Tiesa, jau reikia lietaus, grybų dygimas kiek sustojo, bet sinoptikai žada kritulių. Tad voveraičių sezonas dar nesibaigs, o netrukus jau ir baravykai turėtų pasipilti.
Lazdijų rajone, Kapčiamiesčio grybų uogų supirktuvėje, klientų kol kas nedaug. Vidurdienis, daug grybautojų dar miškuose, bet iki vakaro tikrai prineš gėrybių: „Buvo ir 10 eurų, dabar jau „biškį“ atpigę.“
Pastarosios savaitės – voveraičių ir mėlynių pikas. Kitokių miško gėrybių Dzūkijoje dar nedaug. Bet dzūkai nesiskundžia: gamta šiais metais jų neskriaudžia – ypatingai daug voveraičių. Supirkėjai už mėlynių kilogramą siūlo iki 2 eurų 70 centų, o už kilogramą voveraičių 5 eurus.
„Neblogas sezonas. Daug grybų, uogų. Graži vasara, atostogauja visi. Tikimės dar baravykų, geresnių laikų. Kaina gal dar padidės. Iš pradžių buvo didelė kaina, dabar sumažėjo, gal, kad grybų daug“, – sako grybų-uogų supirkėja Dalia.
Į Dalios supirktuvę atskuba Ona. Per geras porą valandų moteris pririnko pilną kibirą voveraičių.
Dzūkai sako, kad miškams reikia gero lietaus – darosi jau sausa ir jei neužlis – voveraičių derlius sumažės. Bet kol kas grybai dideli ir gražūs.
Porą valandų miške ir Onos kišenėje – beveik 20 eurų. Moteris džiaugiasi uždarbiu – pinigai labai pravers prie nedidelės pensijos.
„Prie pensijos prisiduria. – Eisit dar, rinksit? Nuolat renkat? – Dažnai. Kai yra laiko ir sveikata leidžia“, – kalba grybautoja Ona.
O kita dzūkė – Angelė, per pusdienį užsidirbo beveik 50 eurų. Surinko kiek daugiau nei devynis kilogramus voveraičių. Neslepia, kad pavargo, uodai ir kiti vabzdžiai miške puola, užtat kišenė pilnesnė ir kaip reikiant pasimankštino. Senjorė sako, kad reikia tik netingėti ir neteks dejuoti, jog trūksta pinigų.
„Prie pensijos ir invalidumo užtenka. O ką daryt? Pagrybauti ir pramoga, sveikata mums seniems“, – tikina grybautoja Angelė.
Kapčiamiesčio gyventoja Ramutė taip pat nesėdi rankų sudėjusi. Laiko jau į valias, tad sako irgi nepraleidžia progos užsidirbti papildomų eurų. Geras, grybingas vietas žino, tad keletas valandų – ir piniginė jau pilnesnė.
O šį sezoną voveraičių tikrai gamta nešykšti: randa ir tie, kurie nepažįsta miško ir nežino, kur daugiausia grybų. Grybautojai supirkimo kaina nesiskundžia: 5 eurai už kilogramą jiems tinka. Juolab, kad voveraitės dabar didelės ir gražios, neužtrunka surinkti.
„Apsimoka. Kai po lietaus, grybų yra, užsidirba žmonės. Per vasarą jau taip pagerina savo biudžetą vietiniai. Kurie labai gerai žino miškus, orientuojasi, tai prisirenka net ir po 20 kilogramų“, – sako Ramutė iš Kapčiamiesčio.
Kai kuriems ir į mišką nereikia eiti. Kaune gyvenantis Tautvydas atvažiavo į savo sodybą, netoli Kapčiamiesčio. Šalia – miškas. Keli žingsniai – ir auga voveraitės. Dabar grybautojai laukia lietaus, mat voveraičių dygimas kiek sustojo. O sinoptikų prognozės neliūdnos – baigėsi karščiai ir turėtų palyti. Tuomet grybai vėl pasipils.
„Reikia jau lietaus, kad būtų grybelių ir viskas bus gerai. Čia tai smėlis yra, reikia ieškoti kur samanose, ten gerai auga“, – sako Tautvydas iš Kauno.
Aukštaitijoje ir Žemaitijoje jau ir baravykų žmonės nemažai randa. Dzūkijoje dar jų mažai. O jei ir randa kas – sukirmiję. Tačiau netrukus ir jie turėtų pasipilti. Dzūkai prognozuoja, kad ir baravykų derlius šiemet bus gana neblogas.