Čekijos Respublika, kuri nuo Naujųjų metų perims iš Prancūzijos pirmininkavimą Europos Sąjungai, antradienį gynė Izraelio karinius veiksmus Gazos ruože, skelbia „Haaretz“.
ES ragino nedelsiant nutraukti smurtą, kuris jau nusinešė beveik 350 palestiniečių gyvybes, ir sudaryti paliaubas, tačiau Čekijos užsienio reikalų ministras Karelas Schwarzenbergas pareiškė, kad Izraelis turi teisę gintis.
„Supraskime vieną dalyką: „Hamas“ po to, kai gruodžio 19 dieną nutraukė paliaubas, staigiai padidino į Izraelio teritoriją šaudomų raketų skaičių. Tai daugiau nėra pateisinama“, – interviu dienraščiui „Mlada Fronta“ teigė Čekijos užsienio reikalų ministras.
Šiuo metu ES pirmininkaujanti Prancūzija pasmerkė Izraelio oro antskrydžius ir „Hamas“ raketų išpuolius bei paragino abi puses nedelsiant nutraukti smurtą.
K. Schwarzenbergas, kuris yra ištikimas JAV sąjungininkas, savo ruožtu pareiškė, kad „Hamas“ eliminavo save iš politinių debatų šaudydama raketas į Izraelį. Jis taip pat netiesiogiai apkaltino „Hamas“ dėl augančio aukų skaičiaus, nes, Čekijos užsienio reikalų ministro teigimu, dauguma „Hamas“ bazių ir ginklų sandėlių yra įrengti tankiai civilių gyvenamose teritorijose.
„Kodėl aš esu vienas iš tų, kurie išreiškė paramą Izraeliui? Aš mėgaujuosi prabanga sakyti tiesą“, – pareiškė K. Schwarzenbergas.
Jis pridūrė, kad Čekija savo pirmininkavimo ES metu rengiasi vykdyti kietą politiką, kuri padėtų atkurti taiką. „Aš būčiau labai laimingas, jei tai padėtų palestiniečiams“, – teigė politikas.
Tiesa, ministras aiškino nesirengiąs palaikyti vienos ar kitos pusės, o veikiau rengiasi veikti kaip tarpininkas. Antradienio vakare K. Schwarzenbergas dalyvaus Paryžiuje vyksiančiame ES užsienio reikalų ministrų susitikime, kuriame bus svarstoma padėtis Gazos ruože.
Jo metu Didžioji Britanija ir Prancūzija rengiasi pateikti pasiūlymą, kuriuo būtų siekiama greito paliaubų sudarymo. Izraelio užsienio reikalų ministerijos šaltiniai teigia, kad tarptautinė bendruomenė leis Izraeliui karinę operaciją Gazos ruože tęsti ne ilgiau kaip iki sausio 5 dienos.
Manoma, kad britai ir prancūzai savo pasiūlyme reikalaus, kad iš pradžių būtų sudaryta laikina 48 valandų paliaubų sutartis, kuri leistų suteikti nukentėjusiems humanitarinę pagalbą. Vėliau būtų stengiamasi atnaujinti derybas dėl ilgalaikės paliaubų sutarties. Be to, veikiausiai bus reikalauja, kad su ES priežiūra būtų atidarytas Rafos sienos perėjimo punktas pasienyje su Egiptu.