• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Marsas - ketvirtoji pagal atstumą nuo Saulės ir septinta pagal dydį Saulės sistemos planeta. Būtent Marsas, kaip ir mūsų planetos palydovas Mėnulis, sulaukia didžiausio įvairių šalių mokslininkų susidomėjimo.

REKLAMA
REKLAMA

Marso tyrinėjimais domisi amerikiečių NASA, o Europos Sąjunga (ES) kartu su Rusija jau treniruojasi Marso ekspedicijai. 6 savanoriai iš Rusijos ir ES šalių antradienį išsilaipino iš viename Maskvos mokslo institute įrengtos kapsulės, kurioje jie praleido tris mėnesius, imituodami pilotuojamą misiją Marse. Vykdant šį eksperimentą siekta kuo tikroviškiau atkurti pilotuojamo skrydžio į Marsą sąlygas.

REKLAMA

Bandomajame aparate buvo keturi Rusijos bei du Europos entuziastai, pasiryžę tapti pirmaisiais žmonėmis, išsilaipinusiais Raudonojoje planetoje. Maskvoje atliktas bendras Europos kosmoso agentūros (ESA) bei rusų specialistų eksperimentas dar didesnio masto projekto dalis. ESA pranešime nurodoma, kad atliekant naująjį bandymą toje pačioje kapsulėje bus uždaryti šeši įgulos nariai, kurie joje praleis 520 dienų. Manoma, jog tiek laiko gali trukti skrydis į Marsą ir atgal.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi, rusai bei europiečiai bendromis pastangomis pasiryžę stulbinančiam eksperimentui – kelionei į Raudonąją planetą. Tuo labiau, kad nors galbūt kai ką ir nustebino toks sėkmingas ES ir Rusijos mokslininkų bendradarbiavimas, kosmoso pionieriais laikomi rusai bei pakankamai sėkmingai į kosminių tyrinėjimų sferą įsikomponavę ESA specialistai bendradarbiauja jau eilę metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar 2003 m. Europos Sąjunga ir Rusija nusprendė sukurti „bendrą erdvę“ Europos Sąjungos/Rusijos partnerystės ir bendradarbiavimo struktūroje. Prie ES ir Rusijos kosminio bendradarbiavimo dažnai prisijungia ir JAV, ypač kai reikia atlikti bendrus darbus Tarptautinės kosminės stoties misijose.

REKLAMA

Tačiau Marso tyrinėjimuose pastaruoju metu ESA ir Rusijos specialistai veikia itin aktyviai. Tuo labiau, kad Europos Kosmoso Agentūra vykdo ir atskirus projektus. Marso planetai ESA taip pat skiria ypatingą dėmesį. Šios tyrinėjimo programos pagrindinis variklis yra „ExoMars“ misija. Šios kosminės misijos tikslas – tyrinėti Marsą ir gauti naudingos informacijos apie šios planetos tendencijas.

Taigi atskiri projektai padeda europiečiams geriau pasirengti bendram darbui ruošiant tikrą, žmonių misiją į Marsą.

G. Dubonikas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų