Pikta D. Trumpo kalba prieštarauja trims 2015 metų susitarimo (Bendrojo išsamių veiksmų plano, angl. Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA) straipsniams, vėlai šeštadienį per televiziją sakė M. J. Zarifas.
Tarp šių straipsnių yra reikalavimas „sąžiningai“ įgyvendinti susitarimą ir Jungtinėms Valstijoms nesugrąžinti sankcijų, susijusių su Irano branduoline programa.
„Jau parašiau devynis laiškus (Europos Sąjungos užsienio politikos vadovei Federicai Mogherini (Federikai Mogerini)), kuriuose išvardijau atvejus, kai Jungtinės Valstijos neveikė ar atidėliojo savo įsipareigojimus pagal JCPOA“, – sakė M. J. Zarifas.
F.Mogherini padėjo susiderėti dėl šio susitarimo, kurį su Iranu sudarė Didžioji Britanija, Kinija, Prancūzija, Vokietija, Rusija ir JAV. Europos Sąjunga tarpininkavo deryboms.
M. J. Zarifas sakė, kad parašys naują laišką dėl D. Trumpo penktadienio kalbos, ir perspėjo dėl „atsakomosios priemonės“, jei vėl bus įvestos sankcijos.
Savo kalboje D. Trumpas atsisakė „patvirtinti“ šį susitarimą ir perspėjo, kad jį „nutrauks“, jei Kongresas neįves naujų griežtų sankcijų dėl Irano raketų ir branduolinės programų, taip pat – dėl jo „destabilizuojančios“ veiklos Artimuosiuose Rytuose.
M. J. Zarifas atsakydamas pareiškė: „Mūsų pasiekimai balistikos srityje jokiu būdu nediskutuotini.“
„Gyvename regione, į kurį suplūdo šimtų milijardų dolerių (vertės) letalių Amerikos ginklų, (kurie) jį pavertė parako sandėliu ... Tad mes turime teisę turėti gynybinių priemonių“, – sakė jis.
Tuo tarpu Irano atominės energetikos organizacijos vadovas Ali Akbaras Salehi (Alis Akbaras Salehis) sakė, kad jeigu žlugs JCPOA, šalis nebesilaikys Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties papildomo protokolo.
Pagal šį protokolą Jungtinių Tautų Tarptautinė atominės energetikos agentūra (TATENA) gali rengti inspekcijas, apie jas iš anksto nepranešdama. Iranas pagal JCPOA sutiko jį įgyvendinti.
„Be susitarimo branduoliniu (klausimu) jo taikymas beprasmis“, – valstybinei televizijai sakė A. A. Salehi.
Jis pakartojo savo perspėjimą, kad Iranas gali labai greitai grįžti prie itin sodrinto urano gamybos, jei JAV vėl įves sankcijas.
„Jei šios šalies lyderiai vieną dieną padarys išvadą, kad susitarimas branduoliniu (klausimu) nebėra naudingas šaliai, ir nuspręs atnaujinti 20 proc. sodrinimą, mes tai galime padaryti per keturias dienas“, – sakė jis.
Ginklams tinkamas uranas yra sodrinamas iki 90 proc., bet dauguma šio darbo jau padaryta mokslininkams pasiekus 20 proc. ribą.