išsamiai paaiškinti, kas lėmė tokį didėjimą, o svarbiausia – nurodyti, kokį poveikį bendrovės vertės nustatymui 2003-2008 metais padarė dividendų išmokėjimai.
Vyriausybės atstovų teigimu, visi prašyti dokumentai buvo pateikti.
Būsimasis premjeras A. Kubilius tikina, jog šią problemą jo Vyriausybė spręs kaip galėdama sparčiau ir reikliau.
2003-2007 metais VST išmokėjo iš viso 937 mln. litų dividendų, tuo tarpu grynasis jos pelnas per šį laiką buvo 123 mln. litų.
77 proc. Vakarų skirstomųjų tinklų akcijų paketas 2003 metais privatizuotas už 539,8 mln. litų, o šių metų sandoryje 97 proc. paketas įvertintas – 2,734 mlrd. litų.
„Leo LT“ buvo įsteigta sujungus valstybės valdomas įmones „Lietuvos energija“ ir RST bei privataus kapitalo bendrovę VST, kurią valdė „NDX energija“. Pastarosios kaip akcininkės dalyvavimas nacionalinio investuotojo bendrovėje be konkurso buvo numatytas Seimo priimtame įstatyme.
Nacionalinio investuotojo bendrovės „Leo LT“, kuri turėtų statyti naują atominę elektrinę ir elektros tiltus į Lenkiją bei Švediją, steigimo sandoris baigtas gegužės 27 dieną. Vyriausybė valdo 61,7 proc., „NDX energija“ – 38,3 proc. „Leo LT“ akcijų.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže.