Tiek Vyriausybės, tiek Seimo atstovai vis dar tikina, kad derybos su JAV dėl priešraketinės gynybos (PRG) skydo dislokavimo Lietuvoje nevyksta.
Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas neigia, jog yra deramasi su JAV. Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto ir socialdemokratų frakcijos narys Vytautas Čepas portalui „Balsas.lt“ taip pat patvirtino, kad komitetas neturįs jokios informacijos apie galimai vykstančias derybas.
Birželio viduryje Lenkijos UR viceministras Witoldas Waszczykowskis pareiškė, kad JAV kalbasi su Lietuva dėl galimybių jos teritorijoje dislokuoti antiraketinio skydo elementus, jeigu nutrūks derybos su Lenkija. Nors Lietuvos Krašto apsaugos ministerija ir Užsienio reikalų ministerija šias žinias paneigė, kalbos apie derybų realumą netyla.
Pokalbiai – dar ne derybos
V. Čepas neatmeta galimybės, kad gali vykti įvairios konsultacijos ir susitikimai, kuriuose būtų aiškinamasi situacija, tačiau Seimo narys tikina, kad derybos nėra vedamos. „Bet kokių pokalbių negalime vadinti derybomis. Derybos prasideda tada, kai gautas oficialus patvirtinimas, suformuluoti uždaviniai ir paskirti atstovai“, - aiškino V. Čepas.
V. Čepas pabrėžė, kad nereikia kiekvieno diplomato ar ministro pokalbio apie PRG sistemos dislokavimą Lietuvoje vadinti derybų pradžia. „Kalbėt apie tai galima kiek nori ir kur nori – juk laisvoj visuomenėj gyvenam ir nieko nesukontroliuosim. Jeigu kartais kažkur kažkas slapta derasi, aišku, kad jis neturi įgaliojimų. Tai yra visiškai neteisėtas dalykas“, - V. Čepas teigė portalui „Balsas.lt“.
Tačiau, jei tokios derybos būtų pradedamos oficialiai, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nario nuomone, prieš tai yra privalu gerai apsvarstyti galimas jų pasekmes. „Reikėtų labai aiškiai, tiksliai pasverti, kaip tai padėtų išspręsti mūsų problemas su Rusija, kurių mes niekaip negalime išspręsti, ir kurios, pradėjus derybas, dar labiau užaštrėtų“, - įspėjo V. Čepas.
Kalbos apie derybas su Lietuva – spaudimas Lenkijai?
Šiandien Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas žurnalistams dar kartą patvirtino, kad derybos su JAV dėl PRG skydo dislokavimo Lietuvoje nevyksta. Anot ministro, priešraketinės gynybos klausimai yra nagrinėjami nuo 1999 metų, kai NATO išreiškė susirūpinimą dėl galimų balistinių atakų. „Bukarešte buvo priimtas sprendimas, kad tokios grėsmės ateityje visiškai realios, kad NATO sistema turi dirbti, analizuojant situaciją ir planuojant galimą priešraketinę gynybą. Ta informacija yra dalinamasi, tariamasi, bet jokių derybų nevyksta“, - teigė J.Olekas.
„NATO svarstys, kuriose vietose dar reiktų papildomų elementų. Bet JAV elementams esant Čekijoje ir Lenkijoje, praktiškai nėra tokios techninės galimybės dubliuoti, kad tie elementai atsirastų ir Lietuvoje. Matyt, kad jie bus kur nors visiškai kituose regionuose, kad uždengtų visą NATO erdvę“, - sakė J.Olekas.
Pagal Jungtinių Valstijų inicijuotą priešraketinės gynybos Europoje planą, Čekijoje turėtų būti dislokuotas antiraketinis radaras, o Lenkijoje gaudomųjų raketų bazė. Čekija jau yra paskelbusi, kad leis dislokuoti radarus savo teritorijoje, tačiau su lenkais vis dar yra deramasi dėl raketų bazės.
Antradienį JAV atstovai perspėjo Lenkiją, kad Vašingtonas gali pradėti oficialias kalbas su kitomis šalimis, jei derybos su Varšuva dėl priešraketinio skydo elementų dislokavimo Lenkijos teritorijoje nepasistūmės į priekį.
Įdomus sutapimas – perspėjimas Lenkijai buvo paskelbtas tuo metu, kai Vašingtone lankosi Lietuvos premjeras. Tačiau Valstybės departamento atstovas Tomas Casey paneigė, kad Gedimino Kirkilo derybos su JAV valstybės sekretore Condoleezza Rice, Baltaisiais rūmais ir Pentagonu gali būti susijusios su priešraketinio skydo klausimu.