Įrengti vonios kambarį – visada viena sudėtingiausių užduočių. Jį planuojant netrūksta diskusijų, ginčų ir siūlomų sprendimų gausos. Nieko nuostabaus – tai vieta, kurioje šeimininkai nori suderinti racionalumą su estetika. Reikalavimai šiai patalpai dažniausiai būna patys prieštaringiausi – norima, kad vienu metu čia būtų ir jauku, ir erdvu. Pageidaujama, kad čia tilptų visa įmanoma vonios įranga – vonia, dušas, praustuvai, klozetas, bidė ir dar daug kitų būtinų įrenginių.
Visgi pasitelkus interjero architekto kompetenciją ir apsvarsčius savininko šeimos poreikius, galima rasti visus tenkinantį sprendimą.
Vienas tokių – suformuoti patogią erdvę dušui, atskirtą stikline sienele. Taigi neapsieisime be dušo padėklo ar trapo grindyse.
Trapo įrengimą koreguoja grindų aukštis
Vonioje galima sumontuoti įprastą dušo kabiną arba įrengti trapą, padėklą, lataką. Kiekvienas šių variantų turi būti įgyvendintas taikant ir teisingus inžinerinius sprendimus, ir sukuriant nepriekaištingą estetinę išvaizdą. Įrengti erdvę dušui nėra taip paprasta, kaip galėtų pasirodyti. Atsiranda matmenų, aukščio, įrangos parinkimo klausimų. Kaip sakė HL Hutterer & Lechner GmbH atstovas Lietuvoje Robertas Bandzinas, dušo trapo įrengimo niuansai priklauso nuo trapo konstrukcijos. Dažniausiai užsakovai domisi kuo žemesnės konstrukcijos ir nemalonių kvapų nepraleidžiančiais trapais. Pačių žemiausių trapų montažinis aukštis gali būti tik 57 mm. Įrengiant trapą, reikia atsižvelgti į tai, kad galima apsitaškyti vandeniu, pasirūpinti, kad vanduo nutekėtų tinkamai. Dėl to kartais dušo grindys yra viename lygyje su viso vonios kambario lygiu, o ant ribos suformuojama pakyla − taip neprasisunks vanduo.
Trapo įrengimas bute
Trapas − patogus norint įrengti vonios kambarį, ypač jei šis yra nedidelis ar nestandartinių išmatavimų. Grindis su nuolydžiu gana lengva įrengti naujai statomuose namuose. O įrengti trapą daugiabučiuose gali būti sudėtinga. Sovietiniais metais statytuose namuose kanalizacijos vamzdžio anga yra pakankamai aukštai – gali būti net iki 4 cm. Įrenginėjant trapą, tenka kelti grindis ties dušo vieta tiek, kad trapo vamzdyną galima būtų tvarkingai prijungti prie kanalizacijos. Šiuo atveju tenka formuoti iki 10 cm aukščio pakylą iš keraminių plytelių arba sumontuoti reguliuojamo aukščio dušo pagrindą, kurios aukštis gali būti iki 13 cm.
Trapo atmaina – latakai
Patrauklūs ir veiksmingi dušo latakai − savotiška trapo atmaina − taip pat geras pasirinkimas vonios kambariui. Prausiantis vienu metu dušo latakas gali sugerti daugiau vandens nei trapas, be to, tai yra itin šiuolaikiška stiliaus detalė. Dušo latako pralaidumas yra 0,4–0,6 l/s.
Kaip sakė UAB ACO Nordic produktų plėtros vadovas Nerijus Zinis, naudojant latakus, galima atsisakyti paaukštinimo, o vonios kambaryje paskirsčius erdves, stiklinės dušo kabinos sienelės statomos tiesiog ant žemės. Visada svarbu, kad tekantis vanduo greitai subėgtų į kanalizaciją ir nesikauptų ant grindų. Trapas tam tikrais atvejais negali sugerti daug vandens, ypač jeigu duše sumontuojama ne viena, o dvi galvutės arba pasirenkama lietaus dušo galvutė, iš kurios vienu metu bėga gerokai daugiau vandens.
Bene didžiausias dušo latako privalumas tas, kad grindyse nebereikia formuoti nuolydžio keturiose pusėse, o renkantis trapą, tai būtina. Dušo latakui įrengti suformuojamas nuolydis į vieną pasirinktą pusę, atsižvelgiant į tai, kurioje vietoje turėtų būti vieta vandeniui nutekėti: prie dušo kabinos durų, prie sienos, dušo erdvės viduryje.
Dušo latakas tvirtinamas ant betono paviršiaus, į grindis įgilinant 120 mm, ir gerai hermetizuojamas. Tinkama hidroizoliacija užtikrins visišką nelaidumą vandeniui. Tai ypač aktualu, jeigu dušo latakas montuojamas virš naudojamų patalpų. Kiek-
vienas latakas turi hidroizoliacinę jungę. Prie dušo latako yra montavimo priedas – aukščio reguliavimo elementas, leidžiantis pasirinkti reikiamą aukštį. Nors kartais pasirenkamas ilgesnis latakas, vis vien jame būna įrengtas tik vienas išvadas, kurio visiškai užtenka vandeniui į kanalizaciją sutekėti.
Įsirengdami namus, žmonės daugiau dėmesio skiria ne tik funkcionalumui, bet ir išvaizdai, stiliui, įvairioms detalėms. Kadangi vis dažniau pasirenkama skaidraus stiklo dušo kabina, norima, kad šioje zonoje ne tik maišytuvas, keraminės plytelės, bet ir vandens latakas būtų stilingas.
Dušo pagrindas − palengvinimas montuotojams
Kaip sakė UAB Tece Baltikum inžinierius Paulius Lesauskas, užduotis montuotojui – tinkamai sumontuoti dušo nuotekų sistemą. Tačiau atlikti visus darbus gali užtrukti − juk vietą dušui reikia hidroizoliuoti, suformuoti nuolydį. Montuotojo darbui palengvinti buvo sukurtas dušo pagrindas. Reguliuojamo aukščio dušo pagrindo karkasas lengvai montuojamas. Tvirtame dušo pagrinde yra suformuotas nuolydis vandeniui subėgti, o jo paviršius padengtas kokybiška hidroizoliacine danga. Ant kieto poliuretano putplasčio pagrindo galima klijuoti visas be išimties, netgi mažiausias – 2 x 2 cm − mozaikines keramines plyteles.
Galima naudoti papildomą gaminį − dušo pagrindo karkasą, pritaikytą visiems pagrindo dydžiams. Keturios karkaso kojelės reguliuojamos virš jų esančiais varžtais. Vidinių kojelių aukštis fiksuojamas sureguliavus šoninių kojelių lygį. Bendras montavimo minimalus aukštis − 13 cm, maksimalus − 18 cm. Nustačius dušo pagrindo karkaso lygį, jo centre įtvirtinamas sifonas. Atitinkama sifono padėtis nustatoma jį pasukant iš viršaus. Ant metalinio karkaso specialiais klijais priklijuojamas dušo pagrindas.
• sandarinant naudoti sanitarinį silikoną;
• numatyti vietą vonios kambaryje;
• įrengti stiklo sienelę.
Dušo padėklai ir sienelės
Vonios kambaryje dažnai naudojami dušo padėklai, derinami su stiklinėmis dušo sienelėmis. Dušo padėklai gali būti kuo įvairiausių formų − kvadratiniai, stačiakampiai, pusapvaliai ir net ovalūs, statomi vonios kambario viduryje. Kiekvienos formos dušo padėklai ir kabinos gaminami kelių standartinių matmenų − pavyzdžiui, keturkampiai padėklai gali būti 800 x 800, 900 x 900 ir 1 000 x 1 000 mm. Nestandartinio dušo padėklo matmenys ir formos gali būti: stačiakampės − 1 200 x 800, 1 200 x 900, 1 200 x 1 000, 1 400 x 1 000, pusapvalės – 800 x 900, 800 x 1 000.
Kaip sakė UAB Ideatherm direktorius Aurimas Jančaitis, minimalus dušo padėklo montavimo aukštis nuo vonios grindų lygio priklauso nuo sifono įgilinimo galimybės, tai yra nuo to, kokiame aukštyje yra nutekėjimo atvamzdis. Dušo padėklai gali būti glaudžiami prie grindų ir montuojami viename lygmenyje su grindimis. Nuolydžiams suformuoti geriausia naudoti tam skirtus visiškai seklius padėklus, montuojamus viename lygmenyje su grindimis. Taip pat, kaip ir montuojant trapą, vienas svarbiausių uždavinių, renkantis dušo padėklą, siekti, kad zonoje dušui nebūtų slenksčių ir kliudančių paaukštėjimų.
Kuo padėklas seklesnis, tai yra toks, į kurį lengviau įlipti, tuo jis patogesnis. Dušo kabinos būna ir su vadinamosiomis vonelėmis. Galima rinktis ir gilesnį − iki 30 cm aukščio − dušo padėklą su specialiu sifonu, kuris leidžia įmontuoti padėklą pageidaujamu lygmeniu.
Pasitaiko, kad vonios kambaryje nėra daug vietos, tačiau technologiškai tenka pasirinkti dušo padėklą, o vietos durelėms varstyti nebelieka. Tokiais atvejais A. Jančaitis rekomenduoja rinktis tinkamas stumdomas, varstomas su daline varčia, dvivėres švytuoklines duris, įstumiamas ir dvigubo suvėrimo duris.
Anot A. Jančaičio, kalbant apie dušo padėklus, pasitaiko klausimų apie dušo padėklų barškėjimą. Tikra tiesa − labai pigūs ir plonos skardos ar akriliniai padėklai barška. Tokiu atveju galima mėginti kitoje padėklo pusėje priklijuoti gumą, užpurkšti besiplečiančių putų, naudoti specialų poliuretano sarkofagą. Normalūs plieniniai padėklai gaminami iš 3,5 mm skardos lakšto, jie nebarška ir nelinguoja. Šiuo atveju patogus ir populiarus polimerinės keramikos (smėlio masės) dušo padėklai.