Lietuvos ekonomikos, krašto istorijos ir kultūros neįsivaizduojame be gintaro. Lietuvos gintaro apdirbimo ir gaminių sektoriuje veikiančių įmonių konkurencingumas pripažįstamas pasauliniu mastu, potencialas yra didelis, tad neatsitiktinai ES investicijos pagal Ekonomikos ir inovacijų ministerijos administruojamą priemonę „Verslo klasterisLt “ pasiekė ir „Amber Trip Cluster“ klasterį, kuris iki šiandien vienija per penkiasdešimt narių. Finansuojamos veiklos buvo įmonių grupių (klasterių) sinergija paremtos veiklos, nukreiptos į naujų eksporto rinkų paiešką.
Paskata vienytis, veikti
„Amber Trip Cluster“ klasteris susibūrė 2013 metais, pagrindinis tikslas buvo gintaro žaliavos gavimas Lietuvos įmonėms. Šiuo metu Amber Trip klasteris įgyvendina anuomet užsibrėžtus aiškius ir ambicingus tikslus. Jis vienija per 50 narių, kurie dalyvauja gintaro produktų vertės kūrimo grandinėje ir bando integruotis į globalias rinkas. Smulkiems juvelyrikos rinkos žaidėjams vieniems kurti produktus, kokių reikia naujose rinkose, įeiti ir įsitvirtinti tarptautinėse rinkose yra sunku. Anot šio klasterio vadovo Giedriaus Guntoriaus, anuomet pavieniams gintaro meistrams būtų buvę gerokai sudėtingiau. ES investicijos, buvo stimulas judėti į priekį, kurti, vienytis, veikti. Tai buvo paskata sukurti patrauklias rinkodaros priemones – nuo bendro visoms klasterio įmonėms sukurto prekinio ženklo „Amber Madein Lithuania”, dalyvavimo tarptautinėse verslo parodose, reklaminių vaizdo įrašų kūrimo iki naujienlaiškių siuntimo. Klasteriai padėjo gitarą pristatyti tarptautiniu mastu, tačiau vien tik ES investicijomis veikla neužsibaigė, ji turi aiškius tikslus, tęstinumą. Jau dabar visame pasaulyje Lietuvos vardą garsina, kiekvieną kovo mėnesį Vilniuje rengiama „Tarptautinė Baltijos Juvelyrikos Paroda / Amber Trip”, suburianti viso pasaulio geriausius gintaro ir juvelyrikos meistrus į Vilnių.
Investicijos buvo būtinos įsitvirtinti pasaulyje
„Gintaro apdirbimas yra Lietuvos kultūra nuo neatmenamų laikų ir mes čia esame stiprūs. Gaminame iš įvairaus gintaro ir mes esame šios industrijos meistrai, kurie moka išgirsti gintaro dvasią, kalbasi su juo“, – tikina įmonių klasterio iniciatorius Giedrius Guntorius.
Siekiama, kad klasteris vystytųsi, sąlygotų inovacijų diegimą sinergiją, bei veiktų kaip efektyvi verslo sistema, didinanti jos narių produktyvumą, efektyvumą ir tarptautinį konkurencingumą. O palankios sąlygos tam tikrai yra. Anot pašnekovo, gintaro gaminių paklausa auga ne tik Europoje bet ir Azijos šalyse, Vidurio Rytuose, Šiaurės Amerikoje.
„Turime viltį, kad Vilnius taps Baltijos jūros regiono gintaro ir juvelyrikos sostine. O investicijos į šią sferą buvo būtinos siekti stipresnio įsitvirtinimo pasaulyje, kadangi Lietuva konkuruoja ir su kaimyninės, gerokai didesnės šalies – Lenkijos – gintaro meistrais, kurie taip pat turi bendrą gintaro juvelyrikos prekės ženklą „Polish Amber”.
Istoriškai susijusi
Lietuva yra istoriškai susijusi su gintaru, jo apdirbimu. Pašnekovas akcentavo, kad Lietuvos gintaro meistrai gabūs, jie gerai moka dirbti su trapia žaliava, kuri paklūsta tik tam, kas gali jį prakalbinti, suprasti, kuo šis mineralas pageidauja būti, o ne aklai įkalina jį metalo gabale. „Mes nuo seno identifikuojame save, kaip gintaro šalį. Atrodytų jei kažką turime visai šalia, ir netgi savo stalčiuje, ir prižiūrėti nereikia, nes jis savaime yra. Deja, tai toli gražu netiesa“– kalbėjo specialistas. Pasak G. Guntoriaus, Tarptautinių rinkų paieškai, dalyvavimui tarptautinėse parodose reikia nemažai laiko, įdirbio, pastangų ir finansų. Tad ES investicijos tam yra puiki paskata ir pagalba.
Vizitinė kortelė
„Jei nebūtų buvę papildomo ES struktūrinių fondų finansavimo, būtume ieškoję kitokių išeičių, tačiau reprezentuoti savo šalį pasaulyje su valstybės palaikymu buvo didelė garbė, kita jėga ir kitoks požiūris į verslą. ES investicijos, tai tarytum tavo vardą pastiprinanti vizitinė kortelė, padedanti lengviau atverti duris į pasaulį“, – akcentavo pašnekovas. G. Guntorius džiaugėsi, kad lanksčiau buvo žiūrima į susijusias veiklas dėl pandemijos, agentūra leido nukelti suplanuotų klasterio veiklų datas, lanksčiai atsižvelgė į susidariusią padėtį.
Sustiprėjo
Pašnekovas minėjo, jog klasterio dėka prekės ženklas „Amber Made in Lithuania“ reikšmingai sustiprėjo, nuveikta daug darbų, tačiau kasmet užsibrėžiama gausybė naujų tikslų, gintaro versle vis atsiranda naujų iššūkių sprendžiamų klausimų, atsiranda nauji tikslai, uždaviniai, yra ko siekti, tobulėti.
Šiai dienai, tam, kad klasteris sėkmingai veiktų ir vystytųsi yra būtina: įsitvirtinti į tarptautinius tinklus, didinti jo žinomumą užsienio rinkose, tirti ir analizuoti potencialias užsienio rinkas, pritraukti naujus narius, kurių dėka prasiplėstų klasterio kompetencijų apimtys, pagerėtų žaliavos pasiūla ir jos kaina.
Anot Giedriaus Guntoriaus, tai, kas yra tradiciška, mūsų kraštui įprasta, jokiu būdu nėra savaime suprantama. Reikia tai saugoti, puoselėti, branginti. O padaryti tai padeda valstybinis požiūris ir ES investicijų finansinė paskata.
Sekite naujienas internete http://www.esinvesticijos.lt/ ir www.eimin.lrv.lt.
Informacija parengta bendradarbiaujant su Ekonomikos ir inovacijų ministerija, jos skelbimas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis.