Kaip jau skelbta, socialdemokrato Artūro Skardžiaus vadovaujama komisija pateikė išvadas dėl 21 epizodo, o parlamentarai, atsižvelgdami į komisijos pateiktus siūlymus, kaip tobulinti įvairių institucijų veiklą ir teisės aktus, nutarė jų įgyvendinimo kontrolę pavesti Seimo Ekonomikos komitetui, Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui ir Energetikos komisijai. Pasak komisijai vadovavusio A. Skardžiaus, siekiant panaikinti piktnaudžiauti leidžiančias spragas teks keisti kai kuriuos teisės aktus. Tačiau tai dar ne viskas.
Kokių dar veiksmų imtasi?, balsas.lt žurnalistai teiravosi laikinajai tyrimo komisijai vadovavusio A. Skardžiaus.
„Šiuo metu vyksta tyrimas. Seimo nutarimas ir išvados buvo perduotos Generalinei prokuratūrai, o jie perdavė Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT). Surinktą medžiagą jie pateiks prokuratūrai“, – informavo parlamentaras.
Tačiau jis neprognozavo, kokie bus šio tyrimo rezultatai. „Kaip vyks tyrimas, priklausys ir nuo to, kas laimės rinkimus. Kieno kišenėje sėdės prokuratūra. Ar bus duota komanda (ištirti – red. past.), ar bus tabu, kaip buvo visą šį laiką“, – portalui balsas.lt sakė A. Skardžius.
Ikiteisminiai tyrimai – ir dėl uždarytos, ir dėl nepradėtos statyti jėgainės
Laikinąjai komisijai vadovavęs parlamentaras pabrėžė, kad vyksta trys ikiteisminiai tyrimai.
„Vienas tyrimas dėl Visagino atominės elektrinės (VAE) – dėl išmokėto sėkmės mokesčio, nors sutartis su „Hitachi“ taip ir nebuvo pasirašyta. Apie tai buvo rašyta dar prokuroro Kęstučio Vagnerio pažymoje, kuris anksčiau buvo pradėjęs tyrimą pagal premjero Algirdo Butkevičiaus kreipimąsi, bet prokuratūra jam išsukiojo rankas“, – sakė jis.
Parlamentaras redakcijai leido susipažinti su prokuroro K. Vagnerio pažyma.
„VAE ir N M Rothschild& Sons Limited 2011-01-28 paslaugų teikimo sutartyje Nr. S_113-2009-33 numatytas sėkmės mokestis (2 550 000 eurų), kuris mokamas jei: 1) strateginis investuotojas pasirašo sutartį, pagal kurią iš esmės įsipareigoja pagal suderintus vystymo programą, kurios galutinis tikslas yra pastatyti naują atominę jėgainę Lietuvoje, nesvarbu ar tokia sutartis būtų vadinama supratimo memorandumu, išskirtinumo sutartimi, strateginio investuotojo sutartimi, koncesijos sutartimi ar kitaip ir 2) energetikos ministras pateikia Vyriausybei strateginio investuotojo atrankos pasiūlymą remdamasis strateginio investuotojo galiojančiu pasiūlymu“, – rašo K. Vagneris. Toliau jis pažymi, kad „2011-07-19 Perdavimo-priėmimo aktu buvo konstatuota, jog pasiektos abi minėtoje sutartyje nurodytos sąlygos, todėl sėkmės mokesčio suma turi būti išmokėtina“.
„Ir tas mokestis buvo išmokėtas, nors sutartis su „Hitachi“ net nebuvo pasirašyta", – sako A. Skardžius.
Kitas ikiteisminis tyrimas susijęs su viešaisiais pirkimais. Komisija aiškinosi, ar VAE ir jos valdomose įmonėse buvo laikomasi teisės aktų, ar vykdomi pirkimai buvo ekonomiškai pagrįsti ir kokią įtaką jie turėjo elektros energijos kainai.
„Išvadose mes siūlėme ateityje užtikrinti tokią kontrolės sistemą, kuri garantuotų lėšų panaudojimo efektyvumą ir skaidrumą, o siekiant nustatyti pažeidimų mąstą VAE ir jos valdomose įmonėse, Valstybės kontrolei pasiūlėme atlikti 2009–2012 metais atliktų pirkimų valstybinį auditą. Generalinei prokuratūrai siūlėme ištirti, ar asmenys, dalyvavę UAB „Visagino atominė elektrinė“ 2009–2012 metais atliktuose pirkimuose, neviršijo savo įgaliojimų, nepiktnaudžiavo savo tarnybine padėtimi ir ar nepadarė kitos nusikalstamos veikos dėl savanaudiškų ar kitų asmeninių paskatų“, – pasakoja A. Skardžius.
Trečiasis ikiteisminis tyrimas susijęs su Ignalinos atominės elektrinės (IAE) uždarymu. Paskutinę savo darbo dieną, kai jau buvo aišku, kad naujajai vyriausybei vadovaus socialdemokratas Algirdas Butkevičius, buvęs energetikos ministras A. Sekmokas valstybės vardu paprašė ES laikinai sustabdyti IAE uždarymo finansavimą.
„Seimas mūsų prašė atsakyti į klausimą, kokia žala dėl to galimai buvo padaryta valstybei. Energetikos ministerija mus informavo, kad buvęs ministras kreipėsi į Donorų konferenciją, ir ji sustabdė. Ministerija mums pateikė duomenis, kad dėl šio žingsnio buvo visiškai prarastas europinių partnerių pasitikėjimas ir 2014-2020 metų laikotarpiui IAE eksploatavimo nutraukimo darbams numatyta skirti 400 mln. eurų, nors Lietuvos poreikis buvo 770 mln. eurų. Mes tyrėme, ar A. Sekmokas neviršijo savo įgaliojimų, nepiktnaudžiavo tarnybine padėtimi ir ar nepadarė kitos nusikalstamos veikos. O į Generalinę prokuratūrą buvo kreiptasi prašant ištirti, ar jis savo veiksmais nepadarė žalos valstybei“, – sako A. Skardžius.
„Tai, kas buvo daroma energetikos sektoriuje, galima pavadinti puota maro metu. Konsultantams iš užsienio kompanijų mokėjo po 1700 litų už valandą, o pensininkams sakė „veržkitės diržus“, – pridūrė A. Skardžius.