• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šaltasis sezonas dažnai tampa iššūkiu ne tik mūsų organizmui, bet ir augalams. Orchidėjos – subtilūs tropikų augalai – žiemą susiduria su temperatūrų svyravimais, sausra ir šviesos trūkumu. Kaip prižiūrėti šias gėles, kad jos ne tik išliktų sveikos, bet ir žydėtų?

Šaltasis sezonas dažnai tampa iššūkiu ne tik mūsų organizmui, bet ir augalams. Orchidėjos – subtilūs tropikų augalai – žiemą susiduria su temperatūrų svyravimais, sausra ir šviesos trūkumu. Kaip prižiūrėti šias gėles, kad jos ne tik išliktų sveikos, bet ir žydėtų?

REKLAMA

„Pasaulio gėlių“ floristė Diana juokauja, kad egzotinėse šalyse orchidėjos auga kaip piktžolės, kai Lietuvoje jos laikomos įspūdingomis.

Orchidėjų priežiūros patarimai

Todėl šios gėlės nereikalauja ypatingų sąlygų, reikėtų išlaikyti tik pastovumą – nekeisti laikymo vietų ir nesukelti neįprastų sąlygų, kas lietuviams, anot specialistės, yra sunkiausia. O tokie veiksmai gali lemti net gėlių žiedų praradimą ar paties augalo žūtį.

„Iš tikrųjų ir žiemą, ir vasarą didžiausias orchidėjų priešas – skersvėjai, kai pasikeičia temperatūra ir visa aplinka, kas joms sukelia nemažai streso“, – komentuoja floristė.

REKLAMA
REKLAMA

Ypač pavojinga, kai gėlės pastatomos šalia šaltų langų ar tiesiai virš radiatorių. Ji priduria: „Tos staigios temperatūrų kaitos dažniausiai lemia, kad jos numeta žiedus arba išvis nežydi. <...>

REKLAMA

Pavyzdžiui, būna, nusiperka gėlę, kurios niekas parduotuvėje nesupakuoja ir išvažiuoja žmogus namo, ji nušąla ir viskas. Tada jau daryk ką nori, joms nieko nepadės.

Tačiau jeigu šaknų sistema nenušąla, pavyzdžiui, žiemą, nešant per lauką, tai tada galima nukirpti tuos žiedus ar kotus ir jos atauga. Sakau, orchidėjos nėra lepios.“

Ji sako, kad žiemą orchidėjos reikalauja mažiau rūpesčio – laistyti jas reikia mažiau. Tačiau norint apsisaugoti, dėl skirtingų orchidėjų rūšių teisingiausia vadovautis šaknų spalva: „

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu šaknis balta, vadinasi, jau reikia ją išmirkyti ir paskui išpilti tą vandenuką, o jeigu žalia – tai nereikia.  Dėl to ir yra rekomenduojami stikliniai arba plastmasiniai vazonai – šaknys gauna daugiau šviesos ir pats žmogus geriau pastebi, kada reikia laistyti, kada ne. Tačiau pakėlus tą vazonėlį tikrai matosi ta šaknų sistema, balta ar žalia“, – tikina specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išgelbėti įmanoma

Jeigu orchidėjų žiedai pašąla, jų tikrai nebeišgelbėsite. Tačiau pačius lapus, jeigu šaknys išlieka gražios, sveikos – įmanoma. Pasak Dianos, orchidėjos – daugiametės gėlės: „Jeigu lapai gražūs, šaknų sistema sveika – tai viskas, ko reikia, po dviejų metų orchidėja gali žydėti į metus po 3 kartus, tokios gėlės ypač prisitaiko.“

REKLAMA

Nemažiau svarbi orchidėjų šaknims yra oro cirkuliacija. „Jų šaknys orinės, jos gauna daugiau deguonies ir geriau adaptuojasi“, – tikina floristė Diana.

Todėl tradicinės žemės mišinius geriausia keisti į specialias medžio drožles ar samanėles:

„Labai didelio stebuklo, kaip prižiūrėti orchidėjas – nėra. Idealiausia – suteikti šioms gėlėms tropikus, šilta, drėgna, tai čia yra pats geriausias dalykas, kad nebūtų užpiltos, ta šaknų sistema pastoviai nemirktų vandenyje, kad jos spėtų išdžiūti.“

REKLAMA

Tačiau būna, jog šios gėlės patiria stresą, tai galite atpažinti iš kelių požymių:

  • Jeigu pumpuras būna pageltęs, sausas ar padžiūvęs, išvis nubyra;
  • Minkšti lapai;
  • Žiedai netvirti;

„Galite bandyti nupjauti, nukirpti tą šaką ir jeigu ta pati šaka nesužydėjo antrą kartą, vadinasi, jai netiko laikymo sąlygos, o jeigu ji „išleidžia naują vaiką“, vadinasi, ji jau peržydėjo, viskas gerai, ši situacija jai tinka“, – komentuoja „Pasaulio gėlių“ floristė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specialistės teigimu, vanduo šioms gėlėms turėtų būti kambario temperatūros, o laikymo sąlygos apie 20 laipsnių:

„Optimaliausia temperatūra – nuo 18 iki 22, galima maždaug apie 20 laipsnių, kad pasiektumėme viduriuką.“ 

Sausų sąlygų namuose papildomai rekomenduojama purkšti lapus, siekiant palaikyti drėgmę. Tačiau jei patalpose šalta ir drėgna, laistymą reikėtų riboti.

„Visos gėlės mėgsta šviesą, bet jos adaptuojasi, gali ir ant tiesioginių saulės spindulių būti, ir šaltyje augti“, – tvirtina ji, pridurdama, kad optimalus apšvietimas padeda palaikyti gėlių žydėjimą. 

REKLAMA

Nors dažnai rekomenduojama persodinti orchidėjas, floristė laikosi kitos nuomonės: „Pati esu auginusi orchidėjas ne vienus metus, tai pasodinai ir svarbiausia, kad būtų tik oro cirkuliacija.“

Persodinimas būtinas tik tuomet, kai vazonas gėlei tampa per mažas. Pasak floristės, pastovumas yra raktas į sėkmingą augalų priežiūrą: 

„Orchidėjos labai gerai adaptuojasi, tačiau jų nereikia nuolat kilnoti iš vienos vietos į kitą.“ 

REKLAMA

Net jei žiedai nukrenta, o šaknys ir lapai atrodo sveiki, augalas gali atsigauti ir vėl pražysti.

Žiema kelia iššūkius ne tik žmonėms, bet ir augalams. Orchidėjų priežiūra nėra sudėtinga, tačiau reikalauja dėmesio detalėms.

Floristė išskiria pagrindinę taisyklę – išlaikyti pastovumą ir apsaugoti gėlę nuo streso. Laikantis šių patarimų, net ir šalčiausiomis žiemos dienomis jūsų namuose žydės tropikų spalvos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų