Gegužės 20 d. vykusiame ES ir Kinijos aukščiausiojo lygio susitikime dominavo kovos su klimato kaita, finansų krizės ir ekonominių ryšių klausimai.
ES ir Kinija pasirašė mokslo ir technologijų, švarios energijos bei mažųjų įmonių sričių platesnio bendradarbiavimo susitarimų. Jos taip pat dar kartą patvirtino įsipareigojimą viešinti elektros energijos gamybos iš anglies, neišskiriant anglies dvideginio, dėl kurio iš esmės ir kyla visuotinis atšilimas, technologijas.
Be to, abi šalys aiškinosi pozicijas prieš gruodžio mėnesį Kopenhagoje vyksiančias tarptautines derybas dėl kovos su klimato kaita. ES ragina sparčiai augančios ekonomikos šalis, tokias kaip Kinija, riboti anglies dvideginio išmetimą, o kaip kompensaciją žada finansinę išsivysčiusių šalių paramą.
Finansų krizės klausimu ES ir Kinija laikėsi nuomonės, kad tarptautinėms institucijoms turėtų tekti didesnis vaidmuo stebint ekonominę riziką, ir kad sparčiai augančios ir besivystančios ekonomikos šalims šiose institucijose turėtų būti suteiktas svaresnis žodis. Anksčiau gegužės mėnesį įvykusiose aukšto lygio derybose abi šalys pabrėžė, kad prekyba ir investicijos yra esminiai ekonomikos gaivinimo veiksniai.
Abi šalys taip pat aptarė žmogaus teisių Tibete klausimus ir konfliktus Šri Lankoje, Afganistane bei Pakistane – visose šiose trijose valstybėse Kinija turi didelės įtakos. Kinija viršūnių susitikime įspėjo ES nesikišti į jos vidaus reikalus.
„Vykdant strateginį Kinijos ir ES bendradarbiavimą svarbiausia yra laikytis abipusės pagarbos ir nesikišimo į viena kitos vidaus reikalus principų", - sakė Kinijos premjeras Wen Jiabao.
Tuo tarpu Čekijos prezidentas Vaclavas Klausas teigė, kad Europa nepamiršo opaus žmogaus teisių klausimo.
"Žmogaus teisės yra dalykas, kurį mes, europiečiai, laikome nepaprastai svarbiu, ir labai džiaugiamės, kad ši tema bus... mūsų strateginės partnerystės dialogo ateityje dalis", - sakė V.Klausas.
Tačiau konkretesnių rezultatų šio susitikimo metu nebuvo pasiekta. Vietoj ES pasiūlyto devynių puslapių pareiškimo abi delegacijos paskelbė tik 44 eilučių pranešimą spaudai.
Wen Jiabao spaudos konferencijoje paragino ES sušvelninti savo apribojimus aukštos technologijos prekių išvežimui. ES esą turi panaikinti ginklų embargą Kinijai ir pripažinti šalį visaverte rinkos ekonomika.
Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuel Barroso prieš viršūnių susitikimą pareiškė, kad Kinija yra svarbi partnerė kovojant su tokiais tarptautiniais iššūkiais, kaip ekonominė krizė ir klimato kaita.
ES yra didžiausia pasaulyje Kinijos produktų rinka. Šalis pernai į ES importavo vartojimo prekių už 248 mlrd. eurų.