• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Egipto prezidentas Hosnis Mubarakas, nepaisant jau daugiau kaip dvi savaites ištisas dienas ir naktis besitęsiančių milijoninių protestų, nesutiko palikti posto. Jis teigė valdžią ketinantis perduoti viceprezidentui Omarui Suleymanui, bet liksiantis prezidentu iki ateinančių rinkimų rugsėjo mėnesį. Revoliucija vėl neišsipildė – prezidentas neatsistatydina. Minias protestuotojų pykdo H. Mubarako nepajudinamumas.

REKLAMA
REKLAMA

00:34 val. Egipto viceprezidentas Omaras Suleymanas, kalbėdamas prezidento Hosnio Mubarako vardu, teigė, kad protestai padarė poveikį ir konstitucijos keitimo procedūros bus vykdomos.

REKLAMA

Jis  taip pat pridūrė, kad H. Mubarakas jį įpareigojo saugoti Egipte stabilumą ir taiką bei atstatyti gyvenimą į įprastas vėžes, todėl jis paragino protestuotojus grįžti namo. „Egipto jaunime, grįžkite namo, grįžkite į darbus, tautai reikia jūsų vystymosi, jūsų kūrybos. Neklausykite radijo ir televizijos, kurių tikslas yra apjuodinti Egiptą“, – sakė O. Suleymanas.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu tūkstančiai susirinkusių žmonių akivaizdžiai nepatenkinti ir pikti, jie reikalauja H. Mubarako atsistatydinimo ir reformų šalies valdymo sistemoje. Baiminamasi galinčių kilti neramumų.

Egipto kariuomenės atstovas savo ruožtu pranešė, kad karinės pajėgos yra pasirengusios „apsaugoti tautą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prezidento H. Mubaracko kreipimasis į Egipto žmones:

23:51val. Nuotaikos Thahir aikštėje, kur susirinkę protestuotojai, po vėlyvo prezidento Hosnio Mubarako pasirodymo per televiziją pasikeitė dramatiškai.

Minioje aidi kovingi riksmai, taip pat daugybė žmonių skanduoja reikalavimus baigti režimą bei šūkį ir tęsti revoliuciją, net jei teks mirti, praneša naujienų agentūra BBC.

REKLAMA

Prezidento H. Mubarako pareiškimas akivaizdžiai sukėlė minios nepasitenkinimą ir įniršį. Kelias valandas iki transliacijos vyravusi pakili nuotaika ir rimtis visiškai sugriuvo.

23:02 val. Egipto prezidentas Hosnis Mubarakas oficialiai pareiškė ketinantis likti poste ir valdžią perleisti tik rugsėjo mėnesį, po ateinančių prezidento rinkimų.

REKLAMA

Ankstesni pranešimai televizijos laidose teikė vilčių, kad ilgametis šalies vadovas ketina atsistatydinti nedelsiant. Vis dėlto jis patvirtino neketinantis siekti dar vienos kadencijos. Taip pat jis teigė dalį valdžios ketinantis perleisti viceprezidentui Omarui Suleymanui, tačiau nepaklusiantis „diktatui iš užsienio“ ir neatsistatydinsiantis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tūkstančius antivyriausybinio protesto dalyvių Kairo centre papiktino toks prezidento pareiškimas.

Minios žmonių tikėjosi H. Mubarako atsistatydinimo:

21:52 val. Armija sutrukdė H.Mubarakui perduoti valdžią įpėdiniui. Egipto ginkluotųjų pajėgų vadovybė neleido prezidentui Hosniui Mubarakui paskirti savo įpėdiniu viceprezidentą Omarą Suleymaną. Tai ketvirtadienį pranešė televizijos kanalas „Al Jazeera“.

REKLAMA

Anksčiau per televiziją kreipdamasis į tautą, armijos atstovas pareiškė, jog kariškiai įsipareigoja įvykdyti visus režimo priešininkų reikalavimus, iš kurių svarbiausias – H. Mubarako pasitraukimas iš prezidento posto.

Iš įvairių šaltinių tiek pačiame Egipte, tiek Jungtinėse Valstijose ir kitose šalyse gaunama informacija, kad vasario 10-osios vakare prezidentas paskelbs apie savo atsistatydinimą.

REKLAMA

Kaip praneša televizijos kanalas „Al Arabiya“, kol kas dar prezidentas H. Mubarakas paliko sostinę ir išskrido į Šarm eš Šeichą – kurortą Raudonosios jūros pakrantėje.

Tahriro aikštėje Kairo centre tebemitinguojantys protestuotojai su džiaugsmu sutiko šią žinią.

Kaip pareiškė šalies ministras pirmininkas Ahmedas Shafiqas, artimiausiomis valandomis situacija paaiškės. „H. Mubarakas gali pasitraukti“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu vyksta skubus EAR ginkluotųjų pajėgų vyriausiosios vadovybės posėdis. Kariškiai demonstrantams pažadėjo, kad jų reikalavimai bus patenkinti.

---------------------

Egipto valdžios pokyčiai tapo svarbiausia 47-osios Miuncheno saugumo konferencijos tema. Vasario 4–6 d. šioje konferencijoje Europos ir JAV politikai svarstė, kaip padėti Egiptui, kad jo revoliucija nevirstų pilietiniu karu, o atneštų demokratines permainas. Tebevykstant Miuncheno konferencijai Egipto opozicija su valdžia pirmąkart susėdo prie derybų stalo.

REKLAMA

Neprimeta modelio

Vokietijos kanclerė Angela Merkel Miunchene pripažino, kad Vakarų demokratijos modelis negali būti tiksliai nukopijuotas kituose pasaulio regionuose. „Egipte bus permainų, ir Europa pasirengusi paremti šį procesą „nauja partneryste“, – sakė A.Merkel. Ji pabrėžė būtinybę ginti Egipto gyventojų teisę į laisvę ir džiaugėsi, kad protesto akcijos Egipte darosi taikingesnės. A.Merkel pranešė, kad svarstė situaciją Egipte Miuncheno konferencijos kuluaruose su JAV valstybės sekretore Hillary Clinton. ES ir JAV, pažymėjo ji, kartu rems demokratines permainas Egipte, kurios turi vykti taikiai ir protingai. „Tai mūsų pareiga“, – pabrėžė A.Merkel. Jungtinės Amerikos Valstijos ir toliau susilaiko nuo reikalavimų Egipto prezidentui Hosniui Mubarakui trauktis iš parei gų. H.Clinton baiminosi, kad per ankstyvi rinkimai galėtų sukelti didelių problemų.

REKLAMA

Opozicija su valdžia bando tartis

Tebevykstant Miuncheno konferencijai sekmadienį Egipto viceprezidentas Omaras Suleymanas pirmąkart po dvi savaites trukusių egiptiečių protestų mitingų susitiko deryboms su opozicijos judėjimais, tarp jų ir su uždrausta, tačiau įtakinga „Musulmonų brolija“. Vyriausybės atstovas Magdi Radi sakė, kad dialogo dalyviai susitarė sudaryti teisininkų ir politikų komitetą, kuris „pasiūlytų konstitucijos pakeitimus ir reikalingus poįstatyminius aktus iki pirmosios kovo savaitės“. Be to, derybininkai sutarė, kad bus įkurtas specialus biuras, priiminėsiantis skundus dėl elgesio su politiniais kaliniais, bus sušvelninti žiniasklaidos suvaržymai, atšaukta šalyje galiojanti nepaprastoji padėtis, jei tai padaryti „leis saugumo sąlygos“, taip pat užkirstas kelias kišimuisi iš užsienio. Tačiau O.Suleymanas atmetė „Musulmonų brolijos“ reikalavimą, kad jis pereinamuoju laikotarpiu perimtų prezidento H.Mubarako įgaliojimus.

REKLAMA
REKLAMA

Šiose derybose dalyvavo ne visi opozicijos judėjimai, prisidėję prie sukilimo prieš H.Mubarako režimą. Buvęs Jungtinių Tautų branduolinių programų priežiūros agentūros vadovas ir vienas iš įtakingiausių Egipto disidentų Mohamedas el Baradėjus nebuvo pakviestas. Pokalbius tarp vyriausybės ir opozicijos jis pavadino neaiškiais. „Niekas nežino, kas šiuo metu su kuo derasi“, – teigė jis. Problema, pasak jo, yra tai, kad visam procesui vadovauja kariškiai. „Prezidentas yra armijos žmogus, viceprezidentas yra iš armijos, ministras pirmininkas yra kariškis“, – pabrėžė Nobelio taikos premijos laureatas M. el Baradėjus. Jis ragina rinkimus šalyje surengti tik po metų.

Protestai kenkia šaliai

Nors ir prasidėjo Egipto valdžios derybos su opozicija, protestuotojai nesitraukia iš Tahriro aikštės Kaire. Tiesa, jų įtūžį dabar jau keičia džiaugsmas dėl pirmųjų laimėjimų. Po smurto protrūkių dabar aikštėje prasidėjo ir džiaugsmo šokiai. Ministro pirmininko Ahmedo Šafi ko pareiškime spaudai pabrėžiama, kad „mitinguotojai gali likti Tahriro aikštėje, ir nė vienas iš jų nebus sulaikytas už dalyvavimą manifestacijose, jeigu neįvykdys smurto arba vandalizmo aktų“. Bet Egipto valdžia pabrėžia protestų grėsmę šalies stabilumui ir ekonomikai, todėl siekia, kad gyventojai grįžtų prie savo darbų. Po savaitę trukusios pertraukos sekmadienį atnaujino darbą Egipto bankai. Žmonės stojo į eiles pasiimti grynųjų pinigų, baimindamiesi valiutos nuvertėjimo.

REKLAMA

Egipto opozicinės partijos į valdžios pasiūlymą įsteigti komitetą konstitucinėms pataisoms rengti reagavo atsargiai. „Musulmonų brolija“ teigia stebėsianti, kiek šalies valdžia yra „pasirengusi patenkinti žmonių reikalavimus“. Egipto jaunimo judėjimas ketina įkurti savo opozicinę partiją, kad „išsaugotų laimėjimus“, pasiektus per beveik dvi savaites trunkančius antivyriausybinius protestus, praneša „RIA Novosti“. Judėjimas reikalauja suformuoti laikinąją vyriausybę, užtikrinti demokratines laisves. Bet pagrindinis jaunimo judėjimo reikalavimas yra nutraukti beveik 30 metų trunkantį prezidento H.Mubarako vadovavimą šaliai. Pasak Artimųjų Rytų ekspertų, H.Mubarako turtas slaptose banko sąskaitose siekia apie 70 mlrd. JAV dolerių. Egipto prezidentas žada palikti postą tik po naujų prezidento rinkimų rugsėjį.

Smurtas nesibaigė

Sinajaus pusiasalyje, Egipto šiaurės rytuose, šeštadienį, vasario 5 d., buvo susprogdintas dujotiekis. Kaip pranešė nacionalinė televizija, išpuolį surengė sabotažininkai, kurie pasinaudojo tuo, kad šalyje smarkiai pablogėjo situacija saugumo srityje. Pasak mačiusiųjų, nugriaudėjus galingam sprogimui, į dangų pakilo didžiuliai liepsnos liežuviai. Incidentas įvyko El Arišo uostamiesčio rajone. Kol kas nežinoma, kaip šis įvykis, kurį televizijos korespondentas pavadino teroristų veiksmų padariniu, atsilieps gamtinių dujų tiekimui į Izraelį ir Jordaniją.

REKLAMA

Amerikos televizijos kanalas „Fox News“ pranešė, kad buvo pasikėsinta į šalies viceprezidento O.Suleymano gyvybę. Televizijos kompanijos duomenimis, viceprezidento kortežas buvo užpultas netrukus po jo paskyrimo į šį postą sausio 29 d. Per pasikėsinimą žuvo du O.Suleymano asmens sargybiniai, jis pats nenukentėjo. Tiksli incidento data nenurodoma.

Egipto saugumo pajėgų darbuotojai suėmė Kataro televizijos kanalo „Al Jazeera“ biuro Kaire vedėją Abdelį Fatahą Fajedą ir kanalo reporterį Ahmedą Jusefą. Penktadienį televizijos kanalo biuras Kaire buvo užpultas ir nusiaubtas. Kaip informavo „Al Jazeera“, „grupė galvažudžių“ įsiveržė į biurą, sudaužė įrangą ir jį padegė. Tai buvo jau antras televizijos kanalo atstovybės Egipto sostinėje užpuolimas. Praėjusią savaitę per patį riaušių įkarštį Egipto valdžia atšaukė „Al Jazeera“ licenciją ir įpareigojo skubiai uždaryti visus televizijos kanalo korespondentų punktus šalyje. Tačiau televizijos kanalas nė minutei nenutraukė darbo, jam pagelbėjo kiti arabų kanalai.

Kol pasaulis sutelkė dėmesį į 95 mln. gyventojų turintį Egiptą, mažas Tunisas, kuris buvo viso musulmoniško regiono liaudies protestų pradžia, tarsi liko šešėlyje. Tačiau tebesitęsia ir Tuniso revoliucija. Savaitgalį Tunise per susirėmimus su valdžia žuvo mažiausiai trys žmonės. Anot vietos žiniasklaidos, valdančioji RCD partija yra išformuota, uždarytos jos būstinės. Valdančiosios partijos uždraudimas – vienas svarbiausių pokyčių šalyje po prezidento Z.A.A.Ben Ali nuvertimo nuo valdžios. Tuniso prezidentas pabėgo iš šalies, šiuo metu vadovauja laikinoji vyriausybė, prie kurios vairo stovi ministras pirmininkas Mohamedas Ganučis. Prezidento rinkimai šalyje bus surengti po šešių ar septynių mėnesių.

Nenurimo ir Tuniso revoliucijos užkrėsta Albanija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų