Lietuvoje dauguma skirtingų profesinių kvalifikacijų gydytojų pripažįsta gaunantys dovanų arba paramą iš farmacijos įmonių.
Tai rodo Etinių farmacijos kompanijų ir Vaistų gamintojų asociacijų, Sveikatos apsaugos ministerijos ir Lietuvos gydytojų sąjungos ir nevyriausybinės organizacijos "Transparency International" Lietuvos skyriaus (TILS) surengtas tyrimas "Garbingesnis gydymas vaistais". Tyrimo metu apklausti 402 Lietuvos gydytojai.
"Apklausoje dalyvavo gydytojai iš visos Lietuvos, šis tyrimas padėjo geriau įvertinti esamą padėtį Lietuvoje, pažvelgti į farmacijos įmonių ir gydytojų bendradarbiavimo skaidrumą, siekiama atskleisti problemos mastą ir pobūdį. Tai skatins tolimesnį bendradarbiavimą su įvykusio projekto dalyviais, kad pacientai gautu kokybišką ir skaidrų gydymą", - trečiadienį spaudos konferencijoje sakė sveikatos apsaugos ministras Rimvydas Turčinskas.
Dauguma - 85 procentai - apklausoje dalyvavusių medikų pripažino gaunantys nebrangių dovanų, pvz.,
iki 35 litų vertės reprezentacinių priemonių. 74 proc. respondentų gavo dovanų mokslinės medicininės literatūros.
22 procentai gydytojų, kartu su medicinos įstaigų vadovais, gauna finansinę paramą vykdami į konferencijas ar seminarus. 13 proc. gavo paramą medicininėms mokslinėms studijoms, straipsnių rengimui.
Septyni procentai apklaustųjų pripažįsta gavę vertingų daiktų, šeši procentai yra gavę pakvietimų žaisti golfą ar kitą žaidimą, vienas procentas gydytojų pripažino gavę piniginį atlygį. Pasak sveikatos apsaugos ministro R.Turčinsko, pastarųjų gydytojų teiginį galima būtų traktuoti kaip galimą kyšininkavimą.
70 procentų respondentų teigiamai vertina farmacijos kompanijų piniginę paramą kelionėms į seminarus ar konferencijas. Penktadalis pasisako už farmacijos kompanijų praktiką dovanoti medikams vertingus daiktus. Bet kartu 65 procentai respondentų pripažįsta, kad dėl tokių santykių daugiau ar mažiau nukenčia gydytojų ir farmacijos įmonių įvaizdis, pacientų finansai ir tik penki procentai apklaustųjų mano, kad nukenčia pacientų sveikata.
TILS vadovo Ryčio Juozapavičiaus teigimu, sveikatos apsaugai siūloma antikorupcinis planas, kuriuo, be kita ko, būtų siekiama skaidrumo sudarant kompensuojamųjų vaistų sąrašą, įtraukiant į jį ar išbraukiant vaistus.
Taip pat siūloma parengti, priimti ir įgyvendinti Gydytojų elgesio taisykles, kurios būtų išsamesnis ir detalesnis dokumentas nei esamas Gydytojų etikos kodeksas. TILS taip pat siūlo reikalauti iš medikų atskleisti visą farmacijos pramonės teikiamą paramą bei verslo ryšius su farmacijos pramone - pajamas iš konsultavimo, pranešimų rengimo.
TILS nuomone, taip pat būtina viešinti farmacijos įmonių teikiamą paramą akademiniams tyrimams ir gydytojų organizacijoms.
Apklaustųjų gydytojų teigimu, korupcinių santykių priežastis yra didelė biurokratija gydymo įstaigose ir nepagrįstai maži gydytojų atlyginimai.