• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praktika rodo, jog ne visais atvejais įkūrus bendriją daugiabučio namo administravimas atsieina pigiau, tačiau bendrijų atstovai tvirtina, kad kaina nėra vienintelis pranašumas.

REKLAMA
REKLAMA

Daugiabučius namus administruojančios bendrovės nustatydamos mokesčius už namo administravimą yra įspraustos į rėmus. Šie mokesčiai apskaičiuojami pagal tam tikrą formulę - savivaldybė yra patvirtinusi bazinį tarifą ir koeficientus, kurie skiriasi atsižvelgiant į namo plotą bei amžių.

REKLAMA

Šiuo metu bazinis namo administravimo tarifas siekia 0,172 Lt už kv. m. Toks tarifas būtų taikomas 21-35 metrų amžiaus 2001-3000 kv. m ploto daugiaaukščiui - standartiniam uostamiesčio penkiaaukščiui. Kuo mažesnis ir senesnis namas, tuo didesnis administravimo tarifas.

Tuo tarpu, pavyzdžiui, bendrijos "Kuršiai" gyventojų mokamas administravimo (pirmininko, buhalterio, kiemsargio atlyginimai) mokestis per mėnesį, anot pirmininkės Indrės Sudeikytės, siekia 0,37 Lt už kv. m buto ploto.

REKLAMA
REKLAMA

"Bendruose susirinkimuose sprendėme, kiek kas kainuos, kiek bendrija gali samdytis darbuotojų. Gal ir brangiau bendrija išeina, bet nepalyginamai geriau. Aš pati gyvenu šiame name - pirmininkauti pas mus kas dvejus metus atsakomybę prisiima kas nors iš pačių gyventojų - ir matau, kas ir kaip. Namų valdos už kaupiamuosius fondus neatsiskaito, o pas mus visi pinigai sąskaitoje - kaupiamos lėšos amortizacijai, renovacijai - apčiuopiami, visi gyventojai gali pasiskambinti kilus bet kokiam klausimui. Pas mus "neplaunami" pinigai", - sakė I. Sudeikytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bendrijos "Nerija" pirmininko Antano Roberto Kusos teigimu, už administravimą kiekvienam butui priskaičiuota po 22 litus per mėnesį.

"Mes skaičiuojame ne pagal plotą, o nuo buto. Taip buvo nutarę patys gyventojai. Buvo nustatyti konkretūs atlyginimai pirmininkui, buhalterei, bet įstatymai reikalauja mokėti bent minimalų atlygį, todėl turėjome prisitaikyti prie to", - sakė pirmininkas.

REKLAMA

60 butų vienijančioje "Nerijoje" be pirmininko ir buhalterės dar dirba valytoja bei elektrikas.

Prisistatyti nenorėjusi vieno Taikos prospekto daugiabučio namo bendrijos pirmininkė teigė neskaičiavusi, ar pigiau administravimas atsiėjo priklausant administruojančiai bendrovei, ar įkūrus bendriją.

REKLAMA

"Bet jeigu ir būtų brangiau, tai vis tiek yra žymiai geriau - žinai už ką moki. Bendrijoje žmonės dirba namo labui, rūpinasi juo, neima išgalvotų mokesčių. Tokia yra namo gyventojų nuomonė", - sakė ji.

Bendrijos "Gintaras", vienijančios 32 butus, pirmininko Bronislovo Kubiliaus teigimu, jam mokamas 350 litų atlyginimas "ant popieriaus". Bendrija turi dar ir buhalterę, dirbančią už šiek tiek mažesnį atlygį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Prižiūrėti elektrai ir šilumai samdome bendrovę "City service", o jeigu reikia didesnių darbų - skelbiame konkursą", - sakė pirmininkas.

Vieno Reikjaviko gatvėje stovinčio namo bendrijos pirmininkės teigimu, bendrijos buhalterė į rankas gauna apie 650 litų, pirmininkė - 800 litų, valytoja - 400 litų. Atlyginimus atsižvelgdami į mokamus kitų bendrijų ir į darbo kiekį nustato patys namo gyventojai. Galimybė tiek mokėti už administravimą yra dėl to, jog namas didelis - 144 butai.

REKLAMA

"Pigumas gali pasireikšti ir neigiamai"

Algis GAIŽUTIS, Klaipėdos savivaldybės Butų ūkio ir energetikos skyriaus vedėjas:

Namų valdoms savivaldybė yra nustačiusi tam tikras žaidimo taisykles, o bendrijose tai, kaip valdys bendrą turtą, nutaria patys gyventojai. Kur pigiau? Vien taip matuoti nereikėtų, pigumas gali pasireikšti ir neigiamai. Jeigu pirmininkas kompetentingai dirba savo darbą, jam reikia už tai sumokėti. Nėra tikslinga steigti bendriją vien tam, kad pigiai administruotų.

REKLAMA

Įsteigus bendriją patarčiau nepulti ūkininkauti patiems. Juk yra galimybė pasirašyti sutartį su administruojančia bendrove dėl namo priežiūros - aiškiai apibrėžiamos funkcijos, aptariami įkainiai, yra galimybė kontroliuoti, o jei darbas netenkina, sutartį galima nutraukti. Netgi ne visos įmonės turi buhalterio etatą, kai kurios pasisamdo bendrovę, kad atliktų šiuos darbus. Taip pat ir su, pavyzdžiui, elektrikais, santechnikais - jeigu namas turi žmogų, galintį atlikti šiuos darbus, tada taip, bet steigti etato galbūt nėra racionalu, gal racionaliau būtų ieškoti įmonės, kuri padarytų šiuos darbus už nustatytą mokestį. Būna, kad bendrija vienija keletą namų. Tada galbūt ir racionalu turėti savo žmogų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Tegul šneka, kad esame plėšikai"

Algirdas PALECKIS, Klaipėdos daugiabučių namų savininkų bendrijų asociacijos pirmininkas:

Mes kitaip išskirstome mokesčius, todėl taip paprastai atsakyti į klausimą, kas pigiau - bendrija ar namų valdos, - neišeina. Be to, visiškai skirtingi dalykai yra administruoti namą, stovintį "Vitės valdų", "Laukininkų valdų" aptarnaujamose teritorijose, vadinamajame žvejybos uosto arba stoties rajone. Tai - nepalyginami dalykai. Bet kokiu atveju bendrija yra nepalyginamai geriau negu butų ūkio namas, tegul sau butų ūkio įmonės sau šneka, kad esame plėšikai. Bendrija gali samdytis butų ūkio įmonę, bet visada galės derėtis, keisti ką nori, kontroliuoti sąskaitas.

Giedrė NORVILAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų