• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulio banko prezidentas Robertas Zoellickas pripažino, kad doleris praranda savo kaip pasaulio rezervinės valiutos reikšmę, ir paragino labiau koordinuoti balansą tarp iškilusių ūkio plėtros centrų.

REKLAMA
REKLAMA

Doleris nustoja būti pasauline rezervine valiuta, daro išvadą ir britų dienraštis "The Guardian", tačiau jis taip pat remiasi Pasaulio banko (PB) vadovo R.Zoellicko Johno Hopkinso universitete Vašingtone pasakyta kalba. R.Zoellickas apie dolerio įtakos silpnėjimą prakalbo PB ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovų susitikimo Stambule išvakarėse.

REKLAMA

Po finansų krizės Amerikos hegemonija pasaulio ūkyje ėmė mažėti, teigė PB vadovas aiškindamas, kad atėjo "atsakingos globalizacijos" laikas, nes priimant sprendimus kartu su "senosiomis valstybėmis" vis aktyviau dalyvaus ir tokios sparčiai besivystančios šalys kaip Kinija ir Indija.

Jau dabar pastebima, kad euras ir Kinijos juanis vis labiau stumia dolerį, kuriam reikia labai stengtis, kad atgautų savo buvusią reputaciją. "JAV ateitis priklauso nuo to, ar Jungtinės Valstijos sugebės išspręsti milžiniško deficito problemą ir kokiu būdu tai padarys, taip pat nuo to, ar sugebės išvengti infliacijos, kai ūkis ims atsigauti ir bus pradėta reformuoti finansų sistema", - kalbėjo R.Zoellickas ir priminė, kad Pekinas pirmą kartą išleido obligacijų juaniais emisiją, nors ji skirta ne vidaus, o užsienio investuotojams. Per artimiausius 10-20 metų Kinijos juanis gali tapti svaria jėga, jei tik ši šalis bus atviresnė.

REKLAMA
REKLAMA

Doleris lieka "viena svarbiausių pasaulio valiutų", tačiau jam kaip rezervinės valiutos ekvivalentui gresia pavojus. "Jungtinės Valstijos elgtųsi neteisingai jei tebelaikytų nepajudinamu dalyku tai, kad doleris visada atliks rezervinės valiutos vaidmenį, nes ateityje doleriui rasis vis daugiau alternatyvų", - teigė R.Zoellickas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

JAV dienraštis "The Wall Street Juornal" dėl sumenkusio dolerio vaidmens taip pat pirmiausia kaltina Jungtinėse Valstijose kilusią krizę ir atkreipia dėmesį, kad vis labiau besipučianti valstybės skola daro pasaulinę monetarinę sistemą dar labiau pažeidžiamą.

REKLAMA

Todėl dienraštis pritaria R.Zoellicko teiginiui, kad dolerio likimas didele dalimi priklausys nuo to, kaip Jungtinės Valstijos sugebės susitvarkyti su savo skolomis, ir ar nekils didelė infliacija, kai finansų sektorius ir privatus verslas ims atsigauti.

PB vadovas sako, kad jei jau doleris silpnas, kaip bendros rezervinės valiutos alternatyvą vertėtų svarstyti eurą.

R.Zoellickas taip pat pasidžiaugė, kad stiprėja G-20 įtaka, nes šių įtakingiausių pasaulio valstybių grupė gali tapti vairininku. Tačiau jis ragina nenustumti nuo aktyvios veiklos ir tokių organizacijų kaip Pasaulio prekybos organizacija ir TVF, kurioms priklauso daug daugiau valstybių. Taip pat PB vadovas patarė visoms šalims nesikliauti tuo, kad pasaulio ekonomikoje svarbiausią vaidmenį ir toliau vaidins milžiniškas vartojimas Jungtinėse Valstijose. "Kelių plėtros centrų atsiradimas gali subalansuoti ir išplėsti pasaulio plėtros modelį", - sakė R.Zoellickas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų