Kaip žmonės gali susimažinti palūkanas ir kodėl idėja liepti bankams siūlyti fiksuotas palūkanas gali padaryti meškos paslaugą laidoje „Dienos komentaras“ atsako kreditų ekspertas Marius Jansonas.
Palūkanų normos kyla. Ar gali dalis žmonių nebepakelti tokių aukštų palūkanų?
Tikrai taip. Institucijos pastebi, kad kai jau įvyksta problema, žmonės tik vėliau sužino, jog nebegali mokėti. Greitai atsiras šildymo sezonas, tai žmonėms tikrai bus šokas, nes palūkanos jau apie 6 proc., dar šildymo sezonas jei bus didelis dėl šaltos žiemos, šioje vietoje žmonės tikrai smarkiai pajaus žiemą. O palūkanos dar tikrai kils.
Kas gresia šeimoms, kurios vėluoja mokėti būsto paskolas?
Banke yra griežtos taisyklės, yra nustatyta, kad užtenka 3 mėnesius nemokėti ir bankas turi teisę nutraukti sutartį. Dėl to žmonės, kai jaučia, kad yra problemų su mokėjimu, turėtų eiti į bankus ir tartis dėl kredito atostogų. Jų labai žymiai nepajaus, bet bent jau kažkiek susimažins mėnesio įmoką, kad bankas nenutrauktų sutarties.
Reikia bendrauti su banku, o žmonės dažnai tyli, pasislepia, kas dar į užsienį išvažiuoja. Tada bankai neturi kitos išeities, kaip tik nutraukti kredito sutartį.
Ar apsimoka ir ar įmanoma susimažinti palūkanas šiuo laikotarpiu?
Žmonės turi turėti omenyje, kad jei kreditas yra 20–30 metų, tai kreditą reikia prižiūrėti, reikia stebėti, kokia yra banko marža. Galbūt paskolą ėmė prieš 5–6 metus ir mokėjo 2,5–3 procentus, tai šiandien galima gauti apie 1,8 proc. banko marža. Šioje vietoje reikia eiti į banką ir nebijoti prašyti, kad jis sumažintų banko maržą.
Žmonėms pavyksta. Nenustebkite, dažniausiai bankas, kuriame esate, atsisakys sumažinti, bet kiti bankai mielai gali jus priimti. Kitas bankas mielai norės uždirbti pelną iš to būsto kredito ir pasiūlys geresnes sąlygas, nei turite banke šiandien.
Ar tinkamai bankai ir valdžia sureagavo į aukštų palūkanų šoką?
Jie nereagavo. Po praeitos krizės nukentėjo daug žmonių. Tai buvo vartotojų asociacijos, kurios prašė, kad būtų daromas kažkoks modelis, kaip žmonėms reikės padėti. Iki šiandien neturime nieko. Valstybė nėra pasiruošusi kažkaip padėti žmonėms, kurie neturės, iš ko mokėti bankams
Dabar siūlo fiksuotas palūkanas bankams.
Čia yra geras pavyzdys, kaip valstybinės įstaigos gesina gaisrus. Kai jau vyksta gaisras, jie pradeda ieškoti gesintuvo, bet čia jie vėl pablogins situaciją. <...> Žmonės turi suprasti, kad turi būti atsargūs su fiksuotomis palūkanomis. Jei šiandien užfiksuos palūkanas, tai 5 metus turės jas mokėti. O jei norės po kelių metų jas susimažinti – turės susimokėti 3 proc. baudą bankui, jei norės iš fiksuotų palūkanų pereiti į kintamas.
Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
Tegyvuoja Landsbergis!