• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Economist“ analitikai: „Leo LT“ lietuviams nenaudingas

„Leo LT“ – naudingesnis „NDX energijai“, o ne Lietuvos žmonėms, teigiama „The Economist“ tyrimų ir konsultacijos padalinio „Economist Intelligence Unit“ (EIU) parengtoje ataskaitoje.

REKLAMA
REKLAMA

EIU ekspertų teigimu, „Leo LT“ kūrimas nėra tinkamai pagrįstas nei finansiškai, nei nacionalinių interesų gynimo prasme.

Tuo tarpu valdančiųjų partijų veiksmai siekiant įgyvendinti šį projektą bei nutildyti jo kritikus, kaltinant juos nacionalinių interesų nepaisymu, primena sovietinės eros taktiką.

REKLAMA

EIU parengtame „Leo LT“ vertinime teigiama, kad Vyriausybės ir vadinamojo VP dešimtuko valdomos „NDX energijos“ pastangos neleisti diskusijų šiuo klausimu rodo, kad „Leo LT“ steigėjai puikiai supranta, kad šis projektas neatlaikytų detalaus nagrinėjimo.

Viena iš galimų Vyriausybės palankumo šiam projektui, kuris, anot EIU, akivaizdžiai yra palankesnis „NDX energijai“ nei Lietuvos mokesčių mokėtojams, priežasčių, gali būti spalį vyksiantys Seimo rinkimai - analitikų manymu, valdančioji socialdemokratų partija tokiais veiksmais gali siekti užsitikrinti savo rinkimų kampanijos finansavimą.

REKLAMA
REKLAMA

„Ne šventieji puodus lipdo“

Premjero patarėjas Saulius Spėčius teigė esąs nustebintas tokio EIU „nepamatuoto, tendencingo ir neaišku kokiais duomenimis pagrįsto“ vertinimo. Pasak jo, jokių dokumentų ar duomenų Vyriausybės niekas neprašė.

„Pagal visą stilių to rašinėlio ten surinkta tai, kas apie „Leo LT“ rašyta laikraščiuose. Ir tik tai, kas blogo“, - stebėjosi patarėjas. Pasak jo – įvertinimą atliko ne leidinys, ir sunku įsivaizduoti, kad toks vertinimas atsidurtų prestižinio savaitraščio „The Economist“ puslapiuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai – ne „The Economist“ stilius. Tai net ne EIU stilius. Tai labiau panašu į užangažuotą, ne visai patenkintą čia vykstančiais procesais lietuvišką stilių“, - vertino S. Spėčius. Jis pridūrė nenorįs konkrečiai spėlioti ar įtarinėti, tačiau paklaustas, ar galėtų kokios nors priešiškos projektui jėgos paveikti EIU analitikus, jis atsakė: „Ne šventieji puodus lipdo“ ir nusistebėjo vertinimo tendencingumu.

REKLAMA

Pasak jo, Vyriausybė konsultavosi su reitingus atitinkančiu Investiciniu banku HSBC, esančiu Londone. Drauge su šio banko ekspertais buvo derinami įvairūs variantai, kol, galiausiai pasirinkta konsolidavimo idėja, kurią šiuo metu bando taikyti ir Bulgarija.

Vyriausybės derybininkas su ES dėl Ignalinos atominės elektrinės (IAE) veiklos pratęsimo Aleksandras Abišala nesureikšmina įtakingo britų leidinio padalinio paskelbtos informacijos.

REKLAMA

Derybininko nuomone, ši informacija neturės kokios nors įtakos bendraujant su oficialiomis ES institucijomis dėl IAE veiklos pratęsimo.

„Economist Intelligence Unit“ yra labai rimto ir solidaus žurnalo padalinys, tačiau tai nėra nei komisija, nei Europos vadovų ar Jungtinių Tautų taryba“, - prezidentūroje penktadienį teigė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Abišalos teigimu, naujos atominės elektrinės statyba deryboms dėl IAE veiklos pratęsimo turi tik netiesioginės įtakos, o tai, kokiu būdu bus statoma naujoji elektrinė, iš viso neturi jokios įtakos.

Skirtingi ekspertai  - skirtingos nuomonės

DnB Nord vyriausiasis analitikas Rimantas Rudzkis, nenorėjo komentuoti pačio projekto, tačiau trumpai įvertindamas projekto pliusus ir minusus jis pasidžiaugė, kad galų gale vyriausybė atgauna tam tikrą energetikos sektoriaus kontrolę, tačiau, pasak jo, pavojinga tai, kad statant elektrinę atsiras monopolis, trukdysiantis mažoms hidro ir kitoms elektrinėms parduoti savo energiją.

REKLAMA

Tačiau, pasak jo, kad skirtingi ekspertai pateikia skirtingas nuomones – nieko stebėtina. „Ekonomika per daug sudėtingas dalykas – visko neaprėpsi, juk labai daug kas remiasi prognozėmis kas bus“, - sakė ekonomistas. Pasak jo – įvertinant įvairius procesus reikia prognozuoti maždaug 2020 metų – tą galima padaryti įvairiai.

REKLAMA

Pasak R. Rudzkio, ekonominei analizei atlikti reikia turėti kuo pilnesnės informacijos apie energetines bendroves. „Gal ta informacija buvo viešai prieinama – aš nežinau“, - sakė ekonomistas.

******************************

EUI – analitinis padalinys, įkurtas 1946-aisiais. EUI pateikiamais duomenimis, beveik 20 proc. jų klientų sudaro Vyriausybinio sektoriaus organizacijos.

EUI metodologija remiasi jų specialistų vykdoma tiriamos šalies ekspertize, bei tam tikrais prognozuoti padedančiais modeliais. EUI teigia, jog rinkdama informaciją remiasi šalies analitikais, renka svarbius duomenis, bei siekia vykdyti pirminius tyrimus ar apklausas. Šiuos duomenis analitikai apdoroja naudodamiesi pasauline patirtimi ir patikrintais modeliais. Kiekviena ataskaita dar sykį tikrinama ekspertų, besispecializuojančių toje šalyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų