• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Finansų ministrės pasiūlyta mokesčių reforma praktiškai neturės ekonominės naudos ir neįneš teisingumo, taip tikina ekonomistas Algirdas Bartkus.

Finansų ministrės pasiūlyta mokesčių reforma praktiškai neturės ekonominės naudos ir neįneš teisingumo, taip tikina ekonomistas Algirdas Bartkus.

REKLAMA

Apie tai, kodėl dabartinę lengvatą dirbantiesiems savarankiškai galima vadinti teisinga ir kodėl nekilnojamojo turto mokesčio pakeitimai didintų nuomos kainas, pokalbis su ekonomistu TV3 žinių „Dienos komentare“.

Finansų ministrė siūlo didinti mokesčius tiems, kurie vykdo individualią veiklą. Viena vertus, seniai kalbama apie tą vadinamą gyvulių ūkį, kita vertus tie, kurie patys sau susikūrė tas darbo vietas, įsižeidė, nes valdžia nori juos užspausti. Kaip jums atrodo?

Žinoma, jie yra teisūs, nes, ko gero, reikėtų visiems priminti vieną dalyką, kodėl savarankiškai besiverčiantiems asmenims ilgą laiką buvo taikomi lengvatiniai mokestiniai tarifai, lengvatinės įmokos, šiek tiek mažesnis lygmuo. Dėl poros dalykų. Vienas dalykas, mes negalime lyginti ir sakyti, kad tai yra ta pačia veikla besiverčiantys asmenys, kurių vienas moka vienus mokesčius, kitas moka kitus mokesčius.

REKLAMA
REKLAMA

Už tai, kad vienas asmuo, kuris yra samdomas, yra įmonės darbuotojas, o kitas yra savarankiška veikla besiverčiantis. Jeigu įvyktų kažkoks tai brokas atliekant paslaugas ar darbus, tas savarankiška veikla užsiimantis asmuo prisiima visą riziką, kuri yra susijusi su broku, jis atsako už ją visu savo turtu. Tas, kuris yra įmonės darbuotojas, tai praktiškai neatsako niekuo.

REKLAMA

Tai reiškia, kad rizikos mastas, kuris tenka savarankiškai dirbančiam asmeniui, yra gerokai didesnis negu rizikos mastas, kuris yra tenkantis paprastam įmonės darbuotojui. Ir dėl to, kad jūs sugebate save įveiklinti ir dėl jūsų nereikia stengtis kitiems visuomenės nariams jus įveiklinti, jums turėtų būti taikoma kažkokia lengvata.

Šešėlis dažniau tūno verslo liudijimo srityje, o čia niekas tarsi nesikeičia. Tai tie, kurie šešėlyje, tikrai nepereis į individualią veiklą, kur mokesčiai didėja. Tai ar mes iškuopsim tą šešėlį ir išvis surinksim daugiau pinigų?

REKLAMA
REKLAMA

Vat būtent. Atkreipkim dėmesį į tai, kad mes esame įvairių tokių tyrimų atlikę apie tai, kas yra susiję su šešėlio mastu ir jo sąsajomis su ekonominės veiklos intensyvumu. Įvairios lengvatos ir jų taikymas, ypač geros ekonominės padėties sąlygomis, o dabar mes turime tikria neblogą ekonominę padėtį, tai jis padeda pas mus sumažinti šešėlinės ekonomikos mastą.

Tai reiškia, kad jeigu mes dabar paimsime ir padidinsime apmokestinimą, tenkantį individualiai veiklai, užduokime sau du klausimus: ar paskatinsime kitus asmenis save įveiklinti, ar paskatinsime enterprenerystės dvasią, kad asmenys patys sau kurtųsi veiklą, patys sau kurtųsi užimtumą, ir kitas klausimas, ar paskatinsime žmones, kurie šiek tiek nelegaliai dirba, išeiti iš to šešėlio ir legalizuotis? Aukštesni tarifai netarnauja nei vienam, nei kitam darbui, ypač tai liečia, kada mes turime gerą ekonominę padėtį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nekilnojamojo turto mokestis – ar reikia šitų permainų?

Ne. Kodėl? Už tai, kad jeigu jūs pasižiūrėsite, kodėl kitos šalys jį turi, todėl, kad taip istoriškai susiklostė ir tai yra vienas seniausių mokesčių, nes NT objektus mes galime visus suskaičiuoti ir labai greitai apmokestinti. Tarsi nubausdami tuos, kurie įsigijo brangesnį NT, mes paskatinsime dar jo neįsigijusius asmenis gerai pagalvoti prieš priimant sprendimą, ar tikrai verta įsigyti tą NT objektą. Ką mes gausime? Žinokite, mes gausime tikrai ne tokį efektą, kad jie susilaikys.

REKLAMA

Dėl ko? Dėl to, kad šiuo metu NT neturintys asmenys jį nuomuoja, o jį nuomuoja iš tokių asmenų, kurie valdo ne vieną, o du arba tris objektus. Jeigu aš turiu dar keletą butų, kuriuos aš pernuomuoju, uždėjus man papildomus mokesčius, man neįdomu, kokie dydžiai tų mokesčių, kada paklausa didesnė už pasiūlą, būtent taip ir yra Vilniau NT rinkoje, aš padidinsiu įkainį savo nuomos, kurį nuomininkas man sumokės.

REKLAMA

Kaip pasikeis nuomininko elgesys, kai jis pradės man mokėti didesnes įmokas, o aš atitinkamai pradėsiu pervedinėti juos kaip mokesčius į valstybės biudžetą? Jis ilgiau norės pas mane nuomuotis, ar jis kaip tik skubės į NT rinką pirkti pats? Greičiausiai, kad jis greičiau skubės ir sakys, kad užtenka man tos nuomos.

Visą pokalbį su ekonomistu žiūrėkite „Dienos komentare“, esančiame straipsnio pradžioje.

Stop! Kokie dar turto mokesčiai? Bet koks turto mokestis yra reketas tik skambesniu pavadinimu. Dirbau - mokėjau GPM dėl to, kad buvo suteikta "privilegija" užsidirbti. Stačiausi namą - sukišau tūkstančius notarams ir visokiems leidimams, o ką jau kalbėti apie PVM medžiagoms bei kitas Valstybės rinkliavas. Mane išsunkė vien GPM, tad kodėl aš turiu būti pakartotinai apmokestintas, jei už savo uždirbtus pinigus dar ir investuoju? Šitas mokestis yra visiškai nelogiškas. Kitas dalykas su NT "vystytojais". Jiems turi būti kaip ir visam verslui įvesti prpgresiniai pajamų bei pelno mokesčiai, kuriuos įvedus NT kainos nudardėtų žemėn.
gi tas nt mokestis yra jau pas mus, moku už žemę, verslai moka už žemės, komercinius nt, yra tie nt mokesciai, už pastatus neteisinga mokėti, tai priklausiniai priklausantys žemei, jos savininkui, už namus mokėti nt tas pats kaip mokanciam už automobilį mokesti dar pridėti ir sėdynes mokesti papildoma :d na prisiraso nerealiu planu briuseliui kad gauti covid lėšas dabar turi įgyvendinti ką patys prirašė, tikiuosi kitas seimas ateis atsauks. O jei ne tai mažiau sulauksite kitu mokesčiu, šešėlis tik dides.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų