Žurnalistei Jolantai Svirnelytei A. Dulkys teigė, kad šio ribojimo bus vengiama imantis kitų priemonių.
Tai neseniai pasibaigė Vyriausybės posėdis ir girdime, kad esą jau kaukių lauke nereikės. Nuo kada nereikės? Ar tai reiškia, kad visur nereikės ar kokiose plynose vietose?
Tai kaukių nereikės, kai tiktai įsigalios nutarimas. Tai mes visi parašus dedame, tai jau rytoj turi įsigalioti ir nuo rytojaus kaukių nebereikės atvirose erdvėse, jei nėra šalia, 2 metrų atstumu, kitų asmenų. Aišku, išskyrus jūsų šeimos narius. Reiškia, toks jau tikrai platus atlaisvinimas.
Dabar girdime, kad karantinas vis tiek yra pratęstas iki kovo 31 d., o judėjimas – iki kovo 15 d. Tai kada tikėtina, kad mes pajusime pirmus atlaisvinimus būtent judėjime?
Tai šiandien – dėl judėjimo, būtent, žiedinių savivaldybių. Tai reiškia, žmonės, kurie gyvena Alytaus miesto ir rajono, Kauno miesto ir rajono, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių, Vilniaus miesto ir rajono savivaldybėse arba, kaip mes vadiname, žiedinėse savivaldybėse, tai jose jau judėjimas bus galimas nuo rytojaus.
O iki kovo 15 d. dar galios apribojimai judėti tarp kitų savivaldybių, o vėliau jau ne. Na, ir tikimės, kad nebereikės sugrįžti prie tokių ribojimų ir, matyt, ieškosime jau kitų priemonių.
Tai galima tikėtis, kad kovo 15 d. ar nuo kovo 15 d. mes galėsime nuvažiuoti iš Vilniaus, kad ir prie jūros?
Manau, kad taip.
Dabar visgi tas karantinas pratęstas iki kovo 31 d. Ar galime manyti, kad Velykos tada jau bus laisvos?
Na, žiūrėkite, man atrodo, kad mes bandome vieni kitus įtikinti, bet supraskime – virusas atnešė į mūsų gyvenimą naujas žaidimo taisykles ir mes turėsime visi keisti gyvenimo būdą. Mes nesugrįšime į tą pasaulį, kuriame buvome. Reiškia, kad tam tikrų apsaugos priemonių, taisyklių mes dabar turėsime tikrai ilgesnį laiko tarpą.
Bet vienaip ar kitaip, manau, kad šį trečiadienį didelė dalis Lietuvos laukė didesnių atlaisvinimų. Kada galės atsidaryti kitas verslas? Kada kažkas išjudės ir kada galima didesnių atlaisvinimų tikėtis?
Prieš keletą savaičių mes viešai pristatėme matricą, scenarijų, žemėlapį, kada ir prie kokių rodiklių mes galėtume tikėtis kažkokių veiklų atnaujinimo. Tai yra mums visiems indikacija, kad mes tuos rodiklius turime pasiekti.
Be abejo, mes didinsime testavimą, profilaktinį testavimą, nes simptominio testavimo sumažėjo, kas, tikimės, įneš į mūsų įrankių dėžę papildomų galimybių. Per kovo mėnesį mes planuojame, kad bent jau pirmuoju skiepu pavyks paskiepyti vyresnius nei 70 metų amžiaus žmones, nes būtent šioje amžiaus grupėje yra daugiausiai mirčių.
Tikimės, kad tai visiems suteiks galimybių ateityje mėginti ieškoti kitų veiklų atlaisvinimų, galėsime tada visi kartu dalytis ta atsakomybe už viruso pasekmes. Svarbiausia, būsime apsaugoję garbaus amžiaus žmones.
Savaitės pradžioje išgirdome, kad trečiąją bangą paleidome patys. Tai kaip iš tiesų? Trečioji banga yra ar ne, kaip jūs vertinate tuos skaičius?
Manau, mes gyvename tokiame gausiame informaciniame pasaulyje ir esame žmonės, esame emocingi, visi norime tų naujienų, norime ir skambių antraščių, ir galbūt per jautriai į viską reaguojame.
Tiesiog išmokime gyventi ir priimti sprendimus pagal duomenis. Jei skaičiai gerėja, nereiškia, kad atėjo rojus į šitą pasaulį, jei skaičiai keičiasi į kitą pusę, tai nereikia įsivaizduoti, kad išmušė pragaro valanda.
Reikia juos dabar analizuoti, žiūrėti jų priežastis ir dabar mes visą tai kartu darome. Kartu naudoti kitas priemones, imtis kažkokių papildomų veiksmų, bet tikrai nepanikuoti ir ramiai analizuoti.
Visą pokalbį su Arūnu Dulkiu žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.