Visos Europos Sąjungos šalys narės, išskyrus Estiją, sutiko su kompromisu suteikti Prancūzijai, Belgijai ir Lenkijai papildomų vietų ir atsisakyti tarpvalstybinių sąrašų.
Estija atmetė kompromisą, nes jai reikia tolesnių paaiškinimų dėl skaičių ir paskirstymo pagrindimo, leidiniui „Euractiv“ sakė vienas ES diplomatas.
Europos Parlamentas iš pradžių siūlė skirti po dvi papildomas vietas Ispanijai ir Nyderlandams, po vieną vietą Austrijai, Danijai, Suomijai, Slovakijai, Airijai, Slovėnijai ir Latvijai, kad būtų teisingai taikomas ES sutartyse numatytas proporcingo narių skaičiaus mažinimo principas.
Pasiekti konsensusą nebuvo lengva.
Prancūzija ir Belgija papildomai siekė atitinkamai dviejų ir vienos vietos, o Nyderlandai ir Vokietija nepritarė bendro europarlamentarų skaičiaus didinimui. Naujasis kompromisas apima EP pradinius pasiūlymus ir Prancūzijos bei Belgijos papildomai prašytas vietas, taip pat vieną vietą Lenkijai.
Kompromisu patvirtinama, kad nebus tarpvalstybinių sąrašų, bent jau 2024 metų EP rinkimams, be to, europarlamentarams iki 2027 metų reikės parengti pasiūlymą su nauju paskirstymo mechanizmu.
Kompromisas turėjo būti priimtas trečiadienį, bet jam pasipriešino vienintelė Estija, sukeldama kitų ES šalių nusivylimą.
Talinas pažadėjo išstudijuoti ES šiuo metu pirmininkaujančios Ispanijos paaiškinimus ir iki liepos 26-osios paskelbti savo galutinį sprendimą. Tai bus paskutinė galimybė pakeisti vietų paskirstymą prieš kitų metų gegužę įvyksiančius EP rinkimus.