Gintarė ROVAITĖ
Uždraudus parduoti energinius gėrimus nepilnamečiams, šalyje plinta kiti energizuojantys produktai: nuo energinių ledų iki energinių saldainių.
Daugiau – geriau?
Vienoje energinių pastilių reklamoje teigiama: „Kiekvienoje mėtinio saldainio sudėtyje yra 25 procentais daugiau kofeino nei pilnoje energinio gėrimo skardinėje!“. Ar tai privalumas, ar pavojus vaikiškam organizmui?
Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistams ištyrus kitus panašaus pobūdžio saldainius paaiškėjo, kad vaikui suvalgius vienoje pakuotėje esančius saldainius, didžiausia leistina kofeino koncentracija būtų viršijama daugiau kaip keturis kartus.
Stimuliuojančiųjų medžiagų, tokių kaip taurinas ar guaraninas, galima rasti ir šokoladiniuose batonėliuose, kramtomojoje gumoje, leduose.
Prekiauti nedraudžiama
Nusipirkome energinę gumą – jos galima įsigyti daugelyje prekybos vietų. Ant etiketės užrašas įspėja: „Įdėta kofeino. Nerekomenduojama vaikams ir nėščioms moterims“, „1 pakelis gumos – 5 energinio gėrimo skardinės“.
Pakuotėje – 8 gumos gabalėliai, kurių kiekviename yra 55,3 miligramo kofeino ir 34,5 miligramo taurino.
Parduotuvės, kuri prekiauja šia guma, pardavėja sakė neturinti teisės jos neparduoti vaikams. „Mums pranešta, kad nepilnamečiams negalima pardavinėti energinių gėrimų, kiti energizuojantys produktai nėra draudžiami“, – teigė moteris.
Kita pardavėja sakė, esą vaikai energinių produktų beveik neperka – jie per brangūs. Pakelis minėtos gumos kainuoja 3 litus, tačiau energiniai ledai ar šokoladiniai batonėliai kainuoja net pigiau už įprastus.
Kas yra energinis produktas?
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vyriausiosios specialistės Jurgitos Savickaitės teigimu, visi energiniai produktai vienodai kenksmingi, o energiniai saldainiai gali būti pavojingesni už energinius gėrimus.
„12 saldainių pakelyje leistina kofeino norma viršijama kelis kartus, o vaikui praryti tiek saldainių nieko nereiškia“, – sakė specialistė.
Tai, kad nepilnamečiams draudžiami tik energiniai gėrimai, J. Savickaitė vadina įstatymo spraga.
Šiuo metu nėra konkretaus energinio produkto apibrėžimo. „Todėl prasideda manipuliacija sąvokomis – gėrimą „Coca cola“ irgi būtų galima laikyti energiniu, nes jame yra kofeino“, – sakė J. Savickaitė.
Pasak VMVT Maisto skyriaus vyriausiosios specialistės Vidos Jarošienės, geriausiai žinomas kofeino poveikis žmogaus organizmui, bet kitos medžiagos nėra tiksliai ištirtos.
Dideli kofeino kiekiai gali sukelti nemigą, raumenų drebulį, padažnėjusį kvėpavimą, padidėjusį kraujo spaudimą ir širdies plakimą.
Vaikų organizmas yra ypač lengvai pažeidžiamas tonizuojamųjų medžiagų, todėl gali turėti įtakos netinkamai mitybai, antsvoriui, skatinti dantų ėduonį.
Siekia įstatymo pataisų
J. Savickaitės teigimu, kiekvienas maisto produktas, kurio sudėtyje yra kofeino ar kitų stimuliuojančių medžiagų, turi būti paženklintas specialiu užrašu „Daug kofeino. Nerekomenduojama vaikams ir nėščiosioms“.
Pagal dabar galiojančius teisės aktus užrašas turi būti tame pačiame regėjimo lauke kaip ir prekės pavadinimas, tačiau ant daugelio įspėjimai – vos įskaitomi.
VMVT jau svarstytos galimybės riboti prekybą energiniais produktais. Susitikime dalyvavo ir Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai.
Nutarta, kad šiuo metu galiojančiuose įstatymuose būtina apibrėžti energinio produkto sąvoką ir numatyti apribojimus parduoti tokius produktus jautrioms vartotojų grupėms, pavyzdžiui, vaikams. Taip pat nuspręsta, kad turėtų būti apsvarstyti galimi didžiausi ir mažiausi veikliųjų medžiagų kiekiai.
FAKTAI IR SKAIČIAI
Europos maisto saugos tarnybos duomenimis, 30 procentų suaugusiųjų ir net 68 pocentai paauglių vartoja energinius produktus.
Daugelyje energinių gėrimų yra 32mg/100ml kofeino. Tai reiškia, kad dvi skardinės prilygsta kofeino paros normai, leistinai suaugusiam žmogui ir maždaug trigubai viršija kofeino normą, leistiną paaugliams.
Energiniai produktai nesuteikia papildomos energijos – jie mobilizuoja organizmą išnaudoti turimus vidinius išteklius, todėl pasibaigus energinio gėrimo veikimo laikui, žmogus jaučiasi išsekęs ir atsiranda poreikis vėl „pasipildyti energijos“.
Perdozavus energinių produktų gali sutrikti koordinacija, kvėpavimo ar širdies sistema, pasireikšti nervingumas, nerimas. Nuo itin didelės kofeino dozės gali pasireikšti haliucinacijos, traukuliai.
Danijoje ir Norvegijoje energiniai produktai pardavinėjami tik vaistinėse ir yra priskiriami prie vaistinių preparatų.