• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugelis žino, kad mažus vaikus auginantiems ir dirbantiems tėvams priklauso papildomi laisvadieniai arba trumpesnės darbo valandos, kitaip – „mamadieniai“ ir „tėvadieniai“. Vis tik įdomu tai, kad dirbant keliuose darbuose, mažesniu ar didesniu etatu, skiriasi ir jiems skiriamo poilsio laikas.

Daugelis žino, kad mažus vaikus auginantiems ir dirbantiems tėvams priklauso papildomi laisvadieniai arba trumpesnės darbo valandos, kitaip – „mamadieniai“ ir „tėvadieniai“. Vis tik įdomu tai, kad dirbant keliuose darbuose, mažesniu ar didesniu etatu, skiriasi ir jiems skiriamo poilsio laikas.

REKLAMA

Skaitytoja Giedrė (vardas pakeistas) papasakojo, kad augina du vaikus iki 12 metų ir dirba dviejose skirtingose įmonėse po 0,5 etato.

„Ar man priklauso abiejose įmonėse po „mamadienį“, ar abi darbovietės privalo mane kas mėnesį išleisti, o gal tik viena?

Anksčiau toje pačioje įmonėje dirbau visu etatu, tai turėdavau tą „mamadienį“. O dabar išeinu dirbti tik 0,5 etato“, – teiravosi moteris.

Kada ir kiek „mamadienių“ ar „tėvadienių“ priklauso?

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) primena, kad, auginant vieną vaiką iki 12 metų, darbuotojui per 3 mėnesius priklauso 1 papildoma poilsio diena arba darbo laiko sutrumpinimas 8 valandomis.

REKLAMA
REKLAMA

Jei darbuotojas augina du vaikus iki 12 metų arba vieną neįgalų vaiką iki 18 metų, jam priklauso 1 papildoma poilsio diena per mėnesį arba darbo laiko sutrumpinimas 2 valandomis per savaitę.

REKLAMA

O darbuotojui, auginančiam tris ar daugiau vaikų iki 12 metų (arba du vaikus iki 12 metų, kai vienas arba abu yra neįgalūs), priklauso 2 papildomos poilsio dienos per mėnesį arba darbo laiko sutrumpinimas 4 valandomis per savaitę.

Ministerija pridūrė, kad šie „mamadieniai“ / „tėvadieniai“ priklauso kiekvienam iš tėvų, tad tą patį mėnesį jais gali naudotis ir mama, ir tėtis.

Atstovų teigimu, jeigu dirbama dviejuose darbuose po 0,5 etato, tokiu atveju laisvadieniu galima naudotis abiejuose darbuose.

REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau svarbu suprasti, kad, pagal Darbo kodekso nuostatas, ši poilsio diena yra prilyginama 8 valandų trukmei.

Todėl, jeigu darbuotojas dirba ne visą darbo laiką, pavyzdžiui, 20 valandų per savaitę, jam turėtų būti suteikiamas 4 valandų papildomas poilsis per mėnesį, o ne 8 valandų, t. y. proporcingai darbo laiko normai“, – aiškino SADM.

Paprastai kalbant, gavus po laisvą pusdienį iš abiejų darbų išeitų vienas pilnas „mamadienis“ arba „tėvadienis“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dirbant daugiau, ilgesnis ir poilsis?

Paklausus, ar mamai (tėčiui) dirbant daugiau, pvz., 1,5 etato, vis tiek priklausytų viena (t. y. 8 valandų) poilsio diena, SADM atsakė, kad tokiu atveju galioja nuostata dėl garantijų, proporcingų darbo laiko normai.

„Tai reiškia, jeigu dirbama ir pagal susitarimą dėl papildomo darbo, pavyzdžiui, 60 valandų per savaitę, tuomet darbuotojui turėtų būtų suteikiama proporcingai ilgesnė papildoma poilsio diena – 12 valandų per mėnesį“, – dėstė pašnekovai.

REKLAMA

Įdomu ir tai, kad, jeigu mama (tėtis) darbe A dirba pirmadieniais ir antradieniais, o darbe B dirba likusias tris dienas, ji (jis) garantijomis galės pasinaudoti tiek viename, tiek kitame darbe.

Ministerijos aiškinimu, taip yra todėl, kad kiekvienu atveju yra skirtinga darbo sutartis ir skirtinga darbo laiko apskaita.

„Kalbant apie pačią laisvų dienų suteikimo tvarką, įmonės, įstaigos ar organizacijos vietiniuose teisės aktuose gali būti numatyta papildomo poilsio įgyvendinimo tvarka.

REKLAMA

Jei nėra tokios tvarkos, darbuotojas turėtų prieš protingą terminą informuoti darbdavį apie savo ketinimą pasinaudoti papildomu poilsiu, o darbdavys neturi daryti nepagrįstų kliūčių darbuotojui pasinaudoti šiuo poilsiu“, – akcentavo SADM.

„Mamadieniais“ ir „tėvadieniais“ galės naudotis ir paauglių tėvai?

Šių metų birželį Seimą pasiekė Laisvės frakcijos narės Morganos Danielės siūlymas „mamadieniais“ ir „tėvadieniais“ leisti naudotis auginantiems vaikus ne iki 12 metų, bet iki 16 metų amžiaus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Už šias Darbo kodekso pataisas po pateikimo balsavo 52 Seimo nariai, niekas nebuvo prieš, o susilaikė 31 parlamentaras. Į Seimo plenarinę salę projektas turėtų sugrįžti jau šį rudenį.

M. Danielės teigimu, pritarus jos iniciatyvai, tėvai galės daugiau dėmesio skirti paaugliams, kas yra svarbu žalingų įpročių vartojimo prevencijoje.

Pasak jos, tai patvirtina Islandijoje taikytas pasiteisinęs toks jaunimo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos modelis.

REKLAMA

„Paauglystė yra tas laikotarpis, kada rizika vartoti alkoholį, nikotiną yra pati didžiausia“, – pristatydama projektą Seime sakė M. Danielė.

Parlamentarė ragino stiprinti šeimos vaidmenį žalingų įpročių prevencijoje.

„Tėvadienis“ arba „mamadienis“ paaugliams yra valstybės siunčiama žinia.

Tai reiškia, kad mes, kaip valstybė, sakome, kad stipriname šeimos vaidmenį prevencijoje, stipriname tėvų įsitraukimą į savo paauglių gyvenimą ir tą gali valstybė padaryti“, – sakė M. Danielė.

nepriklauso. Sioj bauduvos rsp ziuri kad, daugiau artum ir vergautum, laisvadieniai.. Laisvadieniai buna, kai atleidzia is darbo arba iseini savo noru, nes krauna kiek pajegia. Daugiau laisvadieniu... Daugiau darbo, pareigu ir priklauso ragu,o ne laisvadieniu. Lithuenijoj pamirskit laisva laika..Tokio dalyko nebuna..
gražu ant popieriaus, o
gražu ant popieriaus, o
realybėje, tai nei atostogų neišleidžia.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų