Pasak verslo dienraščio "Financial Times", Europos Sąjungos (ES) šalių finansų ministrai Europos Komisijai pareiškė, kad reikėtų iki 2005 metų atidėti biudžeto deficitą reglamentuojančių ES taisyklių, kurias sužlugdė leistiną deficitą viršijusios Vokietija ir Prancūzija, peržiūrėjimą.
Tuo tarpu ES ekonominės ir pinigų politikos komisaras Pedro Solbesas (Pedras Solbesas) mano, jog bet koks delsimas neleistų sugrąžinti pasitikėjimo taisyklėmis, dar vadinamomis Stabilumo ir plėtros paktu. Prancūzija ir Vokietija yra tarp šalių, primygtinai reikalaujančių ilgesnio "aistrų atvėsimo" laikotarpio po pernai lapkritį kilusių nesutarimų, kai ministrai nusprendė laikinai netaikyti pakte numatytų sankcijų.
P. Solbesas nori pasiūlymus dėl pakto peržiūrėjimo pateikti pasitaikius pirmai progai, nes, komisaro nuomone, pertrauka sukeltų nežinią. Tačiau šiam požiūriui nepritaria finansų ministrai. Daugumos finansų ministrų priešinimasis reiškia, kad ES 2004 metais turės tenkintis faktiškai neveikiančių taisyklių rinkiniu.
P. Solbeso ir finansų ministrų tarybos "Ecofin" santykiai yra įtempti nuo to laiko, kai Europos Komisija ministrų sprendimą laikinai netaikyti pakto taisyklių apskundė Europos teisingumo teismui.
P. Solbesas mano, kad pakte turėtų likti nuostatos dėl ne didesnio kaip 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) biudžeto deficito ir sankcijų šią ribą kelis kartus viršijusioms šalims. Tačiau komisaras nori peržiūrėti kitas pakto dalis. Siekiama, kad taisyklės būtų lankstesnės ir labiau atsižvelgtų į bendrą valstybės skolų lygį, ilgalaikį valstybės finansinės padėties tvirtumą ir investicijų poreikį.
P. Solbesas taip pat teigė norįs, kad jo įpėdiniai turėtų teisę įspėti šalis, vykdančias nuo verslo ciklų itin priklausomą fiskalinę politiką. Taip būtų galima užtikrinti biudžeto konsolidavimą ekonominio pakilimo laikotarpiais.
Stabilumo ir plėtros pakto krizę sukėlė Prancūzija ir Vokietija, kurios pernai lapkritį privertė priimti sprendimą dėl laikino taisyklių netaikymo, kad išvengtų didelių baudų. Abi šalys leistiną biudžeto deficito ribą viršija nuo 2002 metų.
Nei Vokietija, nei Prancūzija nėra linkusios svarstyti P. Solbeso pasiūlymų ir laukia, kol šių metų lapkritį baigsis dabartinės Europos Komisijos kadencija. Tik po to vokiečiai ir prancūzai būtų nusiteikę svarstyti pakto peržiūrėjimą. "Vokietija mums pareiškė nenorinti, kad "Ecofin" taryba pasiektų kokį nors susitarimą per šios Komisijos kadenciją, - sakė vienas ES vykdomosios institucijos pareigūnas. - Finansų ministrai nori tai išspręsti patys".
Pasak Austrijos finansų ministro Karlo Heinzo Grasserio (Karlo Heinco Graserio), kuris pakto nuostatas gina, laikomasi nuostatos, kad nereikia skubėti taisyklių perrašyti. "Mano nuomone, šiuo metu, Komisijai baigiant kadenciją, nėra prasmės derėtis dėl naujo pakto", - sakė pareigūnas.
Tuo tarpu Prancūzijos finansų ministras Frasisas Meras teigė norįs palaukti iki 2005 metų pradžios, kai pirmininkavimą ES perims artimas Paryžiaus ir Berlyno sąjungininkas Liuksemburgas.
Europos Komisija tikėjosi klausimą preliminariai apsvarstyti šią savaitę. Tačiau dabar manoma, kad P. Solbesas savo pasiūlymus pateiks tik po kovą vyksiančio ES viršūnių susitikimo.
ELTA