• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valdžia džiaugiasi tariamu ekonomikos atsigavimu net nepastebėdama, jog kas savaitę Lietuvoje dingsta po 10 000 žmonių. Net ir anksčiau klestėję verslininkai susikrauna daiktus ir kelia sparnus į užsienį. Visi vienbalsiai dėkingi Lietuvos valdžiai: be jų pagalbos sėkmingo verslo užsienyje tikrai nebūtų sukūrę.

REKLAMA
REKLAMA

Sėkmingų verslininkų Lietuvoje likę nedaug. Likusieji nors ir nieko neuždirba, jau ima paskolas mokesčiams sumokėti. Iš gimtosios šalies pabėgę lietuviai, sėkmingą verslą užsienyje sukūrę ir turintys gerų verslo idėjų, norėtų čia grįžti. Stabdo tik vienas garantuotas dalykas – grįžę čia jie net nespėję susikurti verslo bankrutuotų.

REKLAMA

Mokesčių nėra

Vos už 100 km nuo Londono, Norvičo mieste, savo maisto prekių parduotuvę su draugais prieš pusmetį atidaręs Virgis Varanauskas trina rankas. Verslas jau juda į priekį. Jis sako iki šiol nemokantis mokesčių. Ne, niekas už tai nebaudžia. Mat pradedantiems verslininkams Didžiojoje Britanijoje iš pradžių leidžiama įsikurti.

REKLAMA
REKLAMA

„Tiesiai šviesiai pasakysiu – Lietuvoje verslas yra žlugdomas, ne taip kaip Didžiojoje Britanijoje. Sakyčiau, sekasi gerai. Kaip ir Lietuvoje, veikia priežiūros institucijos, pavyzdžiui, veterinarijos tarnyba. Jie jau buvo čia atvykę – mums tik paaiškino, ką turime tvarkyti, kaip tai daryti. Maloniai patarė ir išvažiavo. Kai toks vizitas būna Lietuvoje, žinai, kad tave tik nubaus“, – pasakojo V.Varanauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išvijo valstybė

Prieš šešerius metus šeima atvyko į Didžiąją Britaniją „atidirbti skolų“ – Varėnoje turėtą maisto prekių parduotuvę būtų išlaikę, jei ne žvėriški mokesčiai.

„Lietuvoje ką uždirbi, tą atiduoti. Net draugai, kurių verslas anksčiau klestėjo, dabar sako – esame visiškai sužlugdyti. Nes net pradedantis verslininkas, nė nepradėjęs dirbti, jau apkraunamas mokesčiais. Čia mes mokame tik socialinį draudimą. Viskas. Vėliau, po metinės deklaracijos, žiūrės – jei mūsų pajamos bus pakankamos, mokesčius mokėsime. Jei mato, kad nesiseka, atvažiuoja, „praveda instruktažą“, kaip galima dirbti geriau. Jie nėra suinteresuoti žlugdyti verslininko, nes vėliau iš mokesčių atsiims keleriopai“, – pasakojo jis.

REKLAMA

Pasak verslininko, „nė vienas čia sukūręs verslą nesiskundžia. Net ir per krizę“. „Nežinau, kas dabar norėtų sugrįžti. Neabejoju, kad Lietuvoje nedaug kas liks“, – tvirtino verslininkas.

Kas ta biurokratija?

Londone reklamos agentūrą jau dvejus metus turintis Audrius Urbonas tik patvirtino – tiek biurokratijos, trukdžių ir žlugdymo, kiek yra Lietuvoje, išsivysčiusiose valstybėse nerasi.

REKLAMA

„Lietuvoje buvo nė nepalyginti sunkiau. Visa biurokratinė, mokesčių sistema yra atvirkštinė – žmogui čia tik padedama. Paprastas dalykas – kad pakabintum iškabą Lietuvoje, reikia mažiausiai šimto parašų. Čia užtenka vieno konsulo pritarimo. Viskas labai paprasta. Stabdžių verslui nėra absoliučiai, tik stūmimas į priekį, kad tau tik sektųsi“, – savo patirtį dėstė A.Urbonas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, šiemet jau jaučiasi, kad verslas kurtas ne veltui – pelno tikrai yra. To nebūtų buvę Lietuvoje, kur dar neuždirbęs nė cento turi susimokėti visus mokesčius.

„Čia valstybė palaukia, kol tu galėsi jai mokėti. Atsidaręs įmonę tu gali net tris mėnesius neišrašinėti sąskaitų, kaupti kapitalą verslui. Ir tai normalu. Didžiojoje Britanijoje įmonę atidaro per pusvalandį. Lietuvoje turi vaikščioti ir bent mėnesį rinkti parašus. Be to, įstatinio kapitalo nereikia. O Lietuvoje apmokestinama braškes pardavinėjanti moteris. Britanijoje tai būtų nesuvokiama“, – sakė jis.

REKLAMA

Verslo smaugimo pirmūnai

Danas Arlauskas – Lietuvos verslo darbdavių federacijos vadovas:

Mes jau prieš dešimt metų teikėme pasiūlymus dėl verslo atleidimo nuo mokesčių. Mes rekomendacijas siuntėme į Seimą, bet, aišku, nieko nėra. Bet veikia mentalitetas – jei atleisim, jie pradės piktnaudžiauti, kitą įmonę atidarys. Jau nuvalkiotas klausimas ir dėl įstatinio kapitalo, kurį prašėme sumažinti nuo

10 000 iki 1000 litų. Bet ekonomikos komitetas Seime atmetė dėl tų pačių priežasčių – pradės piktnaudžiauti. Nors verslas taip pat yra menas, menas parduoti produktą, uždirbti, bet į jį žiūrima ne kaip į menininką, o kaip į potencialų sukčių.

REKLAMA

Įstojus į Europos Sąjunga mūsų biurokratija stengiasi uoliai perkelti visas direktyvas į mūsų teisės aktus, ir džiaugiamasi, kad mes pirmūnai. Bet džiaugtis nėra ko. Nes direktyvų perkėlimas pasunkino verslo aplinką. O kur turėtume sekti ES, ten jau nebe pirmūnai. Tik kai reikia užsmaugti verslą, pasirišę pionieriaus skarelę raportuojame, kad įvykdėme. Svarbiausia, kas padėtų, tai kad verslininkas galėtų užsitikrinti gyvybingumą, kad valstybė nežlugdytų jo entuziazmo. Tad reikia vadovautis paprasta kitų ES šalių taisykle: įkūręs įmonę moki mokesčius tik tada, kai jau gauni pajamas. Dabartinę tvarką gali kaip nori vadinti – absurdu, kvailyste, nesusipratimu ir politikų nesubrendimu.

Ignas JAČAUSKAS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų