Apie tai portalo tv3.lt aktualijų laidos „Dienos pjūvis“ pokalbis su Santaros klinikų vadovu Feliksu Jankevičiumi ir Kauno klinikų vadovu Renaldu Jurkevičiumi.
Portalas tv3.lt primena, kad dėl nemažėjančio pacientų srauto Vilniaus regione toliau pildosi lovos COVID-19 ligoniams gydyti. Ypač auga reanimacijos ir intensyviosios terapijos vietų poreikis, mat daugėja sunkių ligonių.
Vilniuje didėja reanimacijos poreikis
Balandžio 20 dienos duomenimis, stacionarinių vietų, skirtų COVID-19 pacientams gydyti, užimtumas Vilniaus regione siekia 85 proc., o reanimacijos ir intensyviosios terapijos – 90 proc. Kaip teigia Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų, organizuojančių COVID-19 procesus Vilniaus regione, direktorė valdymui Aušra Bilotienė Motiejūnienė, dėl nemažėjančio sunkių pacientų skaičiaus, jau atsiranda didesnis reanimacijos ir intensyviosios terapijos vietų poreikis.
Medikų nuomone, padidėjęs pacientų srautas sietinas su karantino sąlygų laisvinimu. Matyti, kad dabar pacientai yra jaunesni: nuo 41 iki 60 metų amžiaus, dar nepasiskiepiję, serga sudėtingesnėmis ligos formomis. Gydomų reanimacijos ir intensyviosios terapijos padaliniuose pacientų amžiaus vidurkis yra 52 metai.
Kaip teigia A. Bilotienė Motiejūnienė, pokyčiai neišvengiami ne tik Santaros klinikose, Vilniaus mieste, bet ir visame Vilniaus regione, rengiantis priimti daugiau sunkesnių pacientų.
„Šiuo metu vyksta intensyvios derybos su kitomis regiono įstaigomis dėl pasirengimo savaitgaliui ir paslaugų plėtros Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje. Čia teikiamos paslaugos ir infrastruktūra visa parengta COVID-19 pacientams gydyti. Trūkstamo personalo bandome pasitelkti iš kitų regiono asmens sveikatos priežiūros įstaigų, – aiškina Santaros klinikų direktorė valdymui, – tikimės regiono ligoninių supratingumo, bendradarbiavimo, kad galėtume esant poreikiui padidinti COVID-19 ligoniams skirtų vietų skaičių.“
Prasta situacija ir Kaune
Mėnesio pradžioje – balandžio 8 d., Kauno regiono gydymo įstaigose taip pat buvo didinamas covid lovų skaičius. Nuo tos dienos skiriama 70 papildomų stacionaro lovų su deguonies tiekimu, skirtų COVID-19 liga sergantiems pacientams. 50 papildomų lovų įsteigiama LSMU Kauno ligoninėje.
Kauno regione nuo balandžio 8 d. covid pacientams dedikuotos 325 lovos su deguonies tiekimu ir 42 reanimacijos ir intensyviosios terapijos lovos su dirbtinės plaučių ventiliacijos (DPV) galimybe.
Pasak Kauno klinikų Stacionarinių paslaugų koordinavimo tarnybos vadovo doc. dr. Evaldo Padervinskio, šiuo metu epidemiologinė situacija Kauno regione yra stabiliai blogėjanti.
„Stebime suintensyvėjusį COVID-19 pacientų srautą ligoninių stacionaruose. Per praeitą parą į gydymo įstaigas paguldyta 40 covid pacientų. Paskutinį kartą tokį pacientų skaičių turėjome sausio 28 dieną“.
Nepaisant didėjančio pacientų srauto, docentas tikisi, kad kylanti trečioji banga turėtų būti silpnesnė, nes vakcinacija jau duoda savo rezultatus. „Jei antrosios bangos metu mes sprendėme ne tik pacientų, bet ir personalo problemas, tai šiuo metu žmogiškųjų resursų gydymo įstaigose užtenka – per mėnesį COVID-19 infekcija užsikrečia vos vienas kitas ligoninės darbuotojas. Taip pat pastebime, kad ligoninėse gydomi vis jaunesni žmonės. Kauno regione ir Kauno mieste COVID-19 vakcina paskiepyta daugiau nei 18 proc. gyventojų, todėl tai nuteikia viltingai“, – sakė doc. E. Padervinskis.
Lietuvos ligoninėse šiuo metu gydomi 1148 COVID-19 pacientai, 124 iš jų – reanimacijoje, antradienį pranešė Statistikos departamentas. Deguonis papildomai tiekiamas 972 ligoniams, 72 pacientams taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija.
LAIDĄ „DIENOS PJŪVIS“ RASITE STRAIPSNIO PRADŽIOJE.