• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Medikai kaip reikiant sunerimę – dar ir 13 metų nesulaukę moksleiviai šiandien labiau įninka rūkyti elektronines cigaretes. Negana to, ir tarp suaugusiųjų pasitaiko išgirti argumentų, kad nuo įprastų cigarečių pereidami prie elektroninių ar kaitinamojo tabako taip jie ruošiasi mesti rūkyti. Kiek tokiuose teiginiuose tiesos ir kuo šie rūkalai pavojingi, teiraujamės gydytojos toksikologės.

Medikai kaip reikiant sunerimę – dar ir 13 metų nesulaukę moksleiviai šiandien labiau įninka rūkyti elektronines cigaretes. Negana to, ir tarp suaugusiųjų pasitaiko išgirti argumentų, kad nuo įprastų cigarečių pereidami prie elektroninių ar kaitinamojo tabako taip jie ruošiasi mesti rūkyti. Kiek tokiuose teiginiuose tiesos ir kuo šie rūkalai pavojingi, teiraujamės gydytojos toksikologės.

REKLAMA

Nors įvairios formos rūkalai, atrodo, jau tapo kasdienio visuomenės gyvenimo dalimi, gydytojai stebisi, kad yra pamirštama, jog tai – yra priklausomybę keliančios medžiagos. Ypač daug mitų apipinti tradicinių cigarečių pakaitalai – elektroninės cigaretės ir tabako kaitinimo prietaisai. 

Paklausta, ar išties apie šias priemones galima kalbėti kaip „sveikesnę“ alternatyvą tradiciniam rūkymui, Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Ūminių apsinuodijimų skyriaus ir Toksikologijos RITS vedėja, klinikinės toksikologijos gydytoja, gydytoja anesteziologė-reanimatologė Gabija Laubner-Sakalauskienė tikino, kad nėra paprasta į tai atsakyti vienu sakiniu.

REKLAMA
REKLAMA

„Jei kalbame apie nikotiną, tiek tradicinėje, tiek elektroninėje cigaretėje yra ta pati psichoaktyvi medžiaga. Dėl ko išsivysto priklausomybė – tai yra toks nikotino metabolitas. Jei kalbėtume apie tradicinę cigaretę, ji savo sudėtyje turi įvairių dervų, sunkiųjų metalų, kurie irgi yra kokancerogenai. 

REKLAMA

Elektroninėse cigaretėse garinamas skystis savo sudėtyje taip pat turi tam tikrų metalų, aldehidų, tokių kaip formaldehidas. Yra įvairių riebalų, degimo produktų. Taigi tos nuodingosios medžiagos gali skirtis, bet jų yra ir ten, ir ten“, – aiškino gydytoja.

Klaidina tėvus

Ji pažymėjo, kad su elektroninėmis cigaretėmis didesnė blogybė yra ta, kad jos gali būti panaudojamos bet kokių psichoaktyvių medžiagų rūkymui.

REKLAMA
REKLAMA

„Būna taip, kad skaitant paskaitas mokykloje tėvai pasakoja, kad vaikas sako, jog jis gi nerūko, garina.“

„Pavyzdžiui, ją galima užpildyti kanapių produktais ar sintetinėmis medžiagomis – tiek stimuliatoriais, tiek turinčiomis sedacines savybes. Čia kaip švirkštas – pats savaime nėra nuodingas, bet priklauso, kuo jį užpildysi – vandeniu ar nuodu. Taigi su elektronine cigarete irgi taip yra – tai prietaisas, kuris pats nieko nedaro, priklauso, ką į ją įpilsi“, – konstatavo pašnekovė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

G. Laubner-Sakalauskienė atkreipė dėmesį, kad apskritai labai daug tėvų nežino, kad elektroninė cigaretė paaugliams yra nelegalus dalykas.

„Jas galima rūkyti nuo 18 m. ir nereikėtų apsigauti, kad garinimas yra kažkoks kitas dalykas nei rūkymas. Būna, kad skaitant paskaitas mokykloje tėvai pasakoja, jog vaikas sako, kad jis gi nerūko, tik garina. Tai čia nereikėtų apsigauti“, – pažymėjo ji. 

REKLAMA

Gali būti mirtina?

Lietuvą neseniai sukrėtė atvejis Kėdainių rajone, kai per plauką buvo išgelbėta mergaitė, kuriai, kaip teigiama, sustojo širdis parūkius elektroninę cigaretę. Taip pat vėliau pranešta apie dar atvejų, kai paaugliai buvo išgabenti į ligoninę. Gydytoja nenorėjo imtis komentuoti šių konkrečių atvejų, tačiau priminė apie nesenus įvykius už Atlanto.

„Tikrai yra ne vienas atvejis, dar 2019 m. Amerikoje ir epidemija dėl to buvo paskelbta. Tuomet elektroninės cigaretės sukėlė labai nemažai žalos jas rūkiusiems, buvo keli šimtai atvejų plaučių pakenkimų, kai žmonės dėl to pateko į ligonines, net keli pacientai mirė.

REKLAMA

Bet tada buvo įrodyta, kad jie tikrai rūkė elektronines cigaretes ir tai nutiko dėl minėtojo riebalo, kuris perneša toksinę medžiagą, arba cigaretės buvo užpildytos sintetinėmis medžiagomis“, – sakė ji.

Elektroninė cigaretė pavojingesnė net naudojant trumpą laiką?

Ar gali trumpesnį laiką vartojamą elektroninė cigaretė pridaryti daugiau žalos nei tradicinės cigaretės? Anot pašnekovės, tai vėlgi daugeliu atveju priklausys nuo medžiagos, kokia bus įpilta ir naudojama garinimui. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kitas dalykas, dar nėra praėję tiek laiko nuo elektroninės cigaretės atsiradimo, kad būtų galima įvardyti kažkokius ilgalaikius tyrimus ir pasekmes. Bet žinomas toks niuansas, kad elektroninė cigaretė yra rūkoma, garinama dažniau. 

Nes rūkant tradicinę cigaretę žmogus turi išeiti į lauką, o elektroninės cigaretės dažnu atveju ir rūkomos patalpose. Tai dažnai jų suvartojamas kiekio prasme gali būti didesnis, bet nėra dar tyrimų ilgalaikėms pasekmėms palyginti su tradicine cigarete“, – pastebėjo G. Laubner-Sakalauskienė.

REKLAMA

Tabako kaitinimas – žingsnis mesti rūkyti?

Dar vienas populiarėjantis rūkymo būdas – tabako kaitinimo prietaisai. Gydytojos aiškinimu, skirtumas nuo elektroninės cigaretės čia toks, kad čia nėra galimybės juos užpildyti kažkokia psichoaktyvia medžiaga. 

„Galima sakyti, kad tai būtų viena iš opcijų priklausomybės nikotinui nutraukimas. Tačiau kaip ir bet kurią priklausomybę, ją reikėtų gydyti su žmogumi, kuris nusimano apie tai – bent pasikonsultuoti, ar tai įmanoma ir saugu.

REKLAMA

Ar gali būti sveikiau tokie produktai nei tradicinės cigaretės, per mažai dar tyrimų padaryta, kad būtų galima vienareikšmiškai kažką teigti. Bet pats rūkymas, nikotinas, tabakas apskritai nėra naudingi“, – apibendrino ji.

Išbando ir trylikamečiai

Portalas tv3.lt primena, kad naujausi duomenys nedžiugina – nežiūrint to, kad bendrai stebima tabako cigarečių vartojimo mažėjimo tendencija tarp 13–15 m. paauglių ir jaunesnio amžiaus vaikų, elektroninių cigarečių vartojimo paplitimas auga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokius apibendrintus duomenis neseniai pateikė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD).

„Jei lyginame 2015 ir 2019 metus, kada buvo atliekami ESPAD, t. y. jaunimo ir mokyklinio amžiaus vaikų, tyrimas, matome, kad stebimas [elektroninių cigarečių vartojimo] augimas, pavyzdžiui, mergaičių nuo 41 proc. 2015 m. iki 62 proc. 2019 m.

Ir čia į ką reikia atkreipti dėmesį, šis Lietuvos rodiklis viršija Europos Sąjungos (ES) vidurkį. Jei jis Lietuvoje yra 65 proc., ES – 40 proc.“ – kalbėjo laikinai NTAKD direktoriaus funkcijas atliekanti Evelina Pridotkienė.

REKLAMA

Ji pabrėžė, kad dar viena auganti grėsmė – daugėja tų moksleivių, kurie vartoti elektronines cigaretes pradėjo būdami 13 metų ir jaunesni. „Ir čia mes irgi lenkiame ES vidurkį, jei jis yra 11 proc., tai Lietuvoje – 19,5 proc.“ – sakė NTAKD atstovė.

Plačiau apie tai kviečiame žiūrėti vaizdo siužete:

Kartais stebimasi, kad narkošos uosto klijus, dar kokius tai nuodus, o elektroninės cigaretės tai irgi tas pat! Visi pereikim prie diglifoso! Viskas įvyks daug greičiau.
Ar žinai, kad iš kanapių išeina geros virvės ir jos buvo naudojamos ir kaip kartuvių virvė. Palauk, dar pagyvenk, o gal nueik pas daktarą?
Ar dilgėlės?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų