Rugpjūčio 1 d. prasidėjo paskutinis Europos Sąjungos (ES) vyno sektoriaus reformos, dėl kurios žemės ūkio ministrai susitarė 2007 m., etapas. Įgyvendinus šią plataus masto reformą turėtų būti užtikrinta pusiausvyra vyno rinkoje, sudarytos sąlygos lėšas panaudoti priemonėms, kurios padės didinti Europos vynų konkurencingumą.
Europoje vyno gamyba turi senas tradicijas. Tokios ES valstybės, kaip Prancūzija, Ispanija, Italija ne tik savo vynais garsios visame pasaulyje, bet iš vynininkystės gauna nemažas pajamas. Galbūt todėl šios trys valstybės ir pirmauja pasaulinėje rinkoje pagal pagaminamo vyno kiekį.
Taigi, vynininkystė yra labai svarbi žemės ūkio šaka daugeliui ES valstybių. Be jau minėtų didžiausių vyno gamintojų ir eksportuotojų – Prancūzijos, Ispanijos, Italijos, vynininkystė svarbi tokioms valstybėms kaip Vengrija, Bulgarija, Graikija, Vokietija. Todėl ES siekia reglamentuoti vynininkystės sektorių.
Vykdant šio sektoriaus reformą numatomos įvairios naujovės, kurios padės gerinti vynuogių auginimo regionų aplinkos apsaugą, išsaugoti nusistovėjusią tradicinę kokybės politiką ir supaprastinti ženklinimo taisykles – tai būtų naudinga ir gamintojams, ir vartotojams. Nuo 2016 m. sausio 1 d. ES lygmeniu bus panaikinta ribotų sodinimo teisių sistema, tačiau valstybės narės ją galės taikyti iki 2018 m. gruodžio mėn.
Už žemės ūkį ir kaimo plėtrą atsakinga komisijos narė M. Fischer Boel teigė: „Valstybės narės ir gamintojai turi puikią galimybę kuo geriau pasinaudoti naująja vyno sektoriuje nustatyta tvarka ir dar kartą patvirtinti tarptautinę Europos reputaciją kokybės užtikrinimo srityje. Esu įsitikinusi, kad tai mūsų vyno sektoriaus kaitos taškas. Tačiau kartu noriu paraginti valstybes nares kuo greičiau panaudoti naujas asignuotas lėšas. Valstybėms narėms numatytos lėšos turi būti panaudotos iki spalio 15 d. – priešingu atveju jos bus prarastos“.
Naujosios ženklinimo ir pateikimo taisyklės taip pat padės pagerinti ryšius su vartotojais. Be to, vyno gamybos technologijų srityje priimtu reglamentu užtikrinama, kad bus išsaugotos geriausios Bendrijos vyno gamybos tradicijos ir kartu sudaromos sąlygos diegti inovacijas.
Taigi, naujų vynininkystės metodų nustatymo ir taikomų metodų keitimo tvarka tapo lankstesnė. Tuo labiau, kad pirmasis vyno sektoriaus reformos etapas jau įgyvendintas. Todėl paskutinis Europos Sąjungos vyno sektoriaus reformos etapas tik dar patobulins šios labai svarbios visai ES sferos reglamentavimą ir sustiprins vyno gamintojų pozicijas.