Santaros klinikų Priėmimo ir skubios pagalbos skyriaus gydytoja Božena Markevič sako, kad neretai vilniečiai, atvykę į priėmimo skyrių, ima kelti vėją, kai sužino, jog jiems teikiama pagalba gali būti apmokestinta.
„Norėčiau pabrėžti, kad ne ligoninės sugalvojo tam tikrus mokesčius. Visos sumos yra patvirtintos Valstybinių ligonių kasų ir Sveikatos apsaugos ministro.
Būtent jo įsakymu apibrėžta, kas yra būtinoji pagalba. Į ją tikrai nepatenka nei sloga, nei aukštas kraujospūdis, nei galvos svaigimas“, - kalbėjo medikė.
Tikisi mažų eilių
B.Markevič atkreipia dėmesį, kad vilniečiai dažnai į ligoninės priėmimo skyrių lekia tada, kai sunegaluoja, tačiau, medikė pabrėžia, kiekvienu kartu situaciją reikėtų vertinti adekvačiai.
„Dažniausiai galvojama, kad ligoninėje bus mažesnės eilės, nes pas šeimos gydytoją, nėra ko slėpti, reikia laukti daug ilgiau.
Taip pat žmonės galvoja, jog visą parą dirbantis medicinos personalas yra pasiekiamas ranka, todėl visada gali suteikti pagalbą.
Tikrai neretai pasitaiko atvejų, kad pacientai, sužinoję, jog už jiems suteiktą apžiūrą reikės susimokėti, ima pykti, kelti triukšmą.
Yra tendencija, kad dažniausiai vėją kelia tie, kurie kaip tik ir neatitinka būtinosios pagalbos apibrėžties, nes tiems, kuriems pagalba yra būtina, jie triukšmo nekelia ir ant jų niekas nepyksta“, - sako medikė.
Užtikrina pagalbą visą parą
B.Markevič primena, kad kiekviena gydymo įstaiga turi būti pasirašiusi sutartį su visą parą dirbančiomis gydymo įstaigomis, kad pacientams pagalba būtų suteikiama visą parą nemokamai.
Ši informacija yra skelbiama kiekvienos pirminės pagalbos gydymo įstaigos skelbimų lentoje, interneto svetainėje. Be to, apie budintį gydytoją iš anksto privalu pasiklausti savo šeimos gydytojo ar registratūros darbuotojų.
Taip pat patikimą informaciją apie tai, kur reiktų kreiptis sunegalavus naktį, savaitgaliais ar švenčių dienomis visos Lietuvos mastu skelbia ligonių kasos.
Kiekvienas pacientas, pasirinkęs teritorinės ligonių kasos nuorodą pagal savo gyvenamąją vietą ir sąraše susiradęs savo savivaldybę bei polikliniką, sužinos, į kokią gydymo įstaigą jam kreiptis, kai šeimos gydytojas nedirba, ir kur tokią rasti.
VLK primena, kad skubioji medicinos pagalba – tai tokia medicinos pagalba, kuri teikiama nedelsiant arba neatidėliotinai, kai dėl ūmių klinikinių būklių gresia pavojus paciento ar aplinkinių gyvybei arba tokios pagalbos nesuteikimas laiku sukelia sunkių komplikacijų grėsmę pacientams.
Visais kitais atvejais pacientai raginami kreiptis į poliklinikose dirbančius šeimos gydytojus.