Išslaptintoje Valstybės saugumo departamento (VSD) medžiagoje aptariamas koncerno „MG Baltic“ bandymas spausti Ūkio ministeriją priimti įmonei naudingus sprendimus. Anot VSD, šį spaudimą geriausiai iliustruoja „Daugiafunkcinio sporto ir sveikatingumo komplekso“ projektas.
Melžė Europos Sąjungos fondus
Kaip rašoma VSD medžiagoje, šio projekto iniciatorė buvo praktiškai „MG Baltic“ atstovų valdoma UAB „Teniso pasaulis“. Įmonė dar 2005 m. pateikė paraišką projektą finansuoti Europos Sąjungos (ES) lėšomis, o kitąmet projektas pripažintas nacionalinės svarbos projektu.
Pirminiame etape projektui skirta 26 mln. litų parama (apie 7,5 mln. eurų), dar 6 mln. litų (apie 1,7 mln. eurų) skyrė Ūkio ministerija. Rangos darbus atliko „MG Baltic“ priklausanti statybos įmonė „Mitnija“. Kaip pažymi VSD, vėliau kompleksas buvo plečiamas, pasinaudojant papildoma ES parama. „MG Baltic“ siekė, kad į projektą nereikėtų investuoti savų lėšų ir visas išlaidas padengtų valstybė ir ES. „SEB arena“ pavadintas sporto kompleksas Vilniuje išdygo 2008-aisiais.
„Šias iniciatyvas įgyvendinti padėjo G. Kirkilas, kuris atliko tarpininko vaidmenį organizuojant susitikimus ir įtikinėjant sprendimus turinčius priimti asmenis“, – rašoma VSD medžiagoje.
Parlamentinį tyrimą vykdžiusio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) apklaustas G. Kirkilas buvo paprašytas pasiaiškinti, ką reiškia pastaroji VSD mintis apie jo tarpininkavimą. Parlamentaras gynėsi negalėjęs to daryti, „nes yra taisyklės, kurių privalo laikytis visi, ir jų buvo laikomasi. Taip ir yra pastatyta“.
Paklaustas, kodėl projektą vystė būtent „Mitnija“, Seimo narys teigė, kad ne Vyriausybė rūpinosi viešaisiais pirkimais, o savivaldybė.
Grasino bloga reklama
Vis dėlto VSD pateikia „MG Baltic“ prezidento Dariaus Mockaus ir krašto apsaugos ministro pareigas (2004–2006 m.) ėjusio G. Kirkilo susirašinėjimą, vykusį 2006 m. gegužės 9 d. D. Mockus teiraujasi, kodėl Finansų ministerija „blokuoja teniso akademiją“. G. Kirkilas sako nežinantis.
D. Mockus rašo: „Blogai teigti viena, elgtis atvirkščiai. Rimti, į ateitį žvelgiantys, taip nesielgia“. G. Kirkilas atsako: „Esi iš pat ryto filosofiškai nusiteikęs. Ne visi taip linkę mąstyti, atrodo“.
D. Mockus ir toliau spaudė G. Kirkilą: „Ne nuotaikos, o darbai ir rezultatai svarbu. O jie liūdni. Per tokius pseudo patriotus liksim be teniso centro. Turėsim kam padėkot“. G. Kirkilas žadėjo padaryti, ką gali.
Birželio 1 d. D. Mockus G. Kirkilui rašė: „Komplekso nebus. Nuopelnus su fm (Finansų ministerija – aut. past.) galėsit pasidalint – pareklamuosim. Dovanok už tiesumą“. G. Kirkilas jam pažadėjo dar padirbėti, tačiau pridūrė, kad prasidedant deryboms trūksta laiko.
NSGK narių paklaustas, ar patyrė D. Mockaus ar kitų „MG Baltic“ atstovų spaudimą, G. Kirkilas tiesiai į klausimą neatsakė, tikindamas, kad spaudimą vienaip ar kitaip taiko visi.
„Žinote, ar mane spaudžia, ar manęs nespaudžia... Mus visi spaudžia – profsąjungos spaudžia, verslas spaudžia, žmonės spaudžia, kur tik nesutinki, ir ką nors tavęs prašo, ir t. t. Bet aš laikausi visą laiką tos nuomonės, kad ar spaudžia, ar nespaudžia, viskas turi būti padaryta pagal įstatymus“, – kalbėjo G. Kirkilas.
Dar kartą paklaustas, ar yra ką nors įtikinęs ar patarinėjęs, G. Kirkilas sakė: „Žinote, manęs… Dar kartą sakau, kai į mane kreipiasi, aš visada palinkčioju galva, bet visada galvoju, kad turi vykti pagal įstatymus“.
Suartino teniso kortai
NSGK posėdyje G. Kirkilas pripažino, kad jį ir D. Mockų siejo tenisas – abu jie aistringi teniso žaidėjai. Pastarasis dar ir Lietuvos teniso sąjungos garbės prezidentas, ir Vilniaus teniso akademijos narys.
„Mes žaisdavome tenisą, ponas D. Mockus žaidžia ir dar kai kurie turbūt jo kompanijos žmonės. Jie buvo iniciatoriai šito, kad su Sporto departamentu ir Vilniaus savivaldybe, bet aš su jais bendradarbiavau tik taip, kad tuo metu ponas D. Mockus buvo vienas iš Teniso federacijos lyderių“, – liudijo G. Kirkilas.
Parlamentaras pripažįsta, kad Teniso federacija į jį kreipdavosi su prašymais spartinti įvairius su kompleksu susijusius ir bandomus vilkinti sprendimus. Kadangi tuo metu ėjo krašto apsaugos ministro pareigas, NSGK nariai G. Kirkilo teiravosi, kodėl jis kišosi į teniso klausimus. Tai parlamentaras bandė aiškinti tuo, jog yra teniso bendruomenės narys, o projektas būtų išties svarbus šiai bendruomenei.
„Mes visi žaidėme tenisą, buvo didžiulė teniso bendruomenė. Ir Vilniuje buvo didžiulis poreikis, kadangi, žinote, mūsų sezonas yra gana trumpas lauke, gal penki mėnesiai, turbūt septynis mėnesius mes turime žaisti viduje. <...> O jeigu mes žaidžiame, mes dalyvaujame, 9 būdami Vyriausybės nariai, aišku, jie klausia, kodėl tas projektas stringa“, – aiškinosi G. Kirkilas.
Naudojosi kontaktais Ūkio ministerijoje
VSD teigimu, Konkurencijos taryba priešinosi pateiktam projekto finansavimo modeliui, pabrėždama, kad projektui negalėjo būti skiriama tokia suma, kokia nurodyta paraiškoje. Paklaustas, ar girdėjo Konkurencijos tarybos įspėjimą, G. Kirkilas tikino apie tai negirdėjęs.
VSD išsiaiškino, kad „MG Baltic“ interesams atstovavo asmenys Ūkio ministerijoje bei Kūno kultūros ir sporto departamente.
2010 m. „MG Baltic“ atstovai spaudė ir tuometinį Ūkio ministrą konservatorių Dainių Kreivį, tačiau VSD pažymi, kad jis ne visada priimdavo koncernui naudingus sprendimus. Kaip poveikio priemonę „MG Baltic“ per savo valdomas žiniasklaidos priemones platino ministrą kompromituojančią informaciją. Vėliau ministras buvo priverstas palikti savo postą.